زمانی که دست ها علائم و نشانه های بیماری کبدی دارند

552276 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، در بدن سالم، کبد دائما فعال است. این عضو در مراحلی مانند فرآوری مواد غذایی، کنترل سموم، تقویت سیستم ایمنی و بسیاری موارد دیگر موثر است. اگرچه بسیاری از ما از مشکلاتی که سلامت کبد را به طور جدی تهدید می کند بی اطلاع هستیم، اما این عضو یکی از حساس ترین و حیاتی ترین اعضای بدن هر انسانی است.

بیشتر بخوانید:

در حالی که برخی افراد بر این باورند که بیماری کبدی آنها با مشکلات ژنتیکی مرتبط است، برخی از عوامل محیطی وجود دارد که گاهی اوقات دخیل هستند، از جمله قرار گرفتن در معرض ویروس های خاص مانند هپاتیت، مصرف الکل و چاقی.

این عوامل به تدریج منجر به سیروز کبدی و ایجاد زخم در کبد می شود، به نحوی که در نهایت باعث نارسایی کبد می شود. بنابراین باید به علائم بارز بیماری کبد توجه کافی شود و یکی از این راهکارها تشخیص دستی است. اگر دست ها ملتهب و قرمز شوند، ممکن است نشان دهنده بیماری کبدی باشد.

تغییر در کف دست که نشانه بیماری کبدی است

بر اساس یک سری مطالعات، التهاب و قرمزی کف دست می تواند علت اختلال عملکرد شدید کبد باشد. این علامت به عنوان اریتم ثانویه (التهاب) کف دست شناخته می شود و در واقع اولین علامتی است که نشان می دهد اختلالی در بدن رخ داده است.

طبق مطالعات، حدود 23 درصد از افراد مبتلا به سیروز کبدی، التهاب و قرمزی کف دست داشته اند. اما در همین مورد، این علامت در عواملی مانند اختلالات ژنتیکی نادر که در آن بدن مقادیر زیادی مس تولید می کند و همچنین در مواردی که با افزایش سطح آهن در بدن، متابولیسم آهن در بدن مختل می شود، بروز می کند.

  رزمایش دریایی ایران، روسیه و چین پیامی برای آمریکاست

زمانی که فرد دچار اریتم و التهاب پوست دست می شود، کف هر دو دست، به ویژه زیر انگشتان، ملتهب و قرمز می شود، البته در برخی موارد خود انگشتان نیز ملتهب می شوند و فرد در این قسمت ها احساس گرما و تا حدودی تحریک می کند. در عین حال هیچ احساس درد وجود ندارد.

در واقع شدت این التهاب و قرمزی به شدت علائم بستگی دارد.

توجه به سلامت دست ها و کبد بسیار مهم است

متخصصان بر این باورند که مراقبت از سلامت دست ها یکی از بهترین ویژگی های فیزیکی در تشخیص بیماری های کبدی تهدید کننده زندگی است. در واقع این التهاب و قرمزی با گشاد شدن و گشاد شدن رگ ها همراه است و هر چه میزان التهاب بیشتر باشد (البته در صورت وجود بیماری) علت شدت هر بیماری زمینه ای است.

در یک مطالعه، برخی از افراد مبتلا به التهاب و قرمزی شدید کف دست گفتند که التهاب و قرمزی دست‌هایشان به عواملی مانند دما، وضعیت عاطفی، فشار روی دست‌ها یا موقعیت دست‌ها بستگی دارد. در جهت بالا البته باید گفت که چنین عواملی باعث التهاب خیلی شدید نمی شوند.

سایر علل التهاب کف دست

التهاب کف دست می تواند نشانه سایر بیماری های تهدید کننده باشد. علاوه بر این که التهاب کف دست ممکن است نشانه بیماری کبد باشد، باید گفت که این علامت ممکن است نشانه بیماری های تهدید کننده دیگری باشد.

به عنوان مثال، حدود 60 درصد از افراد مبتلا به روماتیسم و ​​آرتریت و حدود 18 درصد از افراد مبتلا به بیماری تیروئید این علامت را داشته اند. بر اساس تحقیقات پزشکی، التهاب کف دست نیز به دلیل تغییرات عروقی و هورمونی در 30 درصد زنان باردار است.

  تحولات اخیر در اوکراین / امارات و عربستان سعودی از گفتگو با بایدن در مورد اوکراین خودداری می کنند

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید