زردی در نوزادان و دستورالعمل های جدید پزشکی

573332 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، رنگ زرد نوزاد به دلیل بالا بودن ماده ای به نام بیلی روبین در خون است. بیلی روبین در درجه اول محصول تجزیه گلبول های قرمز است. بیلی روبین در کبد تجزیه می شود تا بدن بتواند راحت تر آن را از طریق ادرار و مدفوع دفع کند.

بیشتر بخوانید:

کبد نوزاد هنوز به خوبی رشد نکرده است و بنابراین نمی تواند به طور کامل بیلی روبین را از بین ببرد. همچنین نوزادان نسبت به کودکان بزرگتر و بزرگسالان گلبول های قرمز بیشتری دارند. ترکیب این عوامل باعث می شود که زردی در نوزادان بسیار شایع باشد.

زردی معمولاً در دو تا پنج روز اول زندگی کودک ظاهر می شود و حدود یک تا دو هفته طول می کشد. شيرخواراني كه با شير مادر تغذيه مي شوند ممكن است مدت زمان بيشتري طول بكشد تا زردي برطرف شود و دليل اين ارتباط مشخص نيست. اما به هر حال چیزی برای نگرانی وجود ندارد.

زردی در واقع می تواند برای نوزاد محافظت کند زیرا بیلی روبین یک آنتی اکسیدان است که می تواند با عفونت در نوزادان مبارزه کند، که دلیل دیگری است که والدین نباید بیش از حد نگران زردی نوزاد باشند. این زردی نه تنها موقتی است بلکه به حفظ سلامت نوزادی که تازه از محیط امن رحم مادر خارج شده است نیز کمک می کند.

زردی به ندرت می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد

گاهی اوقات زردی می تواند نشانه مشکل دیگری باشد و زمانی که سطح بیلی روبین بیش از حد بالا می رود، می تواند مغز را تحت تاثیر قرار دهد که گاهی دائمی است. این عارضه کرنیکتروس نامیده می شود و بسیار نادر است، یعنی کمتر از 1 درصد نوزادان از آن رنج می برند.

تغذیه نوزاد با شیر مادر اغلب به پیشگیری از زردی کمک می کند. نوزادان باید حداقل 6 بار در 24 ساعت پوشک خود را عوض کنند و معده آنها باید به طور منظم کار کند. مدفوع باید از مدفوع تیره، قیر مانند و معمولی کودک به مدفوع روشن‌تر، شل‌تر و دانه‌دار تغییر کند.

  من به آینده تیم استقلال خوشبین هستم

بسیاری از شرایط می توانند باعث افزایش سطح بیلی روبین شوند، از جمله:

. کم آبی یا کمبود کالری: این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که کودک به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می‌شود و مشکلی در شیردهی تشخیص داده نشده دارد.

. ناسازگاری ABO یا Rh: زمانی که گروه خونی مادر و نوزاد متفاوت باشد، می تواند باعث تجزیه بیشتر گلبول های قرمز شود. همه مادران باردار باید برای ارزیابی این خطر آزمایش خون بدهند.

. سیستم هایی که برای حذف بیلی روبین کار می کنند ممکن است در نوزادان نارس به طور کامل توسعه نیافته باشند.

. عفونت یا انسداد روده: در این موارد، زردی معمولا تنها علامت نیست.

. خونریزی یا سفالوهماتوما: هر دوی این وقایع در زایمان های سخت رخ می دهند و باعث می شوند گلبول های قرمز بیشتری تجزیه شوند.

. بیماری کبدی: تعدادی از مشکلات کبدی می تواند حذف بیلی روبین از بدن کودک را دشوار کند.

. بیماری هایی که بر یک آنزیم مهم تأثیر می گذارند: یکی از این بیماری های رایج کمبود آنزیم گلوکز-6-فسفات دهیدروژناز است که می تواند باعث تجزیه گلبول های قرمز خون شود. سایر بیماری ها مانند سندرم گیلبرت یا گیلبرت یا سندرم کریگلر نجار نیز منجر به مشکل در آنزیمی می شود که در از بین بردن بیلی روبین مهم است.

. عوامل ژنتیکی: اگر یکی از فرزندان خانواده زردی داشته باشد، احتمال ابتلای فرزندان بعدی به زردی بیشتر است. کودکان آسیای شرقی نیز بیشتر مستعد ابتلا به زردی هستند.

دستورالعمل های جدید برای زردی شامل چه توصیه هایی است؟

دستورالعمل های جدید بر اهمیت پیشگیری و ارزیابی زردی تاکید دارند. پزشکان و والدین می توانند با هم همکاری کنند تا:

  جانم را برای هواداران می دهم

. از بررسی گروه خونی و آنتی بادی های مادر مطمئن شوید و در صورت وجود نگرانی، نوزاد نیز باید بررسی شود.

. همه عوامل خطرزا برای زردی باید ارزیابی شوند: نه تنها گروه خونی مادر، بلکه سن حاملگی، سابقه خانوادگی، وجود خونریزی، چگونگی ظهور زودرس زردی و سایر عوامل.

. بیلی روبین خون نوزاد باید 24 تا 48 ساعت پس از تولد بررسی شود یا اگر نوزاد زردی به نظر می رسد زودتر بررسی شود.

. مادر باید خوب غذا بخورد تا کودک بتواند به خوبی و به طور کامل با شیر مادر غذا بخورد. نوزادانی که در سه تا پنج روز اول پس از تولد شیر کافی دریافت نمی کنند، بیشتر در معرض ابتلا به زردی هستند.

. کودک را برای معاینه منظم نزد پزشک اطفال ببرید.

زردی در نوزادان چگونه درمان می شود؟

رایج ترین درمان زردی در نوزادان فتوتراپی است. نوزاد را زیر نور قرار می دهند یا در پتوی مخصوصی که زیر آن نوری وجود دارد پیچیده می شود که به کاهش بیلی روبین نوزاد کمک می کند. این روش موثر و بی ضرر است. هنگامی که سطح بیلی روبین بسیار بالا است و آسیب مغزی ممکن است، درمان هایی مانند انتقال خون مورد نیاز است، اما این بسیار بسیار نادر است.

تغذیه بخش مهمی از درمان زردی در نوزادان است زیرا به بدن کودک کمک می کند تا از شر بیلی روبین اضافی از طریق خون و ادرار خلاص شود. تغذیه نوزاد با شیر مادر اغلب به پیشگیری از زردی کمک می کند. نوزادان باید حداقل 6 بار در 24 ساعت پوشک خود را عوض کنند و معده آنها باید به طور منظم کار کند. مدفوع باید از مدفوع تیره و معمولی کودک که شبیه قطران است به مدفوع روشن تر، شل و دانه دار تغییر کند.

  با رعایت این نکات می توانید سود خود را از پرورش بلدرچین تضمین کنید

والدین در مورد زردی نوزاد چه چیز دیگری باید بدانند؟

قبل از اینکه نوزاد خود را به خانه ببرید، اطلاعات کافی در مورد آزمایش های سطح بیلی روبین و سایر آزمایشات آزمایشگاهی به دست آورید و دستورالعمل های روشنی در مورد زمان مراجعه به پزشک اطفال خود دریافت کنید.

پس از بازگشت از بیمارستان به خانه، باید مراقب زردی نوزاد خود باشید. مشاهده زردی در نوزادانی که پوست تیره‌تری دارند دشوارتر است. یک راه خوب این است که پوست کودک را در قسمتی که نزدیک به استخوان است (مثلاً پیشانی، بینی، سینه یا پاشنه پا) فشار دهید تا خون برای مدت کوتاهی از آن قسمت دور شود و پوست برای مدت کوتاهی رنگ پریده شود. چند ثانیه؛ اگر به جای رنگ پریدگی رنگ زرد دیده شود، نوزاد زردی دارد.

زردی معمولا از صورت به پایین تنه با افزایش تدریجی بیلی روبین پیشرفت می کند. به همین دلیل، پزشکان نسبت به کودکانی که فقط صورت و بالاتنه زرد دارند، حساسیت کمتری نسبت به کودکانی که زیر زانو زرد هستند، دارند.

در موارد زیر کودک را نزد پزشک ببرید:

. نوزاد زردتر به نظر می رسد، به خصوص اگر زردی تا زیر زانو کشیده شود.

. نوزاد خوب تغذیه نمی کند و پوشک او حداقل شش بار در روز خیس نمی شود و معده او مرتب کار نمی کند.

. نوزاد بسیار خواب آلود است، به خصوص اگر برای شیر خوردن بیدار نشود.

. خیلی گریه می کند و بی قرار است و به راحتی آرام نمی گیرد.

. او حرکات عجیبی دارد، مثلاً کمرش را قوس می دهد.

. تب دارد و اغلب استفراغ می کند.

به یاد داشته باشید که زردی نوزاد بسیار شایع است و مشکلات جدی بسیار نادر است. اما اگر نگران هستید و شک دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. راحت شدن بهتر از استرس!

منبع: پایگاه خبری تبیان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید