رویدادهای اخیر در اوکراین روسیه به نقض آتش بس متهم شده است

562255 خبر ناگهانی

ماریوپل در 10 هفته جنگ بیشترین خسارت را متحمل شده است و کارخانه آزوفستال آخرین بخش بندر استراتژیک در دریای آزوف است که هنوز تحت کنترل نیروهای اوکراینی است.

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهور اوکراین، ولودیمیر زلینسکی، در پیامی ویدئویی که جمعه شب منتشر شد، گفت که اوکراین در حال کار بر روی اقدامات دیپلماتیک برای آزادسازی و نجات مدافعان گرفتار در نیروگاه است. وی بدون اشاره به جزئیات گفت: میانجی‌گران و کشورهای تأثیرگذار در این امر دخیل هستند.

روند تخلیه با میانجیگری سازمان ملل در روزهای اخیر آغاز شده است و صدها غیرنظامی از طریق شبکه ای از تونل ها و زیرزمین های زیر این نیروگاه تخلیه شدند، اما با از سرگیری درگیری ها متوقف شده است.

جمعه شب 50 زن، کودک و سالخورده کارخانه را ترک کردند. ایرینا وارچوک معاون نخست وزیر اوکراین گفت که این عملیات امروز شنبه ادامه خواهد داشت و روسیه را به نقض مکرر آتش بس متهم کرد که روند تخلیه را به تاخیر می اندازد.

روسیه تخلیه را تایید کرده و اعلام کرده است که عملیات بشردوستانه در آزوفستال در 7 می (امروز) ادامه خواهد یافت. شهردار پیش از این تخمین زده بود که 200 نفر با آب یا غذای کمی در کارخانه محبوس شده اند. هنوز مشخص نیست که او پس از ترک این سمت چه خواهد کرد.

او گفت که روسیه در تلاش است تا کار نیروهای باقی مانده در نیروگاه را تا روز دوشنبه 9 مه، روز پیروزی شوروی بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم، تکمیل کند. عنوان هدیه که توسط ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تقدیم خواهد شد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

این بندر بین شبه جزیره کریمه که مسکو در سال 2014 آن را ضمیمه کرد و بخش‌هایی از شرق اوکراین که در آن سال در کنار جدایی‌طلبان طرفدار روسیه قرار گرفتند، برای اتصال دو منطقه تحت کنترل روسیه و جلوگیری از صادرات اوکراین کلیدی است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید