ریال از شهریور هوشمند شده است

546466 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، بسیاری از افراد رمز عبور ریالی را با ارزهای رمزنگاری شده در دنیای ارزهای دیجیتال اشتباه می گیرند. ارزهای دیجیتال مبتنی بر تمرکززدایی هستند و این ارزهای دیجیتال فضای جدیدی در حوزه پولی و سایر حوزه ها ایجاد کرده اند.

در حوزه پولی، تمام اسکناس‌های معمولی، مسکوک و سایر اقلام مرتبط در صورتی که بانک مرکزی نباشند مستهلک می‌شوند. به عبارت دیگر، تمام پول‌های رد و بدل شده در هر کشور به اعتبار بانک مرکزی آن کشور ارزش‌گذاری می‌شود، اما رمز ارز خلاف این قانون است و نیازی به تایید بانک‌های مرکزی آن کشور ندارد.

با توجه به تغییر شرایط اقتصادی و توسعه فناوری های جدید، سال هاست که طرح های مختلفی برای به روز رسانی واحد پولی کشور یعنی ریال در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است. حذف 4 صفر از پول ملی از آن دست طرح هایی است که هنوز مورد موافقت کارشناسان قرار نگرفته است.

ارزهای رمزنگاری شده بانک مرکزی به اندازه ارزهای دیجیتال پشتیبانی نمی شوند. در حال حاضر 90 بانک مرکزی پروژه ای را برای ارز دیجیتال ملی تعریف کرده اند که برخی از آنها در دست بررسی است و برخی دیگر مقرراتی را اتخاذ کرده و آماده ارائه ارزهای دیجیتال هستند. تعدادی دیگر از بانک‌های مرکزی نیز مدیریت آزمایشی را آغاز کرده‌اند و ارزهای دیجیتال در چندین کشور معرفی شده‌اند و مردم این کشورها می‌توانند از ارزهای دیجیتال در سراسر کشور استفاده کنند.

* شهریور تاریخ اجرای کد است

اوایل پاییز سال گذشته زمزمه هایی مبنی بر عرضه ارز دیجیتال ملی بر اساس ریال به گوش می رسید و رئیس کل بانک مرکزی نیز اعلام کرد که ارز دیجیتال ملی یکی از موارد مهم در دستور کار بانک مرکزی است. محاکمه شود.

  تاریخ جدید قرعه کشی ایران خودرو اعلام شد

صالح آبادی همچنین از تصویب ارز دیجیتال ملی در شورای بازار پول و اعتبار در 26 دی ماه سال گذشته خبر داد و گفت: چارچوب اصلی رمزارز یا ارز دیجیتال بانک مرکزی با نظر مثبت اعضای شورای پول طراحی می شود. و به زودی منتشر خواهد شد.

علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی در بیست و نهمین همایش سالانه سیاست های پولی و پولی از اجرای قانون ریالی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: با توجه به قول هایی که همکارانم در بانک مرکزی داده اند، کد ریالی به زودی اجرا خواهد شد. در ماه سپتامبر معرفی شود.”

وی در خصوص اقدامات بانک مرکزی در خصوص ارز دیجیتال گفت: بررسی ها و اقدامات لازم برای ارز دیجیتال در حال انجام است و قرار است از شهریور ماه آغاز شود. ارز دیجیتال به جای همان اسکناس در دست مردم خواهد بود. به جای داشتن اسکناس، یک رمز عبور دارد. این مفهوم با مفهوم جهانی رمزارز متفاوت است.

* ارز رمزنگاری شده، پول ملی را قابل برنامه ریزی می کند

بیات، اقتصاددان ایرانی گفت: هدف از طراحی ارز رمزنگاری شده در بانک مرکزی تبدیل اسکناس به یک شی قابل برنامه ریزی و قابل برنامه ریزی است و با این فرآیند پول یک شی هوشمند خواهد داشت.

وی ادامه داد: در مورد تفاوت رمز و کارت اعتباری باید گفت که کارت بانکی که در دسترس ما است مانند پول نیست، بلکه در واقع وسیله دسترسی الکترونیکی ما به پول در حساب است. رمزی که در گوشی ما هست، بانک به عنوان شخص ثالث و واسطه ای که امکان انتقال پول را می دهد حذف می شود و رمز نیز مانند پول و اسکناس به صورت الکترونیکی منتقل می شود.

  قیمت خودرو تا پایان سال چقدر خواهد بود؟

بیات تاکید کرد: بسیاری از افراد معتقدند که ارزهای رمزپایه مانند سایر ارزهای رمزنگاری شده (کوین) که قابلیت سرمایه گذاری دارند، باید گفت که ارزهای دیجیتال اینگونه نیستند. چون هیچکس روی پول سرمایه گذاری نمی کند. بهتر است بگوییم، یک ارز دیجیتال مانند اسکناس، یک ابزار مبادله و یک ابزار پرداخت است.

تعدادی از مخاطبان خبرگزاری فارس با ثبت پویش با عنوان «مخالفت با اجرای قانون ریال» نسبت به ایجاد پول ملی اعتراض کردند. ما سایر ابعاد کد را دنبال می کنیم و به محض مشخص شدن جزئیات بیشتر اطلاع رسانی خواهد شد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید