سقف افزایش اجاره بها به زودی تعیین می شود

637006124364437070 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، حوزه مسکن یکی از زیرمجموعه های اقتصاد کلان است که دستخوش تحول و توسعه اقتصادی در کشور است و نمی توان آن را جدا از کل اقتصاد بررسی کرد. بدیهی است که تورم دو رقمی بر تمامی بخش‌های اقتصاد کشور تأثیر می‌گذارد و نمی‌توان انتظار کاهش یا ثبات قیمت در بخشی از اقتصاد را داشت.

با توجه به اینکه اجاره بهای فرصت و بازده سرمایه گذاری انباشته در مسکن و به عبارتی نوعی خدمت در مجموعه اقتصاد کلان است، بدیهی است که از دیگر خدمات ارائه شده در مجتمع اقتصادی و در شرایط تورم، اجاره مسکن است. بازار با افزایش قیمت مواجه شد. علاوه بر این، اجاره بهای دریافتی جزء قیمت ملک استیجاری است و اثر افزایش قیمت مسکن به عنوان دارایی بر اجاره بها به صورت دوره ای ظاهر می شود.

ادامه مطلب

به طور کلی مهمترین عوامل موثر بر اجاره مسکن شامل موارد زیر است:

نقدینگی و تورم اصلی: علیرغم افزایش بیش از 40 درصدی رشد نقدینگی در سال 1400، تأثیر آن بر تورم کل و تأثیر دوره ای آن بر مسکن استیجاری، مشخص است که اجاره بها تمایل به افزایش دارد و متأثر از متغیرهای کلان اقتصادی است.

قدرت خرید خانوار، کشش اجاره بها، تأثیر عوامل روانی و انتظارات بر بازار اجاره: قدرت خرید خانوارها که با کاهش درآمد خانوارها محدود می شود، عامل بازدارنده افزایش اجاره بها و کاهش کشش اجاره بها است.

ساختار جمعیتی، کاهش مالکیت خانوارهای جوان، کمبود مسکن استیجاری متناسب با توان مالی دهک های متوسط ​​و پایین جامعه، افزایش مهاجرت و به تبع آن افزایش تقاضا برای مسکن استیجاری: افزایش تعداد خانوارهای تک خانوار و کاهش تولید و عرضه مسکن در سال‌های اخیر، کاهش عرضه مسکن استیجاری در بازار متناسب با تقاضا و فراهم کردن زمینه افزایش اجاره بها.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

نرخ سود سپرده های بانکی و تاثیر نرخ سود بر ترکیب رهن و مسکن اجاره ای: نرخ سود سپرده های بانکی از دیگر عوامل موثر بر ترکیب رهن و اجاره ماهانه است، یعنی در شرایط بالا بودن نرخ سود سپرده، مالکان به تمایل به دریافت وام مسکن بیشتر تمایل به افزایش اجاره بها زمانی که نرخ بهره کاهش می یابد.

با این وجود وزارت راه و شهرسازی اقدامات متعددی را برای کنترل بازار اجاره و کمک به مستاجران انجام داده است که از جمله آنها می توان به تهیه لایحه حرفه ای اجاره با هدف ساماندهی بازار اجاره و حمایت از مستاجران اشاره کرد که برای تصویب و ابلاغ به دولت ارسال شده است. cit.

همچنین در سال های 99 و 1400 یارانه حمایتی مسکن با نرخ سود پایین به مستاجران پرداخت شد که در قالب این طرح بیش از 450 هزار خانوار از صندوق حمایت از سپرده مسکن استفاده کردند. همچنین محدودیت افزایش سقف اجاره بها در سال های 99 و 1400 مطرح شد که بر اساس گزارش های دریافتی تاثیر بسزایی در جلوگیری از افزایش غیرموجه افزایش مدت تمدید اجاره دارد.

طرح تعیین سقف افزایش اجاره بها برای 1401 قرارداد تمدید با پیشنهاد اولیه به دولت در دستور کار است. علاوه بر پرداخت وجوه حمایت از ودیعه مسکن مستاجران برای شهر تهران، مراکز استان ها و سایر مناطق شهری، 60، 45 و 35 میلیون تن برای سال 1401 به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده است که اجرای آن به زودی به شبکه بانکی کشور اعلام می شود.

  رتبه بندی معلمان نهایی شد

علاوه بر این، تولید و عرضه مسکن در قالب طرح‌های حمایتی و حمایتی از مشاغل بخش خصوصی در قالب قانون جهش مسکن در حال انجام است. این اقدام باعث افزایش موجودی مسکن در کشور و کنترل قیمت مسکن و کنترل نرخ رشد اجاره بهای مسکن خواهد شد.

گزارش های میدانی نشان می دهد سیاست های اجرایی در سال های گذشته مانند پرداخت تسهیلات سپرده گذاری و تعیین سقف اجاره بها تاثیر بسیار مثبتی در کنترل افزایش اجاره بها در قراردادهای تمدید بویژه در شهرهای بزرگ داشته است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید