زمانی که بمیریم چه اتفاقی می افتد؟ / همه وقتی می میرند تمام فیلم زندگی شان را می بینند!

تیمی از دانشمندان امواج مغزی یک بیمار 87 ساله مبتلا به صرع را مورد مطالعه قرار دادند که طی آن بیمار ناگهان دچار حمله قلبی شد و امواج مغزی غیرمنتظره توسط مغز در حال مرگ ثبت شد.

این تجربه نشان داد که 30 ثانیه قبل و بعد از مرگ، امواج مغزی انسان هنگام خواب دیدن و یادآوری خاطرات، همان الگوی امواج مغزی انسان را نشان می دهد.

ظهور چنین فعالیت های مغزی نشان می دهد که “یادآوری حافظه” در آخرین لحظات زندگی فرد اتفاق می افتد. این تیم این گزارش را در مجله علمی Frontiers منتشر کرد. دکتر ایمال زیمار، یکی از محققان این مطالعه، گفت که آنچه تیم آنها مستقر در ونکوور، کانادا به طور تصادفی کشف کردند، اولین مورد از ضبط امواج مغزی در حال مرگ بود.

او به بی بی سی گفت: «این یک تصادف بود. ما نباید چنین تجربه ای می داشتیم و قصد نداریم این امواج مغزی را ثبت کنیم.»

پس آیا در آخرین لحظه افرادی که دوستشان داریم و خاطرات شیرین زندگیمان دوباره از جلوی چشمانمان می گذرد؟ دکتر زیمار می گوید پاسخ به این سوال غیرممکن است.

وی گفت: اگر از منظر فلسفی به آن نگاه کنیم، اگر مغز بتواند خاطرات را به نوعی به گذشته یادآوری کند، احتمالا خاطرات خوب و شیرین را انتخاب خواهد کرد.

“اما آنچه در مورد افراد مختلف به یاد ماندنی است، متفاوت است.”

دکتر زیمار، جراح مغز و اعصاب در بیمارستان گفت: 30 ثانیه قبل از اینکه قلب بیمار دیگر خون به مغز نفرستد، امواج مغزی او همان الگویی را نشان می دهد که ما با کارهای دشوار ذهنی و شناختی مانند تمرکز، رویا دیدن یا یادآوری خاطرات انجام می دهیم. . دانشگاه لوئیزویل.

  چه کسی کارت اعتباری یارانه ای دریافت می کند؟

این امواج تا 30 ثانیه پس از توقف ضربان قلب، زمانی که بیمار رسماً مرده اعلام شد، ادامه می یابد.

«شاید این آخرین خاطره از خاطرات زندگی باشد که در آن زندگی می کنیم و این خاطرات در آخرین لحظات قبل از مرگ از ذهن ما می گذرد.

این مطالعه همچنین زمان پایان زندگی، زمانی که قلب از حرکت می ایستد یا زمانی که مغز از کار می ایستد را بررسی می کند.

دکتر زیمار و تیم او بر این باورند که تنها از تجربه نمی توان به نتایج وسیع تری دست یافت. اینکه بیمار صرع داشت و مغزش ملتهب بود و خونریزی داشت هم کار را پیچیده می کند.

دکتر زیمار می گوید: «معمولاً موارد یکنواخت را گزارش نمی کنم» و از زمانی که به اولین مورد در سال 2016 پرداخته است، سعی کرده موارد دیگری را برای تقویت این تحلیل ثبت کند، اما نتوانسته به مورد مشابهی دست یابد.

اما مطالعه روی موش های سالم در سال 2013 ممکن است مفید باشد.

در این تحلیل، محققان آمریکایی سطوح بالایی از امواج مغزی را در زمان مرگ تا 30 ثانیه پس از توقف حرکت قلب موش‌ها ثبت کردند. درست مثل امواجی که دکتر زیمار در یک بیمار مبتلا به صرع ثبت کرد.

دکتر زیمار می‌گوید شباهت‌های بین این دو مطالعه “شگفت‌انگیز” است.

آنها امیدوارند که انتشار این گزارش مورد انسانی راه را برای تحقیقات بیشتر در مورد تجربیات قبل از مرگ هموار کند.

دکتر زیمار می گوید: «من فکر می کنم تجربیات نزدیک به مرگ، تجربیاتی اسرارآمیز و معنوی هستند و اکتشافاتی مانند آنچه ما کشف کردیم، لحظه ای است که دانشمندان می خواهند تجربه کنند.

  زمان بازی استقلال نساجی در حال تغییر است

دیدگاهتان را بنویسید