رویدادهای اخیر در اوکراین وزارت دفاع نروژ تهدیدی مستقیم از سوی روسیه برای این کشور نمی بیند

570096 خبر ناگهانی

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، پارلمان اروپا در تلاش است تا در چارچوب بسته جدید تحریم های ضد روسیه از اتحادیه اروپا بخواهد از تعمیر خطوط لوله گاز نورد استریم و نورد استریم 2 جلوگیری کند.

به گفته منابع خبری آشنا، پیشنهاد شده است که این امر به عنوان تحریم واردات انرژی از روسیه اجرا شود. این بدان معناست که تمامی کشورهای عضو، از جمله آلمان، موظف خواهند بود از هرگونه اقدامی برای تعمیر و بازسازی خطوط لوله نورد استریم و نورد استریم 2 که در نتیجه انفجارها آسیب دیده و گاز منتشر شده اند، خودداری کنند.

بیشتر بخوانید:

پارلمان اروپا پس از رای گیری در مورد قطعنامه ای که روسیه را به عنوان “دولت حامی تروریسم” به رسمیت می شناسد، در تلاش است تا چنین مقاصدی را گسترش دهد. به گفته برخی کشورهای اروپایی، انزوای بین المللی روسیه باید به معنای ممنوعیت کامل تجارت با این کشور باشد. در عین حال، علاوه بر فقدان اختیارات مناسب از سوی پارلمان اروپا، روند هماهنگی نیز مانع تحقق این اهداف خواهد شد، زیرا بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه آمادگی چنین اقدامی را ندارند.

لازم به یادآوری است که اتحادیه اروپا هنوز نتوانسته در مورد تعیین سقف قیمت نفت روسیه به توافق برسد. در همین حال کشورهای دریای بالتیک و لهستان خواستار تصویب بسته جدید تحریم ها علیه روسیه تا 5 دسامبر هستند.

در زیر می توانید تحولات مربوط به دویست و هفتاد و نهمین روز از جنگ اوکراین را دنبال کنید:

***

اتحادیه اروپا امکان لغو تحریم ها علیه بانک کشاورزی روسیه را بررسی خواهد کرد

اتحادیه اروپا درخواستی از مقامات مسکو برای لغو تحریم ها علیه بانک کشاورزی روسیه و اتصال مجدد آن به سیستم سوئیفت به عنوان بخشی از قرارداد صادرات غلات دریافت کرده است و اکنون در حال بررسی این گزینه است.

این موضوع توسط پیتر استانو، سخنگوی کمیسیون اروپا مطرح شد. به گفته وی، هرگونه تغییر در اقدامات اتحادیه اروپا مستلزم تصمیم متفق القول همه کشورهای عضو شورای اتحادیه اروپا است.

این دیپلمات تاکید کرد که تحریم های اتحادیه اروپا در پاسخ به اقدامات نظامی روسیه علیه اوکراین اتخاذ شده است، اما “بر مبادله محصولات کشاورزی و غذایی از جمله گندم و کود بین کشورهای ثالث و روسیه تاثیری ندارد” و با وجود قطع ارتباط این بانک از سیستم SWIFT، اما پرداخت همچنان امکان پذیر است.

  لیورپول و ناپولی به صورت زنده امشب سه شنبه 10 نوامبر ساعت 23:30.

طرف روسی مخالف این نظریه است و بارها از موانع و محدودیت های موجود در ارسال محصولات کشاورزی از این کشور به مشتریان خارجی شکایت کرده است.

وزارت دفاع نروژ تهدید مستقیم روسیه برای این کشور نمی بیند

بیورن آریلد گرام، وزیر دفاع نروژ در مصاحبه ای گفت که تهدید نظامی مستقیم روسیه علیه این کشور نمی بیند.

به گفته وی، پس از آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین، روابط نروژ و روسیه دستخوش تغییراتی شده است. گرام افزود: ما برخی از خطوط ارتباطی را حفظ کرده ایم، به همکاری با روسیه در زمینه شیلات ادامه می دهیم و با هم در عملیات نجات در دریاها شرکت می کنیم. فعالیت در این راستا بسیار کاهش یافته است.

به گفته وزیر دفاع نروژ، “در مقطعی همه چیز باید به حالت عادی بازگردد.” با این حال، او معتقد است که وضعیت فعلی همچنان پیامدهای بلندمدتی خواهد داشت. گرام خاطرنشان کرد که اکنون تنها سه بندر در نروژ به روی قایق های ماهیگیری روسی باز است.
در عین حال، به گفته وی، در پس زمینه درگیری در اوکراین، نروژ هزینه های دفاعی خود را افزایش داده و وضعیت منطقه را با توجه مضاعف رصد می کند. وزیر دفاع افزود: با این حال تهدید نظامی مستقیمی برای خود نروژ نمی بینیم. البته شرایط جدی است و باید برای هر شرایطی آماده باشیم.

سفیر روسیه: روابط دوستانه روسیه و چین شکست ناپذیر است

ایگور مورگولف سفیر روسیه در چین شب گذشته یکشنبه در دیدار با وانگ یی وزیر امور خارجه چین تاکید کرد که روابط روسیه و چین بسیار قوی و ناگسستنی است و دوستی دو کشور با هر چالشی مواجه خواهد شد.

این دیپلمات افزود: روسیه تلاش کرده همکاری خود را با جمهوری خلق چین در همه زمینه ها تعمیق بخشد و همراه با پکن تمام تلاش خود را برای غلبه بر «هژمونی تک قطبی» غرب به کار خواهد گرفت.
سفیر روسیه گفت: علاوه بر این دو کشور به طور مشترک از نظم جهانی بر اساس قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل دفاع خواهند کرد.

  آخرین تحولات اوکراین/ اولین کشتی بندر ماریوپل را ترک کرد

مورگولف پیش از این گفته بود که مسکو مشتاقانه منتظر سفر شی جین پینگ رئیس جمهور چین به مسکو در مارس 2023 است و در عین حال تاکید کرد که رهبران دو کشور به طور منظم از طریق تماس های تلفنی و ویدئویی با یکدیگر در ارتباط هستند.

وزیر امور خارجه چین: پکن و مسکو هژمونی تک قطبی و سیاست قهری را به رسمیت نمی شناسند

وانگ یی وزیر امور خارجه چین روز یکشنبه در دیدار با ایگور مورگولف سفیر روسیه گفت که پکن نیز مانند مسکو سیاست زورگویی و بی رحمی و همچنین هژمونی تک قطبی را نمی پذیرد و با آن مخالفت خواهد کرد.

وزیر امور خارجه چین تاکید کرد: چین و روسیه مشترکاً جهان چندقطبی را ترویج می‌کنند و از نظام روابط بین‌الملل که هسته اصلی آن سازمان ملل متحد است و نظم جهانی مبتنی بر قوانین بین‌المللی حمایت پیگیرانه خواهند داشت. وی افزود: طرف چینی قصد دارد روابط خود با روسیه را در سطح بالایی حفظ کند و حمایت متقابل را شرط لازم برای توسعه بیشتر دو کشور می داند.

آئی خواستار تقویت روابط بین کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) برای دستیابی به صلح و ثبات در منطقه و جهان شد.

توکایف برای گفتگو با پوتین وارد مسکو شد

قاسم جومارت توکایف رئیس جمهور قزاقستان اواخر شب گذشته یکشنبه در یک سفر رسمی وارد مسکو شد و امروز دوشنبه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دیدار و گفتگو خواهد کرد.

دفتر مطبوعاتی کاخ ریاست جمهوری قزاقستان خاطرنشان کرد: فردا دوشنبه مذاکرات بین رهبران دو کشور در مسکو برگزار می شود. علاوه بر این، توکایف و پوتین از طریق ویدئو کنفرانس در نشست مجمع همکاری های بین منطقه ای قزاقستان و روسیه شرکت خواهند کرد.

سفر توکایف به مسکو اولین سفر رسمی او به خارج از کشور از زمان انتصاب مجدد او به عنوان رئیس جمهور است.

کرملین روز یکشنبه اعلام کرد که روسای جمهور روسیه و قزاقستان در مورد مسائل مربوط به توسعه بیشتر روابط روسیه و قزاقستان و مسائل مهم منطقه ای و بین المللی گفتگو خواهند کرد.

  چه کسی باید تکلیف لایحه حمایت از زنان در برابر خشونت را توضیح دهد؟

مقامات امنیتی لهستان: هیچ نشانه ای از تهاجم نظامی روسیه وجود ندارد

استانیسلاو زرین، دبیر مطبوعاتی وزیر هماهنگ کننده سرویس های امنیتی ویژه لهستان، گفت که مقامات ورشو هیچ نشانه ای از آمادگی روسیه برای حمله به خاک لهستان نمی بینند. وی گفت: ما هیچ سیگنالی دریافت نکرده ایم که نشان دهد روسیه برای تهاجم نظامی به خاک لهستان آماده می شود. به نظر ما، بسیار بعید است که روسیه سعی کند به قلمرو یکی از اعضای ناتو تجاوز کند.

در عین حال، این مقام لهستانی تاکید کرد که حمایت مقامات کیف و موقعیت جغرافیایی این کشور، آن را به هدف ترکیبی از تهدیدات مسکو از جمله: حملات سایبری و انتشار اطلاعات نادرست تبدیل کرده است.

وی همچنین تاکید کرد که در حال حاضر هیچ شرایطی برای برقراری صلح در اوکراین وجود ندارد. ژرین افزود: «ما باید آماده پذیرش این واقعیت باشیم که درگیری نظامی کنونی در اوکراین می‌تواند برای سال‌ها ادامه یابد، اما با وقفه‌های راهبردی احتمالی».

نخست وزیر لهستان نیز روز گذشته یادآور شد که اگر روسیه در مناقشه با اوکراین پیروز شود، تمام اروپا شکست خواهد خورد. این سیاستمدار لهستانی تاکید کرد که ورشو با کیف است زیرا “برای آزادی و دموکراسی” است.

لوکاشنکو آمریکا را به ممانعت از مذاکرات اوکراین و روسیه متهم کرد

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس شب گذشته اظهار داشت که ایالات متحده به اوکراین اجازه نمی دهد مذاکرات با روسیه را آغاز کند. وی در گفت و گو با شبکه اول روسیه گفت: اگر منظور شما رهبری اوکراین است قطعا مجاز هستند. [شروع مذاکرات] من ندارم که آمریکایی‌ها نمی‌خواهند چنین اتفاقی بیفتد، و در این بین، بعید است که آسیب ببیند.»

لوکاشنکو یادآور شد که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین با ارائه پیش شرط های غیرقابل قبول، اصول اساسی مذاکرات را زیر پا می گذارد، در حالی که برای دستیابی به صلح باید پشت میز مذاکره بنشیند و همه شرایط آنجا را مورد بررسی قرار دهد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید