سومین نوبت واکسن کراون نیز باید در سنین زیر 18 سال تزریق شود

با کاهش شدت بیماری آمیکرون، سادگی و بی دقتی این بیماری نیز کاهش می یابد. می توان شدت بیماری را کاهش داد، اما به خاطر داشته باشید که اگر تعداد موارد افزایش یابد، تعداد مرگ و میرها در نهایت ثابت خواهد بود. یعنی تعداد مرگ و میرها تابعی از شدت بیماری و تعداد افراد مبتلا خواهد بود.

بنابراین، با فرض اینکه سویه omicron بیشتر باشد، حتی با مرگ و میر کمتر، هیچ تضمینی برای ادامه این روند وجود ندارد. بنابراین واکسیناسیون باید جدی گرفته شود و تعداد بیماران شناسایی شود و از افزایش موارد جلوگیری شود. به خصوص در مراکز آموزشی که تعداد زیادی از افراد به مدت طولانی در داخل خانه هستند و تهویه مناسبی وجود ندارد.

لزوم واکسیناسیون نوجوانان

دکتر سید محمدرضا هاشمیان، متخصص مراقبت های ویژه، عضو کمیته ملی علوم تاج و تخت و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، لزوم توجه به واکسیناسیون را این گونه می گوید: بسیاری از کشورها دوزهای تقویت کننده (یا یادآور) را برای افراد زیر تزریق می کنند. 18 سال سن دارد و انتظار می رود مدارس و مراکز آموزشی را بازگشایی کند. بگذارید در کشور ما هم این اتفاق بیفتد.

افزایش ایمنی از طریق واکسیناسیون

هاشمیان می‌گوید گزارش‌ها از واکسن‌های فایزر در کشورهای دیگر نشان می‌دهد که تزریق دوزهای تقویت‌کننده به کودکان ۵ تا ۱۱ ساله می‌تواند سطح ایمنی را تا ۳۶ برابر افزایش دهد. به همین دلیل است که در کشور ما تزریق دوز تقویت کننده باید برای افراد زیر 18 سال انجام شود. علاوه بر این، بسیاری از افراد زیر 18 سال دوز دوم خود را در حدود 6 ماه تزریق می کنند.

  دانشگاه آزاد اسلامی با محوریت توسعه ورزش همگانی/ سامانه مرخصی ورزشی در دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفت

به گفته وی، بسیاری از مطالعات نشان می دهد که ایمنی واکسن ها به مرور زمان کاهش می یابد. بنابراین تزریق دوز تقویت کننده می تواند این کاهش را جبران کرده و حتی سطح ایمنی را بیش از پیش افزایش دهد.

به گفته هاشمیان، تزریق نوبت سوم به کودکان 5 تا 11 ساله به زودی در آمریکا تایید می شود. در کشور ما اما افراد زیر 18 سال هنوز دوز تقویت کننده دریافت نکرده اند.

نیاز به تکمیل مطالعات

به نظر می رسد سیاست های بهداشتی در سرتاسر جهان با توجه به اینکه مطالعات واکسیناسیون برای افراد زیر 12 سال هنوز کامل نشده است، تا حد امکان واکسیناسیون افراد بالای 12 سال را هدف قرار می دهد. این گروه نسبت به سیستم ایمنی نیز حساس هستند، بنابراین برای تصمیم گیری بر اساس علم و مستندات باید مراقب تکمیل نتایج مطالعه و اطمینان از اثربخشی و عوارض جانبی واکسن ها بود.

دانش آموزان؛ رسانه موثر و بی صدا

بسیاری از مطالعات نشان می دهد که دانش آموزان ناقلان موثر کووید هستند که می توانند به راحتی ویروس را وارد خانه های خود کنند. این در حالی است که در بسیاری از موارد ناقلان خاموش و بدون علامت هستند که باعث عفونت در بزرگسالان و حتی بستری شدن افراد خانواده و جامعه می شوند که با بیماری های اساسی با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد./همشهری

دیدگاهتان را بنویسید