زندگی کودکی با «فضلاب» و «مار 3 سر» در این نقطه از کرمانشاه! + تصاویر

به گزارش مستقل آنلاین؛ ایسنا نوشت: ما فقط برای فاضلاب آمدیم پس فعلا باید بقیه چیزهایی که دیدیم را بگذاریم، از زنی که با بچه های کوچکش در مغازه ای چند متری پناه گرفته تا بچه های محرومی که در آن مشغول بازی بودند. کوچه با دمپایی در این هوای سرد و مامان گفت، می دانی، به نی هایی که زهکش زیر آن می گذرد، «مار سه سر» است!

به جرات می توانم بگویم کوچه های بالای کرناچی از فقیرترین مناطق کلانشهر کرمانشاه هستند، کوچه های شماره گذاری بالاتر به این معناست که هر چه به حاشیه شهر و رودخانه نزدیک می شویم و کوچه ها به 119، 120 می رسد. و 124 .از جای پائینی که دیگر حتی اثری از کوچه نیست، جایی مثل دشتی که آنقدر آب زائد ریخته شده که در گوشه و کنارش نیزارها شکل می گیرد و پناهگاه های پراکنده ای ساخته می شود.

شاید کسی که بیشتر روزها در کرمانشاه قدم می زند و ساختمان های چند طبقه با این معماری را می بیند، باورش نشود که کمی جلوتر 20 هزار نفر در شهری محروم زندگی می کنند که هر چه به داخل شهر می رویم وضعیت مردم بدتر می شود.

از اواخر سال 1391 کرناچی که قبلا روستایی در منطقه دربند بود به همراه چند روستای دیگر به کرمانشاه الحاق شد، الحاقی که سال ها مردم این منطقه منتظر آن بودند اما اکنون پس از 10 سال توانستند آن را انجام دهند. فکر کنید بهتر است کارناچی یک روستا باقی بماند و نه مکانی معلق بین شهر و روستا.

اینجا جایی است که در سال 2018 سیل خانه‌های آن را با خود برد، مردم آن روزها در سالن‌های ورزشی و چادر آواره شدند. در روزهایی که سیل گرم بود، خانه‌هایشان که برخی در حرم و برخی دیگر درست روی تخت بودند، باید جابه‌جا می‌شدند و در عین حال اعلام می‌شد که ساخت و سازهای آنها غیرقانونی است. مدت زمان بیشتری توسط ارائه دهندگان خدمات ارائه می شود.

مطمئنا، اجرای قانون خوب است، اما ای کاش برای همه بود، نه فقط نیازمندترین مردم شهر. اگر لحظه ای خود را به جای آنها بگذاریم، هیچکس دوست ندارد در جایی زندگی کند که صدای باران مدام ترس از رودخانه خروشان و سیل را در دلش تداعی کند، در کنار زباله دان ها و سگ های ولگرد زندگی کند. و آنجا که مارها از نیزارها بر جان او بیرون می آیند، جز سر فقر و تنگدستی!

  اعتبار کارت بیمه سلامت تمدید شد

این ترسیم اولیه فضای کارناکی است، اما مشکل اصلی که ما را به این منطقه رساند، مشکل فاضلاب مردم در کوچه های پایین است. به عبارت دقیق تر، شبکه فاضلاب در این کوچه ها وجود ندارد. تقریباً در هر خانه چاهی با روکش سیمانی وجود دارد که محل زهکشی حمام است و بقیه فاضلاب خانه اعم از حمام، آشپزخانه و … از طریق نهرهای باریک به داخل کوچه می ریزد. در نهایت چند نهر به هم متصل می شوند و به شکل نهرهای بزرگ به کوچه های پایین راه می یابند، یعنی این خانه های آخر، فاضلاب بیش از 300 خانه را حمل می کنند.

همانطور که می گویند آنها فصل سرد و روزهای بارانی را دوست دارند، اما در تابستان وضعیت برای مردم بسیار بدتر می شود، بوی آن علاوه بر جمع آوری موش، پشه، سوسک و غیره.

نکته دردناک اینجاست که هر کدام از این خانه‌ها چند کودک در این کوچه‌ها بازی می‌کنند، کوچه‌های باریکی که تا حدودی پوشیده از فاضلاب است و بچه‌ها روزی چند بار به داخل فاضلاب می‌افتند و مجبور می‌شوند دمپایی و توپ‌های خود را بین تخلیه فاضلاب بیندازند. .

امام جماعت مسجد محل و سرپرست گروه جهادی کرناچی در مسجد منتظر ما هستند و پس از توضیح اولیه از وضعیت، کم کم مردم و نماینده ای که از سوی آنها انتخاب می شود به جمع ما می پیوندند. 10 نفر و به خیابان بروید.

ابتدا مدرسه شهید رجایی را به ما نشان می دهند، دبستانی که روبروی آن دریاچه بزرگی قرار دارد و به گفته اهالی در روزهای بارانی خانواده ها مجبورند فرزندان خود را در آغوش گرفته و بیرون از دریاچه رها کنند و بعد از مدرسه کوچه ها. شروع.

اینجا بچه ها با یک فاضلاب و یک مار 3 سر زندگی می کنند (2)

مسئولان سر کار نیایند، ما خودمان فاضلاب را به سمت کاراسو هدایت می کنیم

مهرداد بک – مسئول گروه جهادی سیدالشهدا (ع) کرناچی – که او نیز در همین محل زندگی می کند و به گفته وی بیش از 300 خانوار در این محله از مشکل فاضلاب رنج می برند.

وی با بیان اینکه مردم این منطقه برای تخلیه توالت از چاه استفاده می کنند اما مابقی فاضلاب منازل وارد لاین می شود، تصریح کرد: دلیل اصلی ساماندهی نکردن فاضلاب توسط مسئولان این منطقه از کرناچی این است که فاضلاب را ساماندهی می کنند. اعلام می کنند که این ساخت و سازها غیرقانونی است و مردم دارای اتصالات غیرمجاز هستند در حالی که اکثر این خانه ها دارای انشعابات مجاز و پرداخت آب هستند.

  اینها انقلاب است، اما انقلاب الاغی!

باک برای اثبات ادعای خود به درب خانه هایی اشاره می کند که تقریباً همه آنها دارای تابلوی آب و فاضلاب هستند و قبض آب ماهانه برای آنها صادر می شود.

سرپرست گروه جهادی کرناچی با بیان اینکه ادعای دیگر این است که این خانه ها در حاشیه رودخانه واقع شده اند، خاطرنشان کرد: چگونه مرز رودخانه برای منطقه کرناچی 150 متر اعلام شده اما در مقابل ما جایی که آپارتمان های شهرک الهه، حاشیه رودخانه 80 متر است. چون مردم این منطقه فقیر و حاشیه نشین هستند؟

او برای اثبات حرفش ما را به کنار رودخانه می برد، جایی که ساختمان های مسکونی الهیه به خوبی نمایان است.

اینجا بچه ها با یک فاضلاب و یک مار 3 سر زندگی می کنند (4)

باک همچنین اشاره می کند که پس از سیل، یک خاکریز بلند در کنار رودخانه ساخته شد که دیگر اجازه ورود سیل به این منطقه را نمی داد.

وی تمامی این موارد را بهانه ای برای عدم انجام کار فاضلاب در کرناچی می داند و سپس می گوید در صورت ادامه این روند، گروه جهادی سیدالشهدا(ع) کرناچی با کمک مردم کل محل را لوله می کند و در نهایت فاضلاب به رودخانه می رود.کاراسو منتهی می شود.

البته به گفته وی در حال حاضر نیز مردم در برخی از کوچه ها کانال هایی برای هدایت فاضلاب ایجاد کرده اند که در بازدید و حتی در نقاطی مشاهده شد تا زباله های بزرگ وارد کانال نشوند و مسیر را مسدود کنند، جارو چوبی است. در طول مسیر در کانال استفاده شده است

اینجا بچه ها با یک فاضلاب و یک مار 3 سر زندگی می کنند (5)

یک صدم اعتبار سفر رئیس جمهور نیز باید به کارناچی داده شود

امام جماعت مسجد محل نیز در همین منطقه زندگی می کند و قبوض آب را نشان می دهد که در آن حق دفع فاضلاب از مردم سلب می شود اما فاضلاب به آنها ارائه نمی شود.

مهدی تیموری می گوید: با وجود اینکه مردم این منطقه چاه فاضلاب سرویس بهداشتی دارند اما برخی از مردم به دلیل نداشتن پول برای تخلیه این چاه گاهی اوقات مجبور به تخلیه چاه خود در محوطه کوچه می شوند که باعث ایجاد مشکلات و بوهای زیادی می شود.

وی با ابراز تاسف از محرومیت های ساکنان کرناچی، با بیان اینکه 20 هزار نفر در این شهر زندگی می کردند که برابر با یک درصد جمعیت استان بود، ادامه داد: شنیده ایم که در طول سال 33 هزار میلیارد تومان به کرمانشاه توزیع شده است. سفر رئیس جمهور، آیا سهم کرناچی از آن رقم 330 میلیارد تومان نیست؟ ما همان را نمی خواهیم، ​​حتی یک پنجم آنها، یعنی. با اختصاص 60 میلیارد تومان به این منطقه اکثر مشکلات حل می شود.

  می خواستم دل هواداران پرسپولیس را شاد کنم

امام جماعت مسجد محله کرناچی درخواست می کند که اعتبارات بر اساس محله تقسیم شود تا حداقل خود مردم برای محله کرناچی کاری انجام دهند.

اینجا بچه ها با فاضلاب و یک مار 3 سر زندگی می کنند (6)

فاضلاب و آسفالت خیابان درگیر است

جلال رستمی نیز نماینده مردم این خطه است که با مکاتبات و پیگیری های چندین ساله خود پوشه ای دارد و در انتهای یکی از برگه ها نوشته «جانم فدای رهبر» اما او گلایه های زیادی از کار مسئولان دارد که به وضعیت این شهر اهمیتی نمی دهند.

او وجود سگ های ولگرد، فعالیت فروشندگان مواد مخدر، سختی زندگی مردم و… را می داند. به عنوان مهم ترین مشکلات مردم کارناتاکا و فاضلاب عامل همه آنها شده است.

وی تنها بهانه کم کاری را قرار گرفتن قسمت هایی از این منطقه در محدوده رودخانه می داند و ادامه می دهد: اکنون ساماندهی فاضلاب کرناچی و آسفالت معابر توسط شهرداری وجود دارد. . به یکدیگر وارد می شوند و این امر باعث گرفتاری مردم شده است.

در این گفتگو عده ای از خانه هایشان بیرون می آیند و چیزی می گویند، زنی که فکر می کند ما ممکن است مفید باشیم و می خواهد برای مردم کرناچی کاری انجام دهیم. خانم دیگری که دیشب تا چهار صبح بیدار بود به خاطر بوی تخلیه چاه در خانه بگلی در کوچه و بچه ای که دنبالمان می آید و می گوید: آیا می دانستید نی هایی که زهکش زیر آن می رود است. “مارهای سه سر”؟ و این بدان معنی است که احتمالاً خانواده باید او را می ترساندند تا از فاضلاب دور شود، یا شاید مار وجود داشته باشد و بچه ها او را با یک کلاغ و چهل کلاغ کشته اند.

با چند عکس، چند فیلم و نوشته از دل مردم کرناچی برگشتیم. مردم تا آخرین لحظه می آیند و از وضعیت بدشان می گویند یا کمک می خواهند.

کرناچی را ترک می کنیم، اما تا زمانی که فاضلاب آن شهر درست نشود، او را رها نمی کنیم.

هم اکنون در هفته جاری تیمی با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار و جمعی از مسئولین جهت بررسی وضعیت بهداشتی آن منطقه با بازدید از محل به کرناچی می روند.

دیدگاهتان را بنویسید