زمان برداشت مانده کمک مالی/ اعتباری جدید کالابرگ قابل بازخرید است

به گزارش مستقل آنلاین؛ اخبار جدید دریافتی تسنیم از طرح کاتالوگ الکترونیکی حاکی از آن است که در صورت عدم استفاده از اعتبار درج شده برای خرید کالا در پایان ماه، امکان برداشت وجه نقد برای سرپرستان خانوار وجود دارد.

بر اساس اعلام اخیر مسئولان وزارت رفاه، دولت به منظور تقویت سلامت تغذیه خانوارها به آنها اجازه می دهد با یارانه یک ماه زودتر کالاهای اساسی را خریداری کنند.

در این اطلاعیه آمده است: طرح ای-کلابرگ در استان هرمزگان در حال اجراست. این فرصت برای کل جامعه یارانه‌ای هرمزگان پس از اطلاع رسانی رسانه ملی و استانی فعال می‌شود و نیازی به اقدام نیست. اعتبار از طریق تمامی کارت های بانکی به نام سرپرست خانوار قابل دریافت خواهد بود، نیازی به خرید برند خاصی برای محصولات مشمول طرح نیست و افراد می توانند از گروه کالای اعلام شده و از هر دلخواه خرید خود را انجام دهند. همچنین این طرح برای یارانه بگیران اجباری نیست و هموطنان می توانند پس از اعلام رسمی از مزایای آن بهره مند شوند.

پیگیری جدید از وزارت مراقبت های اجتماعی نشان می دهد؛ در حال حاضر طرح جدید کاتالوگ الکترونیکی به صورت «نسبی» در استان هرمزگان راه اندازی شده و در صورت موفقیت آمیز بودن نتایج آن، به زودی در سراسر کشور اجرایی خواهد شد. همچنین جزئیات مهم این طرح در هفته جاری از سوی وزارت رفاه اطلاع رسانی خواهد شد.

طرح جدید دولت شامل چند مرحله است که یکی از مهمترین آنها رونمایی از شبکه اعتباری ملی است که در کنار شبکه شاپرک قرار می گیرد. «شبکه اعتباری ایران» موسوم به «شما» از سازوکار فنی منحصربفردی بهره می‌برد که می‌تواند مزایا و تسهیلات مهمی را در اختیار خانوارهای ایرانی قرار دهد، موضوعی که در سال‌های اخیر یکی از چالش‌های نظام مدیریتی در بحث حمایت از اقشار آسیب‌پذیر بوده است. اکنون با رونمایی از این دستاورد جدید بخشی از عقب ماندگی کشور در زمینه کمک به اقشار ضعیف اجتماعی به کلی برطرف خواهد شد.

  خط تولید تلویزیون های هوشمند 65 اینچی پارس افتتاح شد

1- در طرح لیست محصولات الکترونیکی، برخلاف طرح هوشمند یارانه آرد، هیچ دستگاه POS جدیدی به عرضه کنندگان کالا اختصاص داده نمی شود و هیچ دستگاه دریافت کننده ای از شبکه شاپرک حذف نمی شود.

2- تعداد اقلام مشمول این طرح باید با مصوبه شورای دولت تعیین شود ولی برای برندهای عرضه کننده اقلام مشخص شده محدودیتی وجود نخواهد داشت. پیش بینی می شود بین 5 تا 17 قلم کالا در قالب یارانه در اختیار خانوارهای واجد شرایط قرار گیرد.

3- وام به صورت ماهانه به حساب سرپرستان خانوار – بر اساس کد ملی و نه فقط کارت واریز یارانه نقدی – واریز می شود.

4- در صورت عدم استفاده از بخشی از اعتبار مذکور، امکان دریافت نقدی اعتبار بلااستفاده برای سرپرستان خانوار وجود خواهد داشت، در واقع چرخه صورتحساب اعتبار ماهانه است.

5- در طرح شام شاهد افشای سوئیچ کالا هستیم، یعنی اگر کالای انتخابی در گروه اقلام مشمول سبد مشخص شده قرار گیرد، پس از خرید معادل مابه التفاوت نرخ یارانه ای و آزاد. از اعتبار سرپرست خانوار کسر می شود.

6- احتمالاً با توجه به ظرفیت بسیار گسترده ای که این شبکه اعتباری سراسری ایجاد خواهد کرد، دامنه آن برای کمک به اقشار نیازمند و دهک های پایین جامعه محدود به طرح محصول الکترونیکی نخواهد شد و در آینده حمایت های هدفمند توسط ضربه زدن مستقیم به خانه با کالا.

دیدگاهتان را بنویسید