سم کشنده مار می تواند خونریزی کنترل نشده در انسان را متوقف کند

مارها موجوداتی هستند که اغلب بدن انسان را تکان می دهند، اما این حیوانات سمی می توانند برای انسان بسیار مفید باشند.

یک تیم تحقیقاتی در زمینه بیوتکنولوژی از مؤسسه مهندسی زیستی و نانوتکنولوژی استرالیا در دانشگاه کوئینزلند (AIBN) به سرپرستی آماندا کیجاس، دانشجوی فوق دکترا، پروتئینی را در زهر دو مار از جمله مار قهوه ای و فیلسوف استرالیای شرقی کشف کردند. تسریع کننده فرآیند انعقاد خون بدن انسان.

ژلی که زخم ها را می بندد

کشف محققان منجر به تولید ژلی شد که می تواند با انعقاد خون در دمای بدن برای بستن سریع زخم ها، خونریزی را متوقف کند.

کیاس گفت: «تقریباً 40 درصد از مرگ و میر ناشی از جراحات و جراحات ناشی از خونریزی کنترل نشده است و این رقم برای نظامیان که خونریزی شدیدی در مناطق جنگی دارند، بسیار بالاتر است.

“طبیعت بهترین و پیچیده ترین مکانیسم ها را ایجاد کرده است و ما می توانیم از آنها برای نجات مردم از مرگ ناشی از خونریزی های کنترل نشده استفاده کنیم.”

وی ادامه داد: تحقیقات ما نشان می دهد که خون از دست رفته با این ژل پنج برابر کمتر می شود و سه برابر سریعتر از روند طبیعی در بدن لخته ایجاد می شود.

این شامل حتی افراد مبتلا به هموفیلی و کسانی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند نیز می شود.

کیاس می گوید: درمان کمک های اولیه امروزی با گاز اغلب در توقف خونریزی در مواقع اضطراری بی تاثیر است و زمانی که یک آسیب تروماتیک رخ می دهد، پیچیدگی روند درمان توانایی بدن را برای کنترل خونریزی بیش از حد مختل می کند.

  لحظه به لحظه مبادلات / صف برای معاملات بورس

این ژل جدید ممکن است برای درمان زخم های بزرگ نیز مناسب باشد.

کیاس می گوید: امیدواریم که این ژل فرآیندهای بهبود زخم مورد نیاز برای انعقاد و کاهش جریان خون را تسریع کند و در نهایت ظرفیت بدن را برای التیام زخم های بزرگ افزایش دهد.

نیش مار و پادزهر

از سوی دیگر، انسان ها در طول سال ها استفاده دیگری از زهر مار را توسعه داده اند و آن محافظت از افرادی است که توسط مار گزیده شده اند. متأسفانه پادزهرها در مقادیر بسیار کم تولید می شوند. آنها همچنین بسیار گران هستند، به این معنی که اکثر مردم به آنها دسترسی ندارند.

در نهایت، این واقعیت وجود دارد که زهر مار در طول سال ها متنوع شده است، و تولید یک پادزهر واحد برای هدف قرار دادن مارهای مختلف بسیار دشوار است.

به عنوان مثال، ماده ای که در برابر نیش 10 مار مختلف محافظت می کند در سال 2014 متوقف شد زیرا برای ادامه توسعه به اندازه کافی سودآور نبود. این ما را به شدت در برابر نیش مار آسیب پذیر می کند.

اکنون سؤال این است که آیا می‌توانیم به موقع یک پادزهر مؤثر جدید تولید کنیم تا از عواقب وحشتناک نیش مار جلوگیری کنیم؟ محققان در حال برداشتن گام های بزرگی برای استفاده از این ماده در انسان هستند.

اکنون می توان امیدوار بود که این ماده جدید به تولید پادزهر نیز کمک کند./ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید