سهم 31 درصدی محصولات پلیمری از سبد صادراتی بخش صنعت

530931 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، بر اساس گزارش عملکرد یک ماهه سال 1401 تجارت خارجی وزارت امنیت، کل صادرات بخش صنعت شامل محصولات پلیمری، منسوجات و پوشاک و کفش، مواد شیمیایی، ماشین آلات و تجهیزات، لوازم الکترونیکی مصرفی است. فرآورده های خمیری، خودرو و موتور، صنایع جدید و پیشرفته و دارو، سایر محصولات صنعتی در فروردین ماه امسال به 255 هزار تن به ارزش 242 میلیون دلار رسید.

سهم بیش از 50 درصد پلیمرها و مواد شیمیایی در صادرات محصولات صنعتی

در میان بخش‌های مختلف صنعتی، محصولات پلیمری بیشترین صادرات را به خود اختصاص داده‌اند که 31.4 درصد از ارزش کل صادرات این بخش را به خود اختصاص داده است. بر این اساس در فروردین ماه امسال 61 هزار تن انواع محصولات پلیمری به ارزش 76 میلیون دلار صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال 1400 از نظر ارزشی و وزنی به ترتیب 28 و 25 درصد افزایش داشت.

محصولات شیمیایی نیز با صادرات بیش از 120 هزار تن به ارزش 53 میلیون دلار، 21.9 درصد از ارزش کل صادرات محصولات صنعتی را به خود اختصاص داده است. صادرات این بخش از نظر وزنی و ارزشی 56 و 18 درصد نسبت به مدت مشابه سال 1400 افزایش یافته است. بر این اساس حدود 53 درصد از ارزش صادرات محصولات صنعتی مربوط به دو بخش پلیمری و مواد شیمیایی است.

نساجی، پوشاک و کفش سومین بخش بزرگ از نظر ارزش صادرات کالاهای تولیدی معادل 12.8 درصد در ماه اول سال 1401 است. به ارزش 31 میلیون دلار که وزن و ارزش صادرات بخش نساجی، پوشاک و کفش در فروردین ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 23 درصد و 13 درصد کاهش داشته است.

  با بورس / شاخص کل 1379 واحد لحظه به لحظه رشد می کند

سهم 10 درصدی لوازم خانگی از صادرات محصولات صنعتی

همچنین بر اساس این اطلاعات سهم ماشین آلات و تجهیزات و لوازم خانگی هر کدام 10.3 درصد، محصولات خمیری 6.2 درصد، صنایع برق و الکترونیک 5.4 درصد، خودرو و نیروی محرکه 1.2 درصد و همچنین صنایع جدید و پیشرفته و پزشکی 0 است. ٪. 8 درصد از ارزش کل صادرات محصولات صنعتی.

بر این اساس در اولین ماه سال گذشته حدود 25 میلیون دلار در بخش ماشین آلات و تجهیزات، 25 میلیون دلار لوازم خانگی، 15 میلیون دلار خمیر کاغذ، 13 میلیون دلار در صنعت برق و الکترونیک، 3 میلیون دلار در خودرو و پیشرانه و 2 میلیون دلار به صنایع جدید و پیشرفته و پزشکی صادر شد.

لازم به ذکر است مجموع صادرات غیرنفتی اعم از پتروشیمی و میعانات گازی، معدن و مواد معدنی، کشاورزی و صنایع غذایی، فرش و صنایع دستی و صنعت (کلیه صنایع تولیدی به استثنای صنایع فوق) در فروردین ماه امسال معادل بیشتر است. بیش از هفت میلیون تن به ارزش نزدیک به 3. این 7 میلیارد دلار بود. بر این اساس سهم ارزشی این صنعت از کل صادرات غیرنفتی حدود هفت درصد است.

منبع: خبرگزاری برنا

دیدگاهتان را بنویسید