سناریوهای تأثیر جنگ اوکراین بر مذاکرات هسته ای؛ آیا روند مذاکرات شتاب می گیرد؟

557206 خبر ناگهانی

عمران علیزاده در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، با اشاره به جنگ روسیه و اوکراین گفت: این درگیری نظامی نمی تواند در کوتاه مدت تاثیر مستقیمی بر روند مذاکرات داشته باشد. اما تاثیر تحریم ها علیه روسیه قطعا در بلندمدت تاثیر خواهد داشت.

وی افزود: تنش بین روسیه و اوکراین می تواند تجاوزات آمریکا را کاهش دهد یا به انعقاد و امضای توافق هسته ای سرعت ببخشد.

یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: پیش از آغاز جنگ اوکراین، آمریکا مدعی بود که موضوع هسته ای ایران اولویت اول امنیت ملی جهان است. در نتیجه این کشور می خواهد که پرونده ایران هر چه زودتر تکمیل شود تا بتواند به مسائل دیگر رسیدگی کند.

وی ادامه داد: آمریکا قصد دارد نتیجه مذاکرات ایران را تحمیل کند و با تعیین ضرب الاجل کوتاه این موضوع را پیش خواهد برد.

علیزاده با بیان اینکه روسیه نماینده ایران در مذاکرات با آمریکا نیست، گفت: روسیه و چین از سیاست کشورمان در مذاکرات هسته ای حمایت می کنند. بر خلاف آمریکا، دو کشور معتقدند که باید منافع ایران و گروه 1+5 در پرونده هسته ای تامین شود.

تحریم های اقتصادی علیه روسیه بی اثر است

این دانشجوی دکتری ژئوپلیتیک با اشاره به تحریم های آمریکا و اروپا علیه روسیه گفت: این تحریم ها به دو دسته اقتصادی و سیاسی تقسیم می شود. البته در حوزه های فرهنگی و ورزشی تحریم هایی وجود دارد.

او در حمایت از ائتلاف آمریکا صحبت کرد، اما گفت که حفظ استقلال برای روسیه مهم است. از این قاعده مستثنی نیست.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

علیزاده با اشاره به تحریم های اقتصادی روسیه تصریح کرد: این کشور یکی از ابرقدرت های اقتصادی است. در نتیجه تحریم های اقتصادی بر بازارهای داخلی روسیه تاثیری نخواهد داشت. البته می تواند اثر درازمدت داشته باشد مثلاً 5 تا 10 سال; اما در کوتاه مدت هیچ تاثیری ندارد. بنابراین، این به موقعیت روسیه در مذاکرات لطمه ای وارد نمی کند.

بسیاری از بحران های نظامی یا امنیتی ناتو در صورت تحقق ناتو منهای ایالات متحده حل خواهند شد.

دلایل جنگ روسیه و اوکراین چه بود؟

وی درباره علل جنگ روسیه و اوکراین گفت: آمریکا در سال های اخیر منافع خود را به ناتو تحمیل کرده و به دنبال گسترش قدرت خود در شرق بوده است. همچنین به طور مرتب بین روسیه و همسایگانش تنش ایجاد می کند. در حالی که این مسائل جزو اهداف اروپا نیست.

علیزاده با تاکید بر ناتو منهای آمریکا گفت: در صورت تحقق این امر بسیاری از بحران های نظامی یا امنیتی در دنیا حل می شود.

این استاد دانشگاه افزود: اتحادیه اروپا باید متقاعد شود که برای حل بحران های دیگر نیازی به آمریکا در مذاکرات هسته ای با ایران و جنگ اوکراین یا سایرین ندارد.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به پیامدهای جنگ روسیه و اوکراین گفت: این درگیری نظامی نشان داد که دنیا دیگر خدایی به نام آمریکا ندارد و این کشور جز حرف و قول و وعده توخالی جایی در دنیا ندارد. او از حمایت سایر کشورها و متحدان برخوردار نیست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید