سویه های جدید کرونا در سراسر جهان منتشر شده است

سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز دوشنبه اعلام کرد که در حال ردیابی ده‌ها نوع زیرگروه جدید از سویه کروناویروس بسیار قابل انتقال است تا ببیند آیا آنها عفونی‌تر و خطرناک‌تر هستند یا اولین گونه‌ای که از چین منتشر شده است.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) زیرگروه های BA.4 و BA.5 از BA.1 Omicron اصلی را به لیست تماشای خود اضافه کرده است. در حال حاضر BA.1 و BA.2 – که در حال حاضر در سراسر جهان هستند – و همچنین BA.1.1 و BA.3 را نظارت می کند.

این سازمان گفت که ردیابی آنها را به دلیل “جهش های اضافی که برای درک تأثیر آنها بر پتانسیل فرار ایمن نیاز به تحقیقات بیشتری دارند” آغاز کرده است. به گفته کارشناسان این سازمان، ویروس ها همیشه جهش می یابند، اما فقط برخی جهش ها توانایی انتشار گسترده یا غلبه بر ایمنی ناشی از واکسیناسیون یا شدت بالای بیماری را دارند.

به عنوان مثال، BA.2 در حال حاضر حدود 94 درصد از ویروس های جهان را تشکیل می دهد، اما شواهد تا کنون نشان می دهد که شانس بیشتری برای ایجاد بیماری جدی وجود ندارد.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، تنها چند ده مورد BA.4 و BA.5 در پایگاه جهانی GISAID گزارش شده است.

آژانس سلامت و ایمنی بریتانیا هفته گذشته اعلام کرد BA.4 در آفریقای جنوبی، دانمارک، بوتسوانا، اسکاتلند و بریتانیا از 10 ژانویه تا 30 مارس باز است.

تمام موارد BA.5 تا هفته گذشته در آفریقای جنوبی بود، اما وزارت بهداشت بوتسوانا روز دوشنبه اعلام کرد که چهار مورد BA.4 و BA.5 را شناسایی کرده است که همگی در بین افراد 30 تا 50 ساله بودند. کاملاً واکسینه شده بودند علائم خفیفی داشتند.

  متولدین دهه 70 و 80 چه خواسته هایی دارند؟

دیدگاهتان را بنویسید