سازمان برنامه از پرداخت مابه التفاوت ارز ترجیحی خودداری می کند

540995 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، هفته گذشته اتحادیه صنفی صاحبان مواد مخدر ایران طی نامه هایی به رئیس جمهور نسبت به تعطیلی خطوط تولید دارو در تیرماه سال جاری هشدار داده بود. موضوعی که اخیراً از سوی اتحادیه مواد موثره دارو هشدار داده شده بود، در مذاکرات با بازار اعلام شد که منجر به تعطیلی تولیدکنندگان بدون به روز رسانی قیمت و تداوم عدم برنامه ریزی دولت در تخصیص ارز ترجیحی می شود. در همین راستا اکبر برندقی، مدیرعامل گروه دارویی برکت نیز در گفتگو با بازار توضیحاتی ارائه کرد.

یک چالش برای بستن کارخانه های مواد مخدر وجود دارد. زیرا ارز از 4200 تن به 25000 و 26000 تن رسیده است. اما هنوز نهادهای تصمیم گیری کشور نتوانسته اند این هماهنگی را برای تغییر ارز از ترجیحی به نیمه ترجیحی ایجاد کنند.

اتحادیه تولیدکنندگان مواد موثره و صنایع دارویی انسانی در ایران نسبت به احتمال تعطیلی کارخانه های ماده موثره و دارو به دلیل نامشخص بودن وضعیت ارز دارویی هشدار داده است. چه چالشی در مسیر تولید ایجاد شد؟ چرا ارز دارویی به اینجا آمد؟

بله، یک چالش برای بستن کارخانه های مواد مخدر وجود دارد. زیرا ارز از 4200 تن به 25000 و 26000 تن رسیده است. اما هنوز نهادهای تصمیم گیری کشور نتوانسته اند این هماهنگی را برای تغییر ارز از ترجیحی به نیمه ترجیحی ایجاد کنند. صنعت 4200 تن می دهد و تا نصف مابه التفاوت را باید به نفر دیگری پرداخت کنیم.

مابه التفاوت ارز ترجیحی و نیمی که صنعت داروسازی را رد و به چالش می کشد، کدام سازمان یا موسسه باید پرداخت کند؟

  میتسوبیشی واکسن گیاهی کرونا را ساخت!

پرداخت این مابه التفاوت بر عهده سازمان برنامه و بودجه است که اکنون این کار را انجام نمی دهد. بنابراین این سازمان به صنعت فشار آورده و به این بخش متعهد هستند که اگر اتفاقی بیفتد صنعت جبران می کند. بنابراین صنعت هم ریسک پرداخت 4200 تن و هم تعهد را نمی پذیرد.

بنابراین مواد اولیه صنعت دارو از گمرک ترخیص نمی شود. عدم پاکسازی مواد اولیه نیز فرصتی برای تعطیلی این صنعت ایجاد می کند. بنابراین هشدار اتحادیه در نامه ای به رئیس جمهور مبنی بر احتمال تعطیلی شرکت های دارویی هشدار درستی است.

ما از این ارز یک میلیارد دلاری سهم نگرفته ایم، الان ارز هست و اگر صنعت این ارز را بگیرد باید قول بدهیم که از 4200 تن تا 25 هزار تن متفاوت است. بنابراین صنعت این ریسک را نمی پذیرد

در ابتدای سال اگرچه وزیر بهداشت درباره لغو ارز دارویی صحبت کرد، اما بانک مرکزی اعلام کرد که در مرحله اول 4200 دلار به ارزش یک میلیارد دلار بین این صنایع توزیع می شود. آیا سهمی از این ارز دریافت کردید؟

ما از این ارز یک میلیارد دلاری سهمی دریافت نکرده ایم. البته این نکته حائز اهمیت است که در حال حاضر ارز وجود دارد و اگر صنعت آن ارز را بگیرد، باید قول دهیم که آن را از 4200 تا 25000 تن متمایز کنیم. بنابراین صنعت این ریسک را نمی پذیرد. یعنی ارز هست ولی استفاده نمی شود.

بحث به روز رسانی قیمت دارو چگونه پیش می رود؟ به عنوان مدیرعامل یک هلدینگ دارویی، آیا پیش بینی می شود قیمت داروها متناسب با تورم چند درصد افزایش یابد؟

  قیمت نفت به بالای ۱۱۲ دلار رسید

این تعدیل قیمت بسته به شکل دوز متفاوت است. درصد افزایش قیمت برخی داروها مانند محصولات تزریقی یا شربتی و … متفاوت است. با این حال، افزایش متوسط ​​30 درصدی قیمت دارو برای سال 1401 ممکن است منطقی باشد.

سهام برکت سهم خوبی است و در مجمع سالانه گروه دارویی برکت خبرهای بسیار خوبی برای سهامداران داریم.

در گروه دارویی برکت شاهد تجدید ارزیابی دارایی ها و افتتاح یک شرکت جدید هستیم، وضعیت بازار سرمایه برکت چگونه است؟

ارزیابی ما این است که سهام برکت سهم خوبی است و در مجمع سالانه گروه دارویی برکت خبرهای بسیار خوبی برای سهامداران داریم. همچنین 80 درصد سود شرکت شفا را که در یک سال نزدیک به هزار میلیارد تومان بوده است، تقسیم خواهیم کرد و سود خالص شرکت بیوسان فارمد نیز حدود 500 تا 600 میلیارد تومان است که 80 درصد آن بین سهامداران تقسیم می شود. خبرهای خوب دیگری نیز داریم که در نشست سالانه درباره آنها صحبت خواهیم کرد.

صادرات محصولات دارویی گروه دارویی برکت چگونه پیش می رود؟

صادرات به خوبی پیش می رود و معتقدیم در آینده می توانیم ارزآوری خوبی از صادرات محصولات گروه دارویی برکت به سایر کشورها داشته باشیم.

منبع: آژانس بازار

دیدگاهتان را بنویسید