سن حمله قلبی به 30 سال رسید

منوچهر کارونی در گفتگو با رادیو سلامت با بیان اینکه بعد از تصادفات، بیشترین علت مرگ و میر در کشورمان سکته قلبی است، افزود: متاسفانه سن سکته قلبی که در گذشته 60 و 70 سال بود، اکنون به 30-40 سال رسیده است و این نشان می دهد که ما باید از نظر وزن و تغذیه مراقب این بیماری و به خصوص خودمان باشیم.

وی ادامه داد: متأسفانه کودکان امروزی 7 تا 10 کیلوگرم از کودکان 50 سال پیش چاق تر هستند، تحرک کمتری دارند و زمان کمتری برای بازی و فعالیت بدنی دارند و بیشتر وقت خود را پای کامپیوتر و گوشی و خوردن تنقلات می گذرانند.

این متخصص قلب و عروق گفت: از کودکی والدین فکر می کنند اگر کودک سنگ بخورد آب می گیرد که این باور اشتباهی است. زیرا تمام رگ های قلب از بدو تولد شروع به خراب شدن می کنند و هر چه چربی مصرف کنیم دیرتر مشکل ایجاد می کند بنابراین والدین باید توجه داشته باشند که این موضوع دیرتر شنیده می شود و رگ ها تنگ می شود و به 30 می رسد. تا 40 سال که یک نفر مهندس، هنرمند و… شده است، جایی که باید مثمر ثمر باشد، حالا باید پول خرج کنیم. اما دیگر عملکرد قبلی را ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که مهم ترین عوامل بروز سکته قلبی چیست، افزود: استرس، هیجان و افکار بد از همه مهمتر است و بهتر است هنگام غذا خوردن به اخبار بد گوش ندهید و تماشا نکنید. استرس عامل مهمی است، به عنوان مثال رگ های خونی از بدو تولد شروع به باریک شدن می کنند. در حال حاضر عروق قلب افراد بالای 30 سال بین 40 تا 50 درصد تنگ شده و تحت استرس یا خبرهای بد و ناراحتی، رگ ها دچار اسپاسم می شوند و متاسفانه منجر به سکته قلبی می شوند. وقتی آنژیوگرافی انجام می دهیم، متوجه می شویم که ورید تنها 40 درصد مسدود شده است. اما بخش زیادی از قلب از دست رفته است. پس از اخبار بد دوری کنید و هنگام غذا خوردن چیزهای شیرین صحبت کنید.

  تمرینات ما آن چیزی نبود که می خواستم

کارونی در ادامه با بیان اینکه خبرهای خوب در کنار خبرهای بد نیز وجود دارد و باید درباره خبرهای خوب صحبت کرد، تصریح کرد: حتی نباید به هم خبر بد بدهیم و همدیگر را ناراحت کنیم. باید حسادت و خودخواهی را کنار بگذاریم و به نعمت هایی که داریم بسنده کنیم. داشتن امید به زندگی؛ زیرا خلق و خوی خوب در بیماری ها بسیار مهم است. سیگار نکشیدن و پرهیز از مصرف چربی از جمله مواردی است که به سلامت قلب کمک می کند.

وی در پایان در خصوص تاثیر ژنتیک در بروز سکته قلبی گفت: ژنتیک تاثیر بسیار بسیار زیادی در بروز سکته قلبی دارد، این نکته بسیار مهمی است، اگر پدر فردی زیر سن سکته کرده باشد. 50، اینکه یک فرد 3 برابر بیشتر از همسالان خود در معرض سکته مغزی است و یا اگر مادرش زیر 65 سال سکته کرده باشد، هنوز 3 برابر بیشتر از همسالان خود است. اگر هر دو در یک سن سکته کرده باشند، برای فرد 9 برابر می شود، بنابراین ژن ها بسیار مهم هستند. ما باید برای هر کودکی که به دنیا می آید گواهی سلامت تهیه کنیم. یعنی اعضای خانواده به چه بیماری مبتلا بوده و هستند تا به تدریج آینده این کودک را از نظر سلامت بررسی کنیم و بدانیم در آینده چه بخوریم و چه کار کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید