زلزله اصفهان به غرق بازگشت / راهکارهای فوری نمی تواند جلوی این وضعیت را بگیرد

560521 خبر ناگهانی

فرهام امین شرعی، کارشناس محیط زیست و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، درباره علت رانش زمین روز گذشته در اصفهان گفت: بحث فرونشست زمین. لوله های فاضلاب با قدمت 50 ساله از غرب به شرق در سراسر اصفهان می گذرد که از منطقه حکیم نظامی نیز عبور می کرد، اما این سوال پیش می آید که چرا در مناطق دیگر این اتفاق نیفتاده است؟

وی با اشاره به خطر احتمالی گازهای زائد و انفجار گفت: موضوع مهم دیگر این است که اگر علت مشکل نشت آب فاضلاب باشد، گازهای زائد در فاضلاب وجود دارد که خورنده و بوی بسیار بدی دارد و و H2S خاصیت انفجاری دارد، بنابراین اگر چنین نشتی وجود داشته است، حتماً با بوی نامطبوع و انفجار همراه بوده است. همانطور که در فیلم های بازسازی و تعمیر محل آسیب دیده دیدم با بیل مکانیکی گودبرداری و تعمیر کردند و قسمت پایین را که بسیار عمیق بود بدون توجه به نشتی فاضلاب پر کردند.
زیرا نشت گاز بسیار خطرناک است و می تواند همراه با انفجار باشد.
وی ادامه داد: عکس ها نشان می دهد که چنین انفجاری در محل رخ نداده است و حتی حاضران در محل اصلاً به انفجار فکر نکرده اند و اگر می دانستند که این موضوع حتی یک درصد مربوط به فاضلاب است ممکن است در جای دیگری نشت کند. “با توجه به قطر نشتی، انفجار را در نظر بگیرید، به این دلایل فرض می شود که در 2 یا 3 هفته گذشته سومین مکان در اصفهان است که از این پدیده رنج می برد و کمرنگ شدن آن را نشان می دهد.
امین الشریعه با اشاره به گسترش غرق شدن در اصفهان گفت: به نظر من این موضوع ارتباط مستقیمی با غرق شدن زمین دارد و نشان می دهد که متاسفانه غرق سرطان متاستاز می کند و کل اصفهان را درگیر می کند. اخیراً 3 فرونشست کوچک در دو طرف رودخانه و 2 مورد محدودتر در خیابان های شاهپور جدید و رنان داشتیم و این نشان می دهد همانطور که رئیس ستاد مدیریت بحران استان اصفهان خاطرنشان کرد، این اتفاق در سراسر اصفهان در حال وقوع است. اگر این فقط مربوط به فاضلاب بود، حتماً با انفجار و بوی گاز در محل همراه بوده است، زیرا هیچکدام از این موارد وجود نداشت، بنابراین این فرضیه را تأیید می کند که این پدیده با فرونشست نیز همراه است.
وی در خصوص تاثیر اقدامات انجام شده برای رفع مشکل فرو رفتگی و کم آبی گفت: در جلسه ای که در استان در خصوص منابع و این موارد داشتیم و به عنوان نماینده دانشگاه نجف آباد در آن حضور داشتم، چنین اقداماتی را اعلام کردم. اما سریع عکس العمل نشان نمی دهد مثلاً کسی که درست غذا نخورده و سیگاری بوده و الان به بیماری خطرناکی مبتلا شده است که بگوید من فردا سیگار را ترک می کنم و فکر می کنیم از فردا بیماریش خوب می شود، قطعاً خیر. ، بی منطقی و سوء مدیریتی که صورت گرفته به حوضه آبخیز زاینده رود لطمه وارد کرده است و این ضایع شدن حق حیاتی است که در حوزه زاینده رود وجود داشته و اکنون شاهد عواقب آن هستیم.
وی افزود: کارهای انجام شده اقدام خوبی است اما در قالب مدیریت واکنشی. منظورم این است که این بیشتر برای هر مدیری است که بگوید من در مورد کم آبی کاری انجام می دهم و این بیشتر شبیه یک جنجال است. این کارها را نمی توان به این سرعت انجام داد زیرا بسیاری از این اقدامات پرهزینه هستند و نیاز به کشت مجدد دارند. مثلاً کشاورز محترم ما که کار کشاورزی انجام می دهد که نیاز به آبیاری زیاد دارد باید توجیه شود، مسدود شدن چاه های غیرمجاز تا حدی امکان پذیر است زیرا ممکن است بسیاری از این چاه های غیرمجاز متعلق به افراد و افراد صاحب نفوذ باشد. به همین دلیل در اکثر مواقع این تماس ها فقط شواف بوده و برای مدت کوتاهی پاسخ داده نمی شود.
امین شعری با اشاره به خسارت وارده به بستر زاینده رود گفت: اما مشکل اصلی ما با فرونشست این است که آب رفتیم و هزاران مهمان ناخوانده را سر سفره زاینده رود گذاشتیم. اکنون زیرزمین کاملاً خالی است و با این راهکارهای اضطراری نمی توانیم از این وضعیت جلوگیری کنیم. با این روند متاسفانه آخرین ضربات به این پیکر بی جان وارد می شود و اوضاع بدتر می شود. در استان ها و جاهای دیگر اعلام می کنند که فرونشست مشکل اصلی ما نیست، بلکه مسائل دیگری از فرونشست مهمتر است. این بیان نادرست، حاشیه سازی و بی اهمیتی نشان می دهد که عزم راسخی در این زمینه وجود ندارد.
وی ادامه داد: با توجه به کمبود منابع آبی و گسترش آنها و پیش بینی افزایش دما، تابستان بسیار سختی را پیش رو داریم و همه اینها نشان می دهد که وضعیت غرق شدن زمین حتی بدتر از سال های گذشته خواهد بود. “
بسیاری از افرادی که در زمینه بناهای تاریخی و معماری فعالیت می کنند در مورد ترک هایی که ممکن است در پایه پله های تاریخی ایجاد شود و احتمال لغزش و از بین رفتن این بافت های تاریخی و فرهنگی وجود داشته باشد هشدارهای لازم را داده اند.

  بازدید انجمن معادن ایران از غرفه شرکت ملی صنایع مس ایران

خبرنگار: فاطمه لشانی

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید