سابقه ممیزی خاطرات آیت الله هاشمی چه بوده است؟

562054 خبر ناگهانی

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، صبح امروز به نقل از محسن هاشمی، خبری مبنی بر سانسور خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی منتشر شد. بر اساس این خبر، خاطرات آیت الله هاشمی پس از 23 سال برای اولین بار ممیزی شد.

بیشتر بخوانید:

خبرنگار ما برای پیگیری این موضوع به سراغ محسن هاشمی رفسنجانی رفت که هاشمی در ابتدا هرگونه مصاحبه درباره ممیزی دفتر خاطرات را تکذیب کرد و در عین حال به توضیح ماهیت ماجرا و تعامل آن با وزارت ارشاد برای انتشار دفترچه یادداشت پرداخت. کتاب . .

محسن هاشمی رفسنجانی در این باره گفت: اولاً من هیچ مصاحبه ای در این خصوص انجام نداده ام، بلکه فقط در یک جلسه افطاری با فعالان سیاسی خدمت آقای رئیسی بوده و هنوز مجوز انتشار خاطرات مطرح نشده است.

وی ادامه داد: من در این جلسه دفتر آقای رئیسی گفتم که ما حدود 22 سال است که خاطرات را منتشر می کنیم و از وزارت ارشاد هم مجوز می گیریم و تا به حال این اتفاق نیفتاده است. معمولا اگر مواردی بود و کاری داشتند، کتبا چیزی نمی گفتند، تماس می گرفتند و با تعامل شفاهی موضوع حل می شد. اما این بار 2-3 ماه طول کشید. ما این خاطرات را در اوایل بهمن ماه برای دریافت مجوز به وزارت ارشاد ارائه کردیم و خواستیم آنها را به نمایشگاه بیاوریم. اما اواخر فروردین به ما گفتند که مشکلی در کار است و نمی توانیم مجوز بدهیم.

هاشمی با بیان اینکه از همان زمان مذاکره با وزارت ارشاد را آغاز کرده ایم، گفت: این سؤالات را به آقای رئیسی گفتم و از ایشان کمک خواستم و نامه ای در این زمینه به آقای اسماعیلی داده شد. نمی دانم بلافاصله اطلاع دادند یا نه؟

  زمان مناسب برای واکسن آنفولانزا

وی گفت: البته ما با آقای احمدوند هم ارتباط خوبی داشتیم و صراحتاً خود آقای احمدوند هم به ما کمک کرد و ایشان هم به قصد کمک این موضوع را پیگیری کردند. به هر حال وقتی خاطرات آیت الله هاشمی آماده چاپ می شود، خیلی ها درباره آن نظر می دهند، می خوانند و نظر می دهند که چه چیزی باید مطرح شود و چه چیزی نباید مطرح شود. تا اینکه در 28 رمضان که در جلسه ای با رئیس جمهور این موضوع را مطرح کردم و فردا یا فردای آن روز قطعنامه ای صادر می کنند.

هاشمی ادامه داد: موضوعی که باید بگویم این است که نگران تاخیر در صدور مجوز بودم، نگران بودم کتاب به نمایشگاه نرسد، هم‌چنین به آقای رئیسی هم گفتم که در حال همکاری هستیم. دستورالعمل وزارتخانه برای انتشار گزارش و خاطرات آیت الله هاشمی رفسنج در سال 1378 – حضور یا انصراف.

هاشمی گفت: در خصوص متن خاطرات مطالبی مطرح شد که در مذاکره با وزارت ارشاد و آقای احمدوند آن را کاهش دادیم و توانستیم مجوز کار را بگیریم.

وی در پایان افزود: برخی از حذفیات ارسالی مربوط به مقدمه و پاورقی است که بنده نوشته ام و شرح خاطرات را شرح داده ام. به نظر من اما ادامه این موارد ضربه ای به نظام وارد نکرده است.

لازم به ذکر است که کارمندان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به اقدامات بعدی خبرنگار معتقدند که ممیزی اصلی دفتر خاطرات مقدمه و پاورقی است و ممیزی دفتر خاطرات محدود به چند مورد محدود است. موارد .

  کاهش مالیات بر خودروهای لوکس همچنان ادامه دارد

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید