سخت شدن رشد سلول های سرطانی را سخت تر می کند

به گزارش مدیکال اکسپرس، محققان دریافتند که دمای پایین چربی قهوه ای تولید کننده گرما را فعال می کند که قندهایی را که تومورها برای رشد نیاز دارند مصرف می کنند.

در این مطالعه، مکانیسم‌های متابولیک مشابهی در یک بیمار سرطانی که در معرض دمای اتاق پایین‌تر قرار داشت، یافت شد.

Yihai Cao، استاد گروه میکروبیولوژی، تومور و زیست‌شناسی سلولی، موسسه کارولینسکا و محقق اصلی این مطالعه، می‌گوید: «ما دریافتیم که بافت چربی قهوه‌ای فعال شده در سرما با تومورها برای گلوکز رقابت می‌کند و می‌تواند به مهار رشد تومور در موش‌ها کمک کند. یافته‌های ما نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض سرما ممکن است یک رویکرد جدید امیدوارکننده برای درمان سرطان باشد، اگرچه این باید در مطالعات بالینی بزرگ‌تر تأیید شود.

این مطالعه میزان رشد و بقای تومور را در موش‌های مبتلا به انواع مختلف سرطان از جمله سرطان روده بزرگ، سینه و پانکراس، در معرض شرایط زندگی سرد و گرم مقایسه کرد. موش هایی که به دمای 4 درجه سانتیگراد عادت کرده بودند رشد تومور به طور قابل توجهی کندتر داشتند و تقریباً دو برابر موش ها در اتاق های 30 درجه سانتیگراد زندگی می کردند.

برای درک علت، محققان نشانگرهای بافتی را برای بررسی پاسخ های سلولی تجزیه و تحلیل کردند و از آزمایش های تصویربرداری برای بررسی متابولیسم گلوکز استفاده کردند. سلول های سرطانی معمولاً برای رشد به مقادیر زیادی گلوکز یا قند نیاز دارند.

آنها دریافتند که دمای سرد باعث جذب قابل توجه گلوکز در بافت چربی قهوه ای می شود که به عنوان چربی قهوه ای نیز شناخته می شود، نوعی چربی که مسئول گرم نگه داشتن بدن در شرایط سرد است. در عین حال، سیگنال های گلوکز به سختی در سلول های تومور قابل تشخیص هستند.

  یک آلرژی نادر که فقط زنان را تحت تاثیر قرار می دهد

هنگامی که محققان چربی قهوه ای یا پروتئینی به نام UCP1 را که برای متابولیسم آن ضروری بود حذف کردند، اثر مفید قرار گرفتن در معرض سرما اساساً از بین رفت و تومورها به همان سرعتی رشد کردند که در معرض دمای بالاتر قرار گرفتند. به همین ترتیب، تغذیه موش‌های حامل تومور با نوشیدنی با قند بالا، تأثیر دمای سرد را معکوس کرد و رشد تومور را بازسازی کرد.

پروفسور Yihai Cao گفت: «جالب است که نوشیدنی‌های با قند بالا اثر دمای پایین را بر سلول‌های سرطانی خنثی می‌کنند و نشان می‌دهند که محدود کردن عرضه گلوکز ممکن است یکی از مهم‌ترین روش‌های سرکوب تومور باشد.»

برای بررسی ارتباط این یافته ها با انسان، محققان 6 داوطلب سالم و یک بیمار سرطانی را که تحت شیمی درمانی بودند انتخاب کردند. محققان با استفاده از توموگرافی انتشار پوزیترون (PET)، مقادیر قابل توجهی چربی قهوه‌ای را در گردن، ستون فقرات و سینه بزرگسالان سالمی که شلوارک و تی‌شرت پوشیده بودند در دمای اتاق سرد 16 درجه پیدا کردند. درجه سانتیگراد به مدت دو هفته تا 6 ساعت در روز بود.

در این مطالعه، یک بیمار سرطانی در حالی که به مدت یک هفته در اتاقی با دمای 22 درجه سانتیگراد و سپس به مدت 4 روز در اتاقی با دمای 28 درجه سانتیگراد بود، لباس سبک پوشید.

نتایج تحقیقات قبلی نشان می‌دهد که، اگرچه تغییرات فردی قابل‌توجهی وجود دارد، دمای ۲۸ درجه سانتی‌گراد به طور کلی دمای محیطی راحت (گرمای) برای اکثر افراد غیرفعال در نظر گرفته می‌شود. اسکن‌های تصویربرداری افزایش چربی قهوه‌ای و کاهش جذب گلوکز توسط تومور را در دماهای پایین‌تر نسبت به دماهای بالاتر نشان داد.

  حادثه در نمایشگاه بین المللی اصفهان

این دماها توسط اکثر مردم تحمل می شود، بنابراین ما خوشبین هستیم که سرما درمانی و فعال سازی بافت چربی قهوه ای با رویکردهای دیگر مانند داروها ممکن است ابزار دیگری برای درمان سرطان باشد.

نتایج این تحقیق در مجله Nature منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید