سقفی بر فراز اسرائیل در بحران اوکراین

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، صهیونیست ها از آغاز تنش نظامی روسیه و اوکراین توانسته اند یک سقف و دو هوا داشته باشند و با وجود اینکه نگران هر موضعی در قبال روسیه هستند، باید آمریکا را راضی نگه دارند. . کارشناسان اسرائیلی معتقدند وضعیت این رژیم به مراتب بدتر از اوکراین است و با توجه به آنچه در سوریه می گذرد و موضع روسیه در قبال تجاوزات رژیم صهیونیستی به دمشق، مشخص نیست صهیونیست ها در معرض چه سناریویی قرار خواهند گرفت.

به نقل از مقامات امنیتی اسرائیل، یوسیوت آحارونوت، تحلیلگر نظامی روزنامه صهیونیستی گفت: جنبه دیگری از جنگ روسیه و اوکراین بر سر اسرائیل اتفاقاتی است که در سوریه می گذرد. نگرانی جدید اسرائیل از جنگ روسیه و اوکراین، نابودی دستاوردهای تل آویو در سوریه است. زیرا روسیه می تواند حرکت اسرائیل را در سوریه محدود کند.

این تحلیلگر صهیونیستی درباره اظهارات مقامات رژیم صهیونیستی و تلاش آنها برای راضی نگه داشتن دو ابرقدرت روسیه و آمریکا اظهار کرد: این آزمون بزرگی است که می تواند آزادی عمل نیروی هوایی اسرائیل را تضمین کند. ماموریت های آن برای افزایش قدرت حزب الله در زمینه موشک های زمین به هوا و پهپاد و همچنین سامانه های پدافند هوایی است.

وی افزود: این در حالی است که توافق جدید بر سر برنامه هسته ای ایران بسیار بدتر از گذشته است و پیش بینی می شود که ایران در آینده نزدیک به دلیل ناتوانی آمریکا به یک قدرت هسته ای تبدیل شود. این تحولات تاکید می کند که اسرائیل برای ورود به هر جنگی باید به خود متکی باشد و همچنین توانایی های نظامی خود را تقویت کند.

  فروش ویژه شیرهای استریل پگاه

روزنامه اسرائیلی هاآرتص نیز در مقاله ای نوشت: مقامات اسرائیلی در موسسه امنیت به این نتیجه رسیده اند که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، ممکن است اسرائیل را محدود به اقدام نظامی در خاورمیانه به ویژه در سوریه برای بهبود موقعیت خود کند.

این رسانه افزود که بیم آن می رود که چنین سناریویی منجر به انتقال تسلیحات مدرن به سوریه و سایر کشورهای منطقه شود. زیرا پوتین به عواید حاصل از معاملات تسلیحاتی در مقیاس بزرگ نیاز دارد و می خواهد توازن وحشت را علیه نیروهای نظامی غربی در منطقه ایجاد کند.

رسانه های اسرائیلی می گویند: «منابع امنیتی اسرائیل بر این باورند که به نظر می رسد ترس بیشتری برای اسرائیل وجود دارد و آن این است که اگر ناتو و سایر نیروهای نظامی به سمت دریای مدیترانه یا کشورهای منطقه روسیه حرکت کنند، از سیستم های GPS مدرن استفاده خواهد شد. ایالات متحده را فعال می کند و جنگ الکترونیک و حملات سایبری را برای سخت تر کردن اوضاع برای غرب و ناتو آغاز خواهد کرد. بنابراین، چنین اقدامی آزادی عمل ارتش اسرائیل در منطقه را محدود می کند و حتی می تواند سیستم های فناوری نظامی اسرائیل را مختل کند.

منابع امنیتی اسرائیل تاکید کرده‌اند که دیگر سرویس‌های امنیتی اسرائیل بیم دارند که هرگونه اظهارنظر اسرائیل در محکومیت حمله نظامی روسیه به اوکراین، پوتین را مجبور به تغییر نگرش در قبال مانورهای نظامی اسرائیل در بلندی‌های جولان کند. این ممکن است در کوتاه مدت کاهش یابد.

روزنامه صهیونیستی هرتز تاکید کرد: بر اساس گزارش موسسه امنیت اسرائیل در تل آویو، حوادث اخیر ایران و روسیه را از نظر سیاسی و نظامی بیش از گذشته به هم نزدیک کرده است. تحریم های آمریکا علیه روسیه به دلیل تجارت انرژی نیز می تواند پوتین را بیش از گذشته از ایران حمایت کند.

  استفاده از ایموجی در کدام کشورها جرم است؟

وی گفت: اسرائیلی ها تا همین اواخر معتقد بودند که روسیه چندان علاقه ای به حضور ایران در سوریه ندارد، اما اکنون شواهد خلاف این را نشان می دهد و اسرائیلی ها بسیار نگران هستند. به گفته مؤسسه امنیت اسرائیل، پوتین می‌خواهد ایران حضور مؤثرتری در سوریه داشته باشد تا به ایران نزدیک‌تر شود. چیزی که اسرائیلی ها اصلا نمی خواهند.

هاآرتص ادامه داد: بی طرفی تل آویو در جنگ روسیه و اوکراین هرگز به نفع آن نخواهد بود و اسرائیل باید موضع خود را مشخص و اعلام کند که با غرب است یا مخالف. نتیجه این بلاتکلیفی رویارویی اسرائیل با روسیه است که پیامدهای خطرناکی به همراه دارد و پرواز هواپیماهای جنگی اسرائیل به سوریه را محدود کرده است چرا که هواپیماهای جنگی روسیه و سوری ماه گذشته در بلندی های جولان و حتی روسیه به گشت زنی پرداختند. وی اعلام کرد که قصد دارد این پروازها را عادی کند.

«تسوی باریل» مستشرق صهیونیست گفت: روسیه در تلاش است تا موقعیت خود را به عنوان یک کشور بزرگ تثبیت کند و راه دستیابی به این هدف استراتژیک از طریق خاورمیانه است. در واقع اصل استراتژیک ولادیمیر پوتین این است که هرگونه موفقیت یا نفوذ آمریکا در خاورمیانه به ضرر روسیه است و در مقابل، شکست واشنگتن در منطقه موفقیتی برای مسکو است.

این کارشناس روس در پایان خاطرنشان کرد: روسیه توانایی مقاومت در برابر تحریم های آمریکا و اروپا را دارد و نقشه منطقه جدیدی را برای خود ترسیم خواهد کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید