سبزیجات پخته مفیدتر از خام هستند

536037 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، گیاهخواری روشی نسبتاً جدید برای غذا خوردن است و طرفداران این رژیم معتقدند که هرچه غذا کمتر فرآوری شود، سالم تر است. با این حال، همه غذاها وقتی خام مصرف شوند مغذی تر نیستند.

بیشتر بخوانید:

به گفته مدیکال اکسپرس، در واقع، برخی از سبزیجات هنگام پخته شدن مغذی تر هستند.

در اینجا چند نمونه از این سبزیجات آورده شده است:

مارچوبه

پختن مارچوبه دیواره سلولی آنها را می شکند، بنابراین ویتامین های A، B9، C و E موجود در سبزیجات بهتر جذب بدن می شوند.

قارچ

قارچ حاوی مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان ارگو است که در طی پخت و پز آزاد می شود. آنتی اکسیدان ها به تجزیه رادیکال های آزاد کمک می کنند. رادیکال های آزاد مواد شیمیایی هستند که می توانند به سلول های ما آسیب برسانند و باعث بیماری و پیری شوند.

اسفناج

اسفناج سرشار از مواد مغذی از جمله آهن، منیزیم، کلسیم و روی است. اما وقتی اسفناج پخته می شود، این مواد مغذی راحت تر جذب بدن می شوند. مطالعات نشان می دهد که بخارپز کردن اسفناج باعث حفظ سطح اسید فولیک (B9) می شود که می تواند خطر ابتلا به برخی سرطان ها را کاهش دهد.

گوجه فرنگی

پختن به هر روشی سطح آنتی اکسیدان لیکوپن را در گوجه فرنگی افزایش می دهد. لیکوپن با کاهش خطر طیف گسترده ای از بیماری های مزمن، از جمله بیماری قلبی و سرطان مرتبط است. اگرچه پختن گوجه فرنگی سطح ویتامین C را تا 29 درصد کاهش می دهد، سطح لیکوپن ظرف 30 دقیقه پس از پخت بیش از 50 درصد افزایش می یابد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

هویج

هویج پخته شده حاوی بتاکاروتن بیشتری نسبت به خام است. بتاکاروتن نوعی کاروتنوئید است که بدن آن را به ویتامین A تبدیل می کند. این ویتامین محلول در چربی از رشد استخوان، بینایی و سیستم ایمنی حمایت می کند. پختن هویج با پوست، قدرت آنتی اکسیدانی آن را بیش از دو برابر می کند.

فلفل

فلفل دلمه ای همچنین منبع عالی آنتی اکسیدان های تحریک کننده سیستم ایمنی، به ویژه کاروتنوئیدها، بتاکاروتن، بتا کریپتوکسانتین و لوتئین است. دیدن گرمای این سبزی جذب کاروتنوئیدهای موجود در آن را برای بدن آسان می کند.

کلم

کلم وقتی کم خورش شود سالم‌تر است، زیرا آنزیم‌هایی را غیرفعال می‌کند که مانع از استفاده بدن از ید مورد نیاز غده تیروئید می‌شوند.

به گزارش دویچه وله، برای همه سبزیجات، دمای بالاتر، زمان پخت طولانی تر و مقادیر بیشتر آب باعث از بین رفتن مواد مغذی بیشتر می شود. ویتامین‌های محلول در آب (ویتامین C و بسیاری از ویتامین‌های B) ناپایدارترین مواد مغذی در طول پخت هستند، زیرا از سبزیجات آزاد می‌شوند. بنابراین از خیساندن آن ها در آب خودداری کنید، هنگام پخت غذا از کمترین آب استفاده کنید و از روش های دیگر پخت مانند بخارپز یا کبابی استفاده کنید. همچنین اگر از پختن آب باقی مانده است از آن در سوپ استفاده کنید زیرا تمام مواد مغذی موجود در سبزیجات را حفظ می کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید