رویایی که آمریکا و عربستان سعودی برای لبنان دیده اند

546024 خبر ناگهانی

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، جامعه لبنان از بسیاری از اقلیت های قومی، زبانی، نژادی و مذهبی تشکیل شده است. وجود چنین مقیاس قومی و مذهبی، تفرقه‌ها، تنش‌ها و درگیری‌های فراوان، زمینه را برای انشعاب در گستره تاریخی این کشور فراهم کرد. علاوه بر این، ساختار سیاسی لبنان، به ویژه از سه دهه اخیر، مبتنی بر وابستگی است.

ادامه مطلب

این مشکل لبنان را در مقاطع مختلف درگیر بحران هایی کرده است که بیشتر آن به دلیل بحران و خلاء سیاسی است. به عبارت دیگر، به دلیل وجود یک طبقه سیاسی طرفدار آمریکا و غرب در لبنان در 30 سال پیش، ساختار دولت لبنان به گونه ای بود که یا باید دولت مستقر در آمریکا تشکیل می شد یا دولت نباید تشکیل می شد. اصلاً در یک بن بست سیاسی شکل گرفته است.

ساختار سیاسی و دولت لبنان نیز طی دو دهه گذشته فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرده است، به ویژه پس از ترور رفیق حریری، نخست وزیر فقید در فوریه 2005، که با دخالت و تنش خارجی وارد مرحله جدیدی شد.

پس از ترور رفیق حریری، غربی های لبنانی سوریه را به انجام این ترور متهم کردند که منجر به خروج نیروهای سوری از لبنان شد. از آن زمان، اختلافات جدیدی در سیاست لبنان پدیدار شد. همزمان با ترور حریری با کمک آمریکا، فرانسه، عربستان، مصر و رژیم صهیونیستی، جنبشی به نام جنبش 14 مارس در داخل لبنان شکل گرفت که خواستار خروج سوریه از لبنان و خلع سلاح این کشور شد. مقاومت؛ سوریه که در سال 1989 توسط مجلس ملی لبنان در طائف عربستان سعودی به لبنان دعوت شد تا به 15 سال درگیری خونین داخلی پایان دهد.

در مقابل، موج بیداری در 14 مارس برای اهداف این جریان عاطفی در لبنان شکل گرفت که به 8 مارس معروف شد. البته سابقه حضور سیاسی حزب الله در لبنان به قبل از آن تاریخ بازمی گردد و این جنبش برای اولین بار در انتخابات پارلمانی لبنان در سال 1992 شرکت کرد و 12 کرسی را به دست آورد. او در سال 1996 10 کرسی و در سال 2000 هشت کرسی از 128 کرسی پارلمان لبنان را به دست آورد. اما در انتخابات عمومی سال 2005، حزب الله به تنهایی 14 کرسی در سراسر کشور و در جنوب لبنان هر 23 کرسی ائتلاف با جنبش امل را به دست آورد و محمد فینیش را برای اولین بار به عنوان وزیر آب و انرژی به کابینه لبنان فرستاد. در انتخابات ژوئن 2009 لبنان، همه نامزدهای حزب الله برای انتخابات پارلمان شرکت کردند و در انتخابات 6 می 2018، حزب الله لبنان و متحدانش کرسی های بیشتری را در پارلمان به دست آوردند.

  فرار بزرگ شاگردان فرهاد

اما به همین دلایل و پس از ائتلاف غربی در 14 مارس، لبنان در دهه گذشته دوره های مختلفی از بن بست سیاسی را تجربه کرده است و اکثر دولت هایی که در این سال ها به قدرت رسیده اند، موقت بوده اند. پس از ترور رفیق حریری در سال 2005 و خروج سوریه از لبنان، 14 مارسی برتری سیاسی داشتند. مدتی پس از هرج و مرج ناشی از این حوادث، رژیم صهیونیستی در 12 ژوئیه 2006 تهاجم 33 روزه خود را به لبنان آغاز کرد.

نتیجه این جنگ اما کاملاً به نفع مقاومت بود. این پیروزی البته یک پیروزی معمولی نبود، اما از همه نظر کاملاً ملموس بود. مقاومت در این جنگ نه تنها حقانیت خود را به اثبات رساند، بلکه در خشکی و دریا نیز قدرت بازدارندگی خود را در برابر دشمن به اثبات رساند.

با این کار، ایالات متحده نوک پیکان خود را تغییر داد و حزب الله را به کشتن حریری متهم کرد و تلاش کرد تا کمپین جدیدی علیه این حزب به راه بیندازد. لبنان پس از جنگ ژوئیه به مدت 18 ماه بدون رئیس جمهور باقی ماند، اما تنش ها بین 14 مارس و 8 مارس طی توافقات دوحه در سال 2008 به طور سطحی پایان یافت. او به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد.

با شروع بحران سوریه در سال 2011 و خلاء سیاسی در لبنان، سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان، به عنوان رهبر ائتلاف 14 مارس که اساساً با عاملان جنگ تروریستی علیه سوریه مرتبط بود، حزب الله را علیه آمریکا تحت فشار قرار داد. محور سعودی برای کنار گذاشتن جنگ با تروریسم در سوریه. این در حالی بود که پیامدهای امنیتی، سیاسی و اقتصادی جنگ سوریه علیه لبنان به وضوح قابل مشاهده بود. در هر صورت، حزب الله لبنان نیز با مبارزه با تروریسم در سوریه، لبنانی ها را از خطر بزرگ ورود تکفیرها به این کشور محافظت کرده است.

در اواخر سال 2012 گفته شد که آینده لبنان به انتخابات قاطع پارلمانی بستگی دارد که می تواند تمام معادلات آینده کشور را تعیین کند. اما در ماه های اول سال 2013، احزاب داخلی لبنان که اغلب با ائتلاف 14 مارس مرتبط بودند، روند سیاسی را مختل کردند و از برگزاری چنین انتخاباتی جلوگیری کردند و زمینه را برای فروپاشی دموکراسی لبنان فراهم کردند.

در آن زمان، نجیب میقاتی، نخست وزیر کنونی لبنان که در سال 2013 همین سمت را بر عهده داشت، در 22 مارس 2013 به بهانه هموار کردن راه برای تشکیل دولت نجات ملی استعفا داد. بنابراین اولین جرقه بحران سیاسی در لبنان در سال 2013 با استعفای نجیب میقاتی، نخست وزیر این کشور زده شد، استعفای که برخی ناظران لبنانی آن را «خودکشی سیاسی» یک سیاستمدار کهنه کار خوانده اند.

  برج هایی که باغ گیاه شناسی را تهدید می کند

پس از یک دوره چند ماهه بن بست سیاسی، سرانجام تمامی اعضای Hello در 14 مارس 2014 به عنوان نخست وزیر لبنان انتخاب شدند، اما به هیچ یک از وعده های خود مبنی بر برگزاری انتخابات پارلمانی که همچنان ادامه دارد، عمل نکردند و پایان یافت. علاوه بر این، تا پایان دوره ریاست جمهوری میشل سلیمان در ماه مه 2014، کابینه جدید به مدت دو سال موفق به معرفی رئیس جمهور جدید نشد.

البته دولت عمر زیادی ندارد. میشل عون که در اکتبر 2016 ریاست جمهوری را بر عهده گرفت، چند روز پس از آغاز به کار، سعد حریری را برای تشکیل دولت منصوب کرد و در دسامبر همان سال، حریری رسماً نخست وزیر لبنان شد و آغاز مرحله طولانی و چالش برانگیز برای لبنان بود. لبنان.

وابستگی حریری به سعودی ها مخفی نیست و سعد نیز از این قاعده مستثنی نبود. بنابراین عربستان که موقعیت خود را پس از تقویت مواضع سیاسی و ملی حزب الله در لبنان در خطر می دید، از سعد حریری انتظار داشت که همانند نخست وزیر سابق سازناک، ابتکار عمل علیه حزب الله را در دست بگیرد و این جنبش را تضعیف کند.

اما به دلیل تدابیر رهبری حزب الله در عملکرد سیاسی، حریری نتوانست در برابر این روند مقاومت کند. به همین دلیل است که عربستان سعودی پس از روی کار آمدن محمد بن سلمان در سال 2017 تصمیم به حذف سعد حریری از صحنه سیاسی لبنان گرفته است.داستان گروگان گیری حریری در ریاض و استعفای وی از سمت نخست وزیری لبنان در عربستان نیز بیان شده است. در راستای این هدف سعودی ها.

اما حریری پس از بازگشت به بیروت، بار دیگر به عنوان نخست وزیر لبنان انتخاب شد که باعث ناراحتی عربستان سعودی شد. فشار ریاض بر حریری برای استعفا تا زمانی که بحران 2019 و اعتراضات سراسری در لبنان به سعودی ها فرصت داد، پایان نیافت و سعد حریری تحت فشار عربستان سعودی و آمریکا استعفا داد.

پس از این تاریخ بود که بن بست سیاسی لبنان تکرار شد و سیاستمداران مختلف لبنانی برای چند ماه برای تشکیل کابینه منصوب شدند، اما به دلیل اینکه هیچ یک از آنها موفق به اجرای محور سعودی-آمریکایی علیه حزب الله نشدند، عقب نشینی کردند.

در نهایت در اوایل سال 2020 دولت به رهبری حسن دیاب تشکیل شد، اما وی به دلیل نداشتن هیچ یک از ویژگی های مورد نظر آمریکا و همچنین اعمال فشار بر علیه وی مجبور به استعفا شد. در بندر بیروت در آگوست 2020. پدر.

در همین حال، سعد حریری در اکتبر 2020 با مانورهای سیاسی برای بازگشت به قدرت مجدداً انتخاب شد و سرانجام پس از نزدیک به یک سال نگه داشتن لبنانی ها در تاریکی در ژوئیه 2021 استعفا داد.

  اروپا قصد دارد روسیه را جایگزین ایران کند!

حدود 10 روز پس از استعفای حریری، نجیب میقاتی، نخست وزیر سابق لبنان به طور رسمی توسط میشل عون برای تشکیل دولت منصوب شد و در حالی که سنگ پرانی سعد حریری همچنان مانع موفقیت میقاتی بود، میقاتی سرانجام کابینه خود را در 10 اوت 2021 افتتاح کرد.

اما پس از گذشت نزدیک به 9 ماه از حکومت میکاتی، او بیشتر وقت خود را صرف بازی های سیاسی کرد و زمان زیادی برای عمل به وعده های خود و مقابله با چالش های مردم نداشت.

جورج کرداحی وزیر سابق رسانه لبنان به نقل از نجیب میقاتی که از زمان تشکیل نخست وزیری بر عربستان سعودی و دیگر کشورهای خلیج فارس تمرکز کرده است، از جنگ یمن پس از تحریم عربستان سعودی علیه لبنان انتقاد کرد و با چالش بزرگی روبرو شد. در واقع بزرگترین دغدغه میقاتی و کابینه وی در چند ماه گذشته بهبود روابط با کشورهای عربی بوده است.

این در حالی است که دخالت ها و کارشکنی های رژیم های آمریکایی و عربی در امور لبنان در دولت میقاتی تا امروز ادامه دارد و کمتر از یک هفته دیگر به رای گیری پارلمانی که قرار است در 25 اردیبهشت ماه برگزار شود، رسیده است. این احزاب تمام تلاش خود را کرده اند تا از تکرار نتایج انتخابات 2018 که در آن حزب الله و متحدانش اکثریت پارلمانی را به دست آوردند، جلوگیری کنند.

نگاهی به روند سیاسی لبنان در دو دهه گذشته نشان می دهد که چه کسانی از خلاء سیاسی استفاده کرده اند. شاخص ها نشان می دهد که محور آمریکا و عربستان و اطرافیان آنها همیشه ترجیح می دهند که اگر قرار است دولت یا مجلسی با حضور پررنگ حزب الله لبنان وجود داشته باشد، اصلاً چنین دولت و مجلسی تشکیل نشود. پایان.

انتخابات پارلمانی آینده نقطه عطف دیگری در امور لبنان است. البته این محور در انتظار پیروزی حزب الله و همپیمانانش ترجیح می دهد چنین انتخاباتی برگزار نشود اما پس از شکست در این زمینه سعی دارد حداقل وزن مهره های خود را بسنجد.

اما از آنجایی که نمایندگان منتخب حزب الله در سال 2018 عملکرد خوبی داشتند و همچنین در مواجهه با تحریم سنی ها در انتخابات، انتظار نمی رود آمریکایی ها و سعودی ها نتیجه را دوست داشته باشند. به همین دلیل بعید است که سلسله کارشکنی های خارجی و بن بست سیاسی در لبنان در دوره بعدی برای تشکیل دولت یا انتخاب رئیس جمهور تکرار شود.

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید