روش های تمیز کردن ظروف برنجی

562399 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، آشنایی با روش تمیز کردن ظروف برنجی و برقی کردن ظروف برنجی باعث می شود علاقه مندان به این مدل ظروف کلاسیک و شیک همیشه از ظاهر درخشان و زیبای ظروف برنجی و لوازم تزئینی لذت ببرند. در واقع یکی از ویژگی های لوازم برنجی این است که خیلی زود کدر می شوند و شروع به سیاه شدن می کنند. اما آیا دلیل سیاه شدن وسایل برنجی را می دانید؟ بهترین راه برای جلا دادن محصولات برنجی چیست؟ در این مقاله می توانید با روش های برق انداختن وسایل برنجی و پولیش لوازم تزئینی برنجی آشنا شوید.

بیشتر بخوانید:

چه چیزی باعث سیاه شدن ظروف برنجی می شود؟

ظروف برنجی و همچنین مسی خیلی سریع مات و مشکی می شوند و ظاهر زیبا و براق خود را از دست می دهند. وسایل برنجی معمولاً ترکیبی از مس و روی هستند و با قرار گرفتن در معرض رطوبت و چربی تغییر رنگ می دهند. از طرفی قرار گرفتن این ظروف در معرض اکسیژن، آب و مواد دیگر می تواند باعث ایجاد لکه های تیره و زنگ زدگی روی آنها شود.

البته این بدان معنا نیست که ظروف برنجی بعد از کدر شدن قابل استفاده نیستند، بلکه می توانید از روش های ساده و کاربردی در منزل استفاده کنید تا ظاهر براق و زیبای این ظروف را به آن ها برگردانید.

محصولات برنجی را قبل از پرداخت آنها بررسی کنید

قبل از اقدام به تمیز کردن محصولات برنجی، مطمئن شوید که ظرف شما از جنس برنج است و هیچ لاکی روی آن وجود ندارد. گاهی برای جلوگیری از کدر شدن ظروف برنجی از یک لایه لاک روی ظروف استفاده می شود.

وسایل برنجی لاک شده معمولاً به راحتی قابل تشخیص هستند. پس از مدتی استفاده از این ظروف، پوشش لاکی روی برخی از قسمت های آن از بین می رود. بنابراین با کمی دقت متوجه می شوید که برخی از قسمت ها لایه نازک و براقی ندارند.

در این صورت باید ظرف برنجی را به یک فلزکار بسپارید تا آن را برقدار کند. از طرف دیگر، می توانید یک آهنربا روی صفحه قرار دهید تا مطمئن شوید که صفحه شما کاملاً برنجی است یا از آهن استفاده شده است.

  واکنش اتابش به اتهام توافق پنهانی با پرسپولیس

اگر آهنربا به ظرف نچسبید به این معنی است که ظرف شما از برنج است و اگر می چسبد باید بدانید که ظرف شما آهنی و پوشیده از برنج است. در نظر داشته باشید که قیمت ظروف برنجی روکش دار ارزانتر از ظروف تمام برنجی است و در هنگام خرید به این نکته توجه داشته باشید.

برای تمیز کردن ظروف برنجی فقط باید از کمی آب داغ و مایع ظرفشویی استفاده کنید تا ظروف برنجی خط و خش نداشته باشند.

بهترین روش برای تمیز کردن ظروف برنجی

روش های مختلفی برای تمیز کردن ظروف برنجی وجود دارد. بدون استفاده از مواد شیمیایی و با استفاده از مواد طبیعی و مقرون به صرفه می توانید به راحتی ظاهر براق و زیبای لوازم برنجی را بازیابی کنید. در اینجا برخی از ساده ترین راه ها برای برق رسانی به وسایل برنجی آورده شده است.

1- استفاده از لیمو ترش و جوش شیرین برای روشن کردن ظروف برنجی

یکی از ساده ترین و موثرترین روش های تمیز کردن ظروف برنجی استفاده از «لیمو ترش» است. برای این کار باید آب لیمو ترش را گرفته و در ظرفی بریزید. سپس چند قاشق جوش شیرین به آن اضافه کنید و مواد را خوب هم بزنید تا به صورت خمیر درآید.

دستکش بپوشید و خمیر را روی تمام قسمت های بشقاب برنجی خود قرار دهید و به خوبی روی سطح بشقاب برنجی بمالید. بعد از اتمام ظرف را بشویید و بگذارید خشک شود.

2- استفاده از خمیر دندان برای تمیز کردن ظرف برنجی

برای تمیز کردن ظرف برنجی از خمیر دندان استفاده کنید

روش بعدی که می تواند ظاهر صفحه برنجی شما را براق و براق کند، استفاده از «خمیر دندان غیر ژله ای» است. برای این کار ابتدا ظرف برنجی را یک بار با آب و صابون بشویید و خوب آبکشی کنید و خشک کنید. سپس روی یک حوله کمی خمیر دندان بریزید و تمام سطح ظرف را با خمیر دندان بپوشانید.

  حوادث امروز زاهدان یک کشته و 14 زخمی برجای گذاشت

در نهایت بشقاب برنجی را بشویید و خوب خشک کنید. این باعث می شود ظاهر صفحه برنجی شما دوباره کدر و براق به نظر برسد.

3- برای براق کردن ظروف برنجی از ترکیب آرد، آب و سرکه استفاده کنید

راه حل بعدی برای پولیش ظروف برنجی این است که 2 قاشق غذاخوری آرد را با 2 قاشق غذاخوری آب و 2 قاشق غذاخوری سرکه در یک کاسه ترکیب کنید. سپس یک لایه ضخیم از این خمیر را روی سطح ظرف بمالید و بگذارید خشک شود. سرکه کدورت را جذب می کند و آرد سطح صفحه برنجی را تمیز می کند.

سپس یک حوله بردارید و روی ظرف بمالید تا لایه خشک آن کاملا تمیز شود. پس از برداشتن لایه خشک شده، می توانید ظرف را بشویید و خشک کنید.

4- از سس کچاپ برای تمیز کردن ظروف برنجی استفاده کنید

راه بعدی برای جلا دادن ظروف برنجی استفاده از سس کچاپ است. برای این کار باید کمی سس روی حوله ریخته و برای چند دقیقه روی سطح بشقاب برنجی بمالید. سپس سطح ظرف را با یک پارچه مرطوب و تمیز پاک کنید و اجازه دهید در هوا خشک شود.

5- برای روشن کردن ظروف برنجی از ترکیب لیمو ترش و نمک استفاده کنید

برای روشن کردن ظروف برنجی از ترکیب لیمو ترش و نمک استفاده کنید

ساده ترین راه برای تمیز کردن ظروف برنجی استفاده از لیمو ترش بریده شده با کمی نمک است. برای این کار باید لیمو ترش را از وسط نصف کنید. سپس کمی نمک روی آن بریزید و شروع به تمیز کردن صفحه برنجی کنید.

6- استفاده از رب گوجه فرنگی برای تمیز کردن ظروف برنجی

روش موثر بعدی برای تمیز کردن ظروف برنجی استفاده از رب گوجه فرنگی است. برای این کار کمی خمیر روی حوله بریزید و سطح بشقاب برنجی را با آن تمیز کنید. در نهایت ظرف را با آب بشویید و خوب خشک کنید.

7- برای صیقل دادن ظروف برنجی از سرکه داغ استفاده کنید

از سرکه داغ برای جلا دادن ظروف برنجی استفاده کنید

یکی از راه های تمیز کردن وسایل برنجی برای از بین بردن لکه های سیاه استفاده از سرکه داغ است. برای این کار 4 تا 5 قاشق غذاخوری سرکه را حرارت دهید تا دمای آن قابل تحمل شود. سپس سرکه را با یک پارچه تمیز یا سواب پنبه ای روی ظرف برنجی بمالید تا لکه ها از بین برود. در نهایت ظرف را بشویید و خشک کنید.

  کشتن یک جوان تهرانی با خوردن کثافت انسانی

8- از محلول پاک کننده ظروف برنجی استفاده کنید

از محلول تمیز کننده برای ظروف برنجی استفاده کنید

برای از بین بردن رنگ ظروف برنجی و جلا دادن سطح ظروف برنجی قدیمی می توانید از لاک های مخصوص ظروف برنجی استفاده کنید. استفاده از این لاک ها بسیار آسان است. مقداری از آن را روی حوله بریزید و شروع به تمیز کردن ظرف برنجی کنید. در نهایت ظرف را بشویید و خوب خشک کنید.

9- استفاده از آب و مایع ظرفشویی برای سبک کردن وسایل برنجی

برای روشن کردن ظروف برنجی از آب و مایع ظرفشویی استفاده کنید

این روش تمیز کردن ظروف برنجی بسیار موثر و کارآمد است. برای این کار می توانید سینک ظرفشویی را پر کنید و چند قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را در آب بریزید. سپس آب و مایع ظرفشویی را با هم مخلوط کرده و ظرف را در سینک قرار دهید. اکنون می توانید سطح صفحه برنجی را با یک پارچه یا مسواک تمیز تمیز کنید. در نهایت ظرف را بشویید و بلافاصله خشک کنید.

نکات مراقبت از ظروف برنجی

* از سیم برای شستن ظروف و حوله های خشن برای تمیز کردن ظروف برنجی استفاده نکنید، زیرا باعث سایش سطح ظروف می شود.

* برای مراقبت از ظروف برنجی و جلوگیری از کدر شدن آنها، بهتر است یک لایه روغن معدنی روی سطح آنها بمالید.

از دست زدن به ظروف برنجی خودداری کنید، زیرا این کار باعث گرفتگی کشتی شما می شود.

* در صورت شستن ظروف، برنج را بلافاصله با یک پارچه میکروفیبر یا پارچه مناسب خشک کنید.

* اگر روی بشقاب شما از پوشش لاک استفاده شده است، آن را فقط با آب و مایع ظرفشویی یا صابون تمیز کنید.

منبع: مجله کوروش

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید