سالها خفه ام کرده اند / مراقب تازه واردان باش

560230 خبر ناگهانی

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، در اکتبر 2017 اتهامات آزار جنسی توسط یک تهیه کننده آمریکایی به موضوع داغ محافل هنری هالیوود تبدیل شد. این خبر البته نه به خاطر تهیه کننده آمریکایی، بلکه به دلیل موجی که به دنبال این افشاگری به راه افتاد و منجر به جنبش اعتراضی با هشتگ #ME_TOO در سراسر جهان شد، حرکتی که در ایران با نام # محبوبیت بیشتری پیدا کرد. منم همینطور. این حرکت در ایران نیز مورد استقبال قرار گرفت و اتفاقا کارگردانان زن نیز در آن نقش موثری داشتند.

همیشه درباره انواع خشونت در سینما اظهارنظرهایی شده است اما در ماه های اخیر یک موضوع بار دیگر بر سر زبان ها افتاده است. سمیه میرشمسی دستیار کارگردان از این بازیگر معروف شکایت کرده است که موجی از واکنش ها را در حمایت از او و علیه جریان خشونت جنسی برانگیخته است. اعلامیه اعتراضی فعالان سینما; بیانیه با حروف معروف در آن.

رئیس سازمان سینمایی سپس به تشکیل «شورای اخلاق حرفه ای سینما» اشاره کرد و به برخی از مشکلات و دغدغه های کارگردانان زن و همچنین سایر مشکلات پیش روی خانواده سینمایی اشاره کرد. شورا باید از حقوق سینماگران حمایت کند و اخلاق حرفه ای را در سینمای کشور توسعه دهد. در این شورا مدیر عامل خانه سینما، معاون نظارت و ارزیاب، مدیران کل امنیتی و حقوقی سازمان سینمایی، مشاور صنفی رئیس سازمان، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و مائده حضور داشتند. چیکاز، عضو قوه قضائیه، معرفی شده توسط کانون وکلای دادگستری شاه حسینی نویسنده و کارگردان سینما است.

البته در این بین کمیسیون مستقلی برای بررسی خشونت جنسی با حضور 5 هنرمند مشهور تشکیل شده است. کمیسیونی که مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان و هنرمندان قرار گرفته است. همان انتقادی که سحر زکریا در گفت وگو با تسنیم به آن اشاره کرد. بازیگری که با سریال «در پناه تو» وارد دنیای بازیگری شد.

نقش همسر رابین هود در سریال طنز قطار ابدی او را به شهرت رساند و با پاورچین مهران مدیری بیشتر شناخته شد. او با بازی در سریال در حاشیه و مرد دوهزار چهره مهران مدیری به کار خود ادامه داد.

با موضوع امنیت اخلاقی زنان در سینمای ایران و فضای نمایشی کشور و تصمیمی که شورای اخلاق تشکیل شده در سازمان سینمایی می تواند در دستور کار قرار دهد، لحظاتی با وی به گفت و گو نشستیم که جزئیات آن به شرح زیر است. به شرح زیر است:

سالها خفه بودم

سحر زکریا بازیگر سینما و تلویزیون گفت که سال هاست از امنیت زنان در سینما و تئاتر ایران صحبت می کند اما هیچ کس از او حمایت نکرده است. خفه شدم سیستمی که جلوی ما بود خیلی از ما عقب نبود. در واقع از کی شکایت کنیم! واقعاً سیستم سینماتوگرافی با اینها فرق نمی کند. مردی که برای تهیه کنندگانی کار می کند که این گونه رفتار می کنند بالاتر از همه رهبر این بیانیه ها و کمیته های دفاعی است و من تعجب می کنم. زیرا برخی از آنها باعث چنین فرآیندی می شوند. این دوستان سالهاست که من را خفه می کنند.

  شهریه مدارس سمپاد چقدر است؟

یتریبی ناب راست می گوید

وی خاطرنشان کرد: خانم ناب یتریبی راست می گوید. در همان شورای مستقلی که در آن پنج نفر به عنوان رئیس کمیسیون تعقیب خشونت جنسی انتخاب شدند، به نظر می رسید که افراد دیگری نیز می توانند در آن حضور داشته باشند. مثلاً خانم یطریبی که نویسنده و کارگردان هستند; سال هاست که دغدغه این مشکل را دارد یا خانم تهمینه میلانی و خیلی های دیگر که قدم های نگران کننده تری در این زمینه برداشته اند. این نوع انتخاب مانند انتخاب بازیگر سینماست. زیرا برخی از آنها خود سیستم را راه اندازی می کنند. تا زمانی که من یک خانم را نمی خواهم، هیچ سیستمی وجود نخواهد داشت و هیچ مردی نمی تواند به من نزدیک شود. من در سالهای فعالیت با عزت زندگی کردم. به هر قیمتی نمی خواستم باشم، برای همین صریح و رو در رو صحبت می کنم و به همین دلیل این روزها نیستم و ترجیح می دهند با من کار نکنند.

مراقب افراد تازه وارد باشید

این بازیگر سینما و تلویزیون با اشاره به اینکه این مشکلات بسیار زیرساختی است، گفت: می گویم مواظب تازه واردان این عرصه باشیم که از ما رد شده اند. بسیاری از این مشکلات منشأ زیرساختی دارند. وقتی در مورد این مسائل صحبت می کنیم، می گویند در همه جای دنیا این طور است. اما آنجا همه می فهمند و اینجا بدبختی ما این است که پنهان است و زن نمی داند چگونه شکایت کند و شکایتش به کجا می رسد.اسامی را که قاضی می گوید چگونه بگذارد، چگونه می توان آن را ثابت کرد. اونایی که جا دارن پشتشون به قرصه. در این میان امثال ما دوباره نابود می شوند. سال ها همین کار را کردند و به من کمک نکرد. این سیستم که راه اندازی شده است نباید رفتار چشمگیری داشته باشد. چون خودم عادت ندارم در این نمایش ها شرکت کنم.

هیچ کس از من حمایت نکرد. گفتند بیکار می شویم!

زکریا از انتخاب رهبران شورای مستقل انتقاد کرد و گفت: زنانی که در این حوزه به عنوان رهبر انتخاب شدند متاسفانه ما را ناراضی کرده اند. سینما توسط برخی از این مدل ها پایه گذاری شد. وقتی صحبت می کردیم و این حرف ها را می زدیم، هیچ یک از بازیگران پشت سرمان نمی آمدند. حتی با من تماس گرفتند و از من تشکر کردند که صدای ماست. اما نمی توانیم وارد این عرصه شویم چون اگر حرف بزنیم بیکار می شویم. مانند هزاران پروژه ای که من در آنها حضور داشته ام و در آنها نقش آفرینی کرده ام. اما زنی از جایی آمد و او را انتخاب کردند. حتی فیلمنامه به خاطر او تغییر کرد. زیرا زکریا نمی خواست آنچه را که می خواست انجام دهد. من فکر می کردم که آیا می توانم قرارداد امضا کنم و این اتفاق می افتد.

  قیمت روغن / میز با انواع روغن اعلام می شود. 26 نوامبر 1401

این هیئت ها و ناظران باید در انتخاب بازیگر نقش داشته باشند

وی با اشاره به اینکه 28 سال گفته بودم هیچ اتفاقی نیفتاده و هیئت های ممیزی باید از قراردادها و لحظه انتخاب بازیگران شروع کنند، افزود: 28 سال صحبت کردم و اتفاقی نیفتاد. الان هم خانه دار شدم که تلویزیون مرا خانه دار کرد و من را از کار منع کردند. اولاً من فکر می کنم که این هیئت ها و هیئت های نظارت واقعاً باید از اولین لحظه تولید فیلم که قراردادها امضا می شود، بیایند. قراردادهای سینمایی و تلویزیونی هم باید زیر نظر این شورا منعقد شود.

چرا فقط برخی افراد کار می کنند؟

این بازیگر سینما و تلویزیون خاطرنشان کرد: نمی شود فقط یک نفر اینطور کار کرد. همان سیستم خراب سینما را نشان می دهد. این شورا باید بر هر قراردادی نظارت کند. بازیگری که در این پروژه و این پروژه حضور دارد، شایستگی دارد و پشت صحنه دیگری دارد. اینها باید بررسی شوند. این در مورد برخی از آقایان سینما نیز صادق است. کار و همکاری آنها با کارگردانان زن سینما گاهی باعث ایجاد رسوایی می شود. چون این کارگردان ها از این بازیگران حمایت می کنند و این بازیگر مورد توجه است.

پشت پرده های سیاسی بلند می کنند تا دستشان آشکار نشود!

وی در پاسخ به این سوال که برخی از تهیه کنندگان پس از این اظهارات و امضای آن توسط زنان سینمای ایران موضوع پشت صحنه سیاسی را مطرح کرده اند، گفت: این موضوع مربوط به پشت صحنه سیاسی است تا دستشان را کثیف نکنند. همه می دانند چه خبر است. وقتی می خواهند چیزی را تامین کنند این مسائل را مطرح می کنند. تا من بازیگر زن خفه شوم و در زمین غلت بزنم. این حربه ای است که به دست این آقایان افتاده است تا این حقانیت و حقانیت را خفه کنند. من معتقدم که این مطالبات و کمیته ها باید از شواف دور شوند. تا زمانی که این مسیرها به شکلی دراماتیک دنبال نشود به جایی نمی رسد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

داستان کار ممنوعه سحر زکریا

سحر زکریا درباره بازگشت به بازیگری و ساخت فیلم توضیح داد: چند برنامه برای کارگردانی دارم اما متاسفانه کارگردانی هم می کنیم، او مافیای خودش را دارد. این مافیاها در سینما و تلویزیون هستند اما در سینما بیشتر هستند. وقتی پروژه ای را در تلویزیون ارائه می کنیم، افراد مشهور بیشتری به دست می آورند و از طرفی می خواهیم اسپانسر کنیم که این هم کار سختی است. اما من نگران بازیگری نیستم و از این روندها خسته شده ام.

وی در خصوص ممنوعیت کاری خود گفت: برای بازی در یک کار نمایش خانگی انتخاب شدم و با ساترا تماس گرفتند و به من اطلاع دادند که این ممنوعیت کاری من بوده است. من هم به برنامه شب آهنگی دعوت شدم.

من با مهران مدیری قهر نیستم

زکریا در خصوص اینکه برخی از همکاران قدیمی از وی خواستند با مهران مدیری آشتی کند، افزود: من از دست مهران مدیری عصبانی نیستم. او واقعیت تلخی را ارائه کرد، اما مطبوعات زرد مسیر دیگری را در پیش گرفتند. گفتم ما سال هاست که با شما (مهران مدیری) کار می کنیم، چرا وقتی می خواهید کارهای جدید بسازید سراغ ما نمی آیید. یک بار به ما گفتند که شما بازیگر سریال 90 شب بودید و کار طنز انجام دادید. اما امروزه بازیگران در هر ژانر دیگری کمدی و جدی بازی می کنند و هیچ کس از آنها انتقاد نمی کند. اگر روزی دوباره با آقای مدیری کار کنم، حتما اول ناامیدی خود را اعلام می کنم و بعد با ایشان کار خواهم کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این روزها کمتر آثار ایرانی را چه در تلویزیون و چه در سینما می بینم. چون از ضعف آنها انتقاد می کنم. دوره «سربداران» و «کیف انگلیسی» و سریال های خوب را داشتیم، اما هر روز رکود در این حوزه بیشتر می شود. چگونه به اینجا رسیدیم؟ این روزها سریال Jeeran هم باعث می شود به این فکر کنم که چرا این همه اشتباه در آن وجود دارد. اگر کارگردان این اثر حسن فتحی باشد، انتظار دیگری از او داشتیم. برخی از گفتگوها محاوره ای و برخی دیگر به زبان ادبی هستند. این روزها واقعا ترجیح می دهم کارهای خارجی و بین المللی بیشتری ببینم.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید