روش جدید هدف قرار دادن سلول های سرطانی به سلول های سالم آسیب نمی رساند

535322 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، نانوداروها هنگام حرکت به سمت بافت های هدف با موانع فیزیکی و شیمیایی زیادی مواجه می شوند که بر عملکرد درمانی آنها تأثیر می گذارد.

این موانع می توانند نفوذ حامل های نانودارو را به مناطق عمیق تر بافت های متراکم مانند تومورها محدود کرده و در نتیجه از تحویل موثر دارو جلوگیری کنند.

بیشتر بخوانید:

برای مقابله با این چالش، محققان با همکاری مریم تبریزیان روش جدیدی ابداع کردند که از فناوری امواج صوتی سطحی (SAW) برای سونوپینت (نوعی اولتراسوند داپلر) و رشد نانوذرات بر روی «مدل کشت سلولی سه بعدی» (کره) استفاده می‌کند.

پلت فرم SAW برای تولید امواج صوتی متمرکز و یک طرفه برای ایجاد جریان های صوتی شدید و نیروهای Bjerknes طراحی شده است. Bjerknes قدرت در واقع قدرت ها انتقال حباب ها در یک موج صوتی است. این یک نوع پدیده است قدرت انتشار صدا است

اثر تحریک SAW بر زنده ماندن سلول و همچنین تجمع و نفوذ نانوذرات بر روی سرطان سینه انسان (MCF 7) و ملانوم موش (YUMM 1.7) کروی مورد بررسی قرار گرفت.

طبق این مطالعه، فرکانس بالا، ولتاژ ورودی پایین و ماهیت غیر تماسی سیستم پیشنهادی SAW بقای بیش از 92 درصد از سلول های سالم را تضمین می کند.

روش SAW تجمع ذرات پلی استایرن 100 نانومتری را در حدود چهار برابر افزایش داد و از طرف دیگر نفوذ نانوذرات به داخل کروی ها را تا سه برابر بهبود بخشید.

منبع: مهر

انتهای پیام/

  آیا بیت کوین افزایش می یابد؟ / قیمت روز ارزهای دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید