سوالات آزمون سراسری بر اساس محتوای کتاب های درسی خواهد بود

سرپرست معاونت آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه سوالات آزمون سراسری امسال بر اساس محتوای کتاب های درسی خواهد بود، گفت: محتوا کتاب های درسی خواهد بود.

دکتر حسن مروتی در نشست هماهنگی عوامل اجرایی کنکور 1401 در پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان گفت: آزمون سراسری 1401 تعداد کتاب ها و سوالات را تغییر داده است. در آزمون سراسری سالهای گذشته دو پرسشنامه و یک پاسخنامه داشتیم. اما کنکور سراسری 1401 کتاب های عمومی و اختصاصی و پاسخ سوالات را تقسیم بندی کرد.

وی تاکید کرد: در کنکور امسال داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی و فنی و گروه آزمایشی علوم انسانی یک دفترچه سوالات عمومی و یک پاسخنامه و به دنبال آن دو دفترچه اختصاصی و دو پاسخنامه جداگانه دریافت می کنند.

مروتی تاکید کرد: فقط در گروه آزمایشی داوطلبان پرستاری علاوه بر دو دفترچه اختصاصی باید به پرسشنامه ویژه پرستاران پاسخ دهند و داوطلبان گروه های آزمایشی زبان و هنر علاوه بر پرسشنامه عمومی. یک دفترچه پرسشنامه ویژه با پاسخ های جداگانه داشته باشید.

وی ادامه داد: پاسخ ها به گونه ای ساده شده است که داوطلبان اشتباهات کمتری داشته باشند و برای هر درس ستونی در نظر گرفته شود.سوالات آزمون سراسری امسال نیز بر اساس محتوای کتاب های درسی خواهد بود.

سرپرست معاونت آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور تعداد داوطلبان کنکور امسال را بالغ بر یک میلیون و 489 هزار نفر عنوان کرد و گفت: 60 درصد داوطلبان زن و 2 درصد مرد هستند و تعداد داوطلبان شرکت کننده در کنکور امسال تعداد داوطلبان کنکور سراسری حدود 10 درصد افزایش می یابد.

  پرداخت 450 میلیون وام دولتی به متقاضیان نوسازی پارچه های فرسوده

مروتی به تعداد داوطلبان آزمون سراسری استان سمنان در سال 1401 اشاره کرد و گفت: 12 هزار و 500 داوطلب از استان سمنان در آزمون سراسری امسال شرکت کردند؛ در حالی که در سال 1394 در آزمون سراسری استان سمنان حضور داشتند. از این تعداد 61 درصد زن و 39 درصد مرد هستند که با توجه به میانگین تعداد داوطلبان در کشور است.

رئیس معاونت سنجش آموزش کشور افزود: بیشترین تعداد داوطلبان استان سمنان در گروه علوم تجربی با 4396 شرکت کننده و کمترین تعداد داوطلبان با 1584 نفر در گروه علوم تجربی قرار دارد. زبان های خارجی . 3259 داوطلب در گروه بشردوستانه، 1679 نفر در گروه هنر و 1594 نفر در گروه آزمایشی ریاضی شرکت کردند.

مروتی در خصوص وضعیت پذیرفته شدگان دانشگاه های استان سمنان گفت: خوشبختانه در سال 1400 استان سمنان رتبه سوم را در بین کل استان های کشور پذیرفته شده در آزمون سراسری کسب کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور، مروتی از بهبود و برگزاری آزمون بدون کاغذ یکی از برنامه های سازمان سنجش در سال 1403 خبر داد و گفت: آماده دریافت نظرات و پیشنهادات از سوی سازمان سنجش هستیم. همه دانشگاه ها برای این اقدام .

سرپرست معاونت آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور افزود: در حال حاضر نمونه ای از آزمون الکترونیکی هوشمند برای برخی از آزمون های زبان خارجی در حال برگزاری است و با آمادگی مناسب و تلاش مضاعف می توان تمامی آزمون های کشور پیشرفته باشد به آزمون های الکترونیکی./ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید