سهام عدالت به 10 میلیون تومان رسید، همراه با سود 500 هزار تومانی! + جزئیات

به گزارش مستقل آنلاین؛ بر اساس مصوبه هیات وزیران در مرحله اول 10 میلیون تومان سهام به بازماندگان اعطا می شود.

پس از کش و قوس های فراوان، از ارائه طرح سهم بازمانده به دولت دوازدهم تا موافقت دولت سیزدهم تا طرح توزیع سهام بازمانده، در نهایت با تصویب هیات وزیران مقرر شد وزارت اقتصاد و دارایی (سازمان) برای خصوصی سازی) در مرحله اول باقیمانده سهام متعلق به دولت در شرکت های قابل واگذاری مستقیماً به افرادی که دارای سهام نیستند واگذار شود.

*جزئیات نقل و انتقال سهام

هیأت وزیران به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های اقتصاد و دارایی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به استناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در اجرای قسمت اخیر بند (الف) تبصره (2) ماده 1 قانون بودجه سال 1401 کل کشور تصویب کرد:

واگذاری سهام به غیر سهامداران تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی کل کشور و ایثارگران سه دهم.

1- وزارت امور اقتصاد و دارایی (سازمان خصوصی‌سازی) در رابطه با واگذاری مستقیم سهام به افراد بدون سهام تحت پوشش، مرحله اول باقیمانده سهام متعلق به دولت در شرکت‌های قابل واگذاری را به شرح جدول زیر انجام می‌دهد. کمیته امداد امام خمینی ره) و سازمان بهزیستی کل کشور و سه دهک برتر ایثارگر اقدام کنند.

2- افراد موضوع بند (1) این تصویب نامه توسط نهادهای ذیربط شناسایی و نمایندگی خواهند شد. سازمان خصوصی سازی مسئول بررسی عدم تخصیص سهام عدالت به آنها (در مرحله واگذاری در سال 1384) خواهد بود.

3- مبلغ سهام اعطایی به هر ذینفع حداکثر معادل یکصد میلیون (100.000.000) ریال با پنجاه درصد (50%) تخفیف در اقساط سالانه برای مدت (10) سال می باشد.

4- سازمان خصوصی سازی موظف است از طریق سازمان بورس اوراق بهادار نسبت به واگذاری سهام به کد سهامداران هر یک از موضوعات بند (2) این تصویب نامه اقدام نماید.

5- شرکت های موضوع بند (1) این تصویب نامه موظفند سود سهام تعیین شده را در طول مدت قرارداد و برای پرداخت اقساط به حساب سازمان خصوصی سازی در خزانه داری کل کشور واریز کنند. همچنین اعمال سایر حقوق ماهیانه سهامداران براساس اطلاعات ارسالی آنها از سازمان بورس و اوراق بهادار به شرکت های سرمایه گذاری خواهد بود.

6- سهام واگذار شده تا پایان دوره اقساط در تعهد سازمان خصوصی سازی و پس از پرداخت کامل اقساط و به صورت مرحله ای (به مدت سه سال به نسبت مساوی) آزاد می شود. علاوه بر این، پس از پایان سال پنجم، سهامداران می توانند تسویه حساب زودهنگام انجام دهند و سهام خود را آزاد کنند.

7- در صورت عدم تسویه بهای سهام واگذار شده در پایان دوره اقساط، هر یک از سهامداران موظفند حداکثر ظرف مدت 6 ماه پس از پایان اقساط، مانده بهای سهام را نقداً به حساب دولت واریز نمایند. مدت تعیین شده در غیر این صورت به سازمان خصوصی سازی اجازه داده می شود و پس از انقضای مدت فوق، سهام وثیقه طبق ترتیب مندرج در بند (6) این تصمیم آزاد و مابقی به مالکیت مسترد می گردد. از دولت

  رونالدو در رادار یک تیم جدید

8- شورای عالی بورس و اوراق بهادار موظف است در اجرای این مصوبه مقررات مورد نیاز بازار سرمایه از جمله سازمان بورس و اوراق بهادار را تدوین و اصلاح کند.

9- قیمت سهام موضوع بند (1) این مصوبه بر اساس میانگین قیمت پایانی سهام هر شرکت از اولین روز کاری سال جاری تا تاریخ ابلاغ توسط هیئت واگذاری تعیین خواهد شد. این مصوبه / در تاریخ جلسه هیئت انتقال دهنده؛ در صورت عدم واگذاری سهام کافی تا سقف ریالی تعیین شده برای هر نفر، سازمان خصوصی سازی موظف است کسری سهام باقیمانده سهام دولت را در شرکت های موضوع بند (1) این مصوبه تامین کند. ; تبصره ـ در صورت تصویب افزایش سرمایه، از تاریخ این مجمع تا زمان واگذاری سهام، قیمت و تعداد سهام بر اساس مبنای توزیع بین ذینفعان تعدیل خواهد شد.

10- واگذاری سهام موضوع این تصویب نامه منوط به قرارداد الکترونیکی منعقده بین سازمان خصوصی سازی و فرد خواهد بود.

11- نقل و انتقال سهام موضوع این تصویب نامه خارج از ساعات اداری و خارج از تالار معاملات صورت می گیرد. کلیه هزینه های نقل و انتقال و تایید سهام موضوع این تصویب نامه به عهده انتقال دهنده است و نقل و انتقال این گونه سهام از پرداخت مالیات معاف است.

12- سایر آیین نامه های اجرایی این انتقال طی این تصویب نامه توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و ابلاغ خواهد شد.

* نیمی از سود سهام را واریز کنید

اصغر توکلی رئیس هیأت مدیره اتحادیه تعاونی های سهامی عام در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: تا پایان 500 هزار تومان سود سهام عدالت به هر نفر پرداخت می شود. ماه دسامبر

وی درباره پرداخت اولین قسط سود سهام عدالت ادامه داد: برای احتساب وضعیت سهامداران عدالت، امسال با تصمیم وزیر اقتصاد و تصویب شورای عالی بورس، نیمی از سود سهام عدالت نصف شد. مربوط به ارائه 1400 تا پایان آذرماه به حساب مشمولان واریز می شود.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی سهام تاکید کرد: در سال جاری سود سهام نسبت به سال قبل دو برابر شده است، بنابراین در مرحله اول واریز سود که تلاش می شود تا پایان انجام شود. پاییز امسال مبلغ 500 هزار تومان به ازای هر نفر با کیف پول به طور متوسط ​​اسمی 532 هزار تومان واریز می شود و سعی می کنیم تا پایان اسفند مابقی سود را به حساب سهامداران واریز کنیم. .

  ترکیب تیم ملی ایران در جام جهانی مشخص شد

* ارزش سهام چقدر است؟

سبد سهام شامل تعدادی سهام ارزشی و عمده بازار سرمایه است که در هفته های اخیر با نوسانات ارزش همراه بوده اند. این سهم در بهمن ماه با کاهش ارزش مواجه شد و در اسفندماه نیز روندی نوسانی داشت.

ارزش این سهام در هفته اول فروردین در برابر افزایش شاخص های عملکرد بازار سرمایه کاهش یافت، اما در هفته دوم فروردین ماه و با افزایش شاخص کل، ارزش سهام عدالت نیز رشد محسوسی داشت. البته ارزش این سهام طی هفته سوم فروردین کاهش یافت. ارزش این سهم در هفته چهارم فروردین با رشد 4 درصدی افزایش چشمگیری داشت.

سهام عدالت در تمام هفته های اردیبهشت افزایش یافت ارزش سهام عدالت در هفته اول اردیبهشت 0.85 درصد افزایش یافت. ارزش این سهام در هفته دوم اردیبهشت ۰.۴۲ درصد کاهش یافت. ارزش این پرتفوی از دارایی ها در هفته سوم اردیبهشت 0.68 درصد افزایش یافت. این سهام در هفته آخر ماه می 1.7 درصد افزایش یافت.

ارزش سهام در هفته اول ژوئن 1.29 درصد کاهش یافت. این روند نزولی در هفته دوم خرداد ادامه یافت و سهام در هفته گذشته 2.13 درصد کاهش یافت.

این سهام در هفته سوم خرداد بار دیگر با کاهش ارزش 1.55 درصدی به دلیل افت عملکرد بازار سهام مواجه شدند. در هفته چهارم خرداد پرتفوی سهام عدالت 2 درصد رشد کرد. ارزش این سهم در هفته پایانی خرداد نیز 2.15 درصد کاهش یافت.

البته پرتفوی سهام به دلیل اینکه متشکل از سهام شرکت های بزرگ است، به شدت تحت تاثیر شاخص کل بورس است. در هفته اول تیرماه، سهام عدالت 2.86 درصد کاهش یافت. این سهم دومین هفته تیرماه را با 1.39 درصد کاهش ارزش پشت سر گذاشت. در هفته سوم تیرماه ارزش این سهم 1.37 درصد کاهش یافت. ارزش این سهام در هفته چهارم و پایانی تیرماه 2 درصد کاهش یافت.

در هفته اول آگوست، سهام سهام 2.65 درصد کاهش یافت. در هفته دوم مردادماه ارزش سهام 46 درصد کاهش یافت، در هفته سوم مرداد برخلاف شاخص های بورسی، ارزش سهام 7.62 درصد کاهش یافت. در هفته چهارم مرداد ماه برخلاف هفته های گذشته ارزش سهام عدالت 72 درصد افزایش یافت. در هفته پایانی مردادماه ارزش سهام 1.64 درصد کاهش یافت.

بازار سهام در ماه های اخیر روند نزولی داشته که تاثیر زیادی بر ارزش سهام داشته است.

کاهش ارزش سهام در هفته اول و دوم شهریورماه ادامه یافت و ارزش این سهام به ترتیب 1.81 و 2.89 درصد کاهش یافت. ارزش سهام در هفته سوم شهریور نیز 1.32 درصد کاهش یافت.

در هفته‌های اخیر به دلیل افت شاخص‌های سهام، این سهم با کاهش ارزش مواجه شده است، به طوری که در هفته چهارم شهریور ماه بیشترین افت خود در ۶ ماه اخیر را تجربه کرد. در هفته چهارم شهریور ماه، قیمت سهام عدالت 3.36 درصد کاهش یافت.

  کامرانی فر استعفا داد

* ارزش سهام در هفته دوم آذر

در هفته اول مهرماه پس از هفته ها نزول، سهام عدالت 82 درصد افزایش یافت اما در هفته دوم مهرماه، سهام عدالت 3.73 درصد کاهش یافت. این کاهش در هفته سوم مهرماه نیز ادامه یافت و قیمت سهام عدالت در هفته گذشته 4 دهم درصد کاهش یافت. ارزش این سهام در هفته چهارم مهرماه 58 درصد کاهش یافت.

ارزش سهام در هفته اول آبان نیز منفی بود و 6.6 درصد کاهش یافت. اما در هفته دوم آبان ماه روند نزولی سهام عدالت متوقف شد و ارزش این سهام 5.16 درصد رشد کرد. هفته سوم آبان ماه نیز شاهد رشد سهام بود و ارزش این پرتفوی 2.46 درصد افزایش یافت. با این حال، در هفته چهارم نوامبر، سهام عدالت 42 درصد سقوط کرد که بخشی از سود این سبد در هفته های اخیر را کاهش داد. میزان تغییر ارزش سهام در هفته پایانی آبان ماه منهای 1.62 درصد است.

اما روند کاهش ارزش این سهام در هفته اول آذر متوقف شد و طی این هفته ارزش سهام عدالت 0.65 درصد افزایش یافت. در هفته دوم آذرماه ارزش این سهم نیز با کاهش 1.49 درصدی شاخص های عملکرد بورس مواجه شد.

این مشکل در حالی رخ داد که شاخص کل بورس در هفته جاری یک درصد کاهش داشت و شاخص کل هم وزن بورس نیز 96 درصد رشد داشت.

سهام عدالت به قیمت اسمی 409 هزار تومان، 492 هزار تومان، 532 هزار تومان و یک میلیون تومان در هفته دوم آذرماه با افت 78 هزار تومانی، 93 هزار تومانی، 101 هزار تومانی و 190 هزار تومانی نسبت به هفته گذشته مواجه شد. ..

بسیاری از کارشناسان معتقدند نمادهای موجود در سبد سهام جزو با ارزش ترین سهام بازار سرمایه هستند. اما ارزش سهام در اشکال مختلف معادل 5 میلیون و 176 هزار تومان، 6 میلیون و 226 هزار تومان، 6 میلیون و 732 هزار تومان و 12 میلیون و 655 هزار تومان است.

قیمت فعلی سهام عدالت نسبت به دوره اوج بازار در مرداد 99 با افت 67 درصدی مواجه است که یکی از مهم ترین دلایل کاهش قیمت سهم ضعف مدیریتی شرکت های سرمایه گذاری و عدم وجود هلدینگ است. جلسات این شرکت ها و همچنین نبود مدیران بازار حرفه ای برای این شرکت ها.

بنابراین گزارش، ارزش سهام عدالت نسبت به اول مرداد ماه 1398 برای چهار نوع سهم به ترتیب با 10 میلیون و 403 هزار تومان کاهش قیمت، 12 میلیون و 514 هزار تومان، 13 میلیون و 532 هزار تومان و 25 درصد کاهش یافت. میلیون و 436 هزار تومان ایستاده است

دیدگاهتان را بنویسید