روسیه نفت خود را به درهم می فروشد

636326967761231640 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، تحریم های جدید انگلیس علیه روسیه و تمرکز اتحادیه اروپا بر گاز نیجریه از دیگر اخبار مرتبط با بحران اوکراین است. در نتیجه جنگ در اوکراین، چین با تخریب کریدور زمینی کلیدی جاده ابریشم مواجه شد که چین را از طریق روسیه و اوکراین به بازار اروپا متصل می کرد و به دنبال مسیرهای جایگزین برای جاده ابریشم بود. جایگزین اصلی، شبکه ای نزدیک به 6500 کیلومتر از جاده ها، راه آهن ها و بنادر است که در سراسر قزاقستان، دریای خزر، آذربایجان، گرجستان، ترکیه و اروپا امتداد دارد که مسیر حمل و نقل بین المللی ترانس خزر یا کریدور میانی نامیده می شود.

از سوی دیگر، نگرانی آمریکا در مورد ژئوپلیتیک شدن تجارت جهانی، این کشور را به سمت تقاضای روابط تجاری عمیق تر میان متحدان برای تقویت زنجیره تامین، مبارزه با تورم و خنثی کردن “روش های تجاری ناعادلانه” چین و تلاش های چین برای تسلط بر بازارهای کلیدی مواد خام سوق داده است. و تکنولوژی پیشرفته

در توسعه منطقه ای، تمایل امارات متحده عربی به تمرکز بر بازار انرژی اروپا و کاهش وابستگی به بازارهای آسیایی وجود دارد.

حاشیه های سفر بایدن به منطقه از دیگر مسائل مهم روز است. در راستای تشکیل محور هند، اسرائیل، امارات متحده عربی، اسرائیل سهام خود در بندر حیفا را به کنسرسیومی متشکل از یک شرکت هندی فروخت.

اما هند به غیر از همکاری با آمریکا، روسیه را نیز مورد توجه قرار داده است. اخیرا رویترز اعلام کرده است که روسیه می خواهد از امارات برای صادرات نفت به برخی از مشتریان هندی درهم دریافت کند. رویترز گفت که این به پالایشگاه های هندی که به ندرت نفت روسیه را به دلیل هزینه های حمل و نقل بالا می خرند، اجازه داد تا واردات را با تخفیف های عمیق به نفت برنت و خاورمیانه افزایش دهند.

  تهران در حال رهایی از شر معتادان است

هفته گذشته، بانک مرکزی هند مکانیسم جدیدی را برای تسویه حساب های تجاری بین المللی به روپیه معرفی کرد که بسیاری از کارشناسان آن را راهی برای تقویت تجارت با کشورهای تحت تحریم غرب مانند روسیه و ایران می دانند.

طالبان و مقامات پاکستانی به توافقنامه تجاری جدیدی دست یافتند که بر اساس آن تردد آزاد کامیون های باری بین افغانستان و پاکستان در ماه اوت سال 2022 آغاز می شود و اسلام آباد محدودیتی برای صادرات و ترانزیت کالا از افغانستان اعمال نخواهد کرد. این محدودیت حتی برای صادرات به هند نیز اعمال نخواهد شد.

داده های جدید به بررسی موقعیت ایران در بازار جهانی گاز می پردازد. ایران دومین دارنده ذخایر گاز در جهان است، اما در بین 10 صادرکننده برتر قرار ندارد. بدون شک تحریم های دائمی علیه کشور مهمترین عامل برای وضعیت کشور در این عرصه است.

گزارش جدید آنکتاد همچنین نیاز به احیای کریدور غلات را نشان می دهد. جنگ در اوکراین تجارت در اوکراین و منطقه دریای سیاه را مختل کرد. بازار غلات به دلیل نقش مهم روسیه و اوکراین در بازارهای محصولات کشاورزی و ارتباط آنها با امنیت غذایی و کاهش فقر به شدت تحت تأثیر قرار گرفت. قیمت غلات و هزینه حمل و نقل از سال 2020 در حال افزایش بوده است، اما جنگ در اوکراین این روند را تشدید کرده و کاهش موقت قیمت حمل و نقل پس از کرونا را معکوس کرده است.

تعلیق صادرات گاز از خط نورد استریم در هفته های اخیر مهم ترین رویداد در ژئوپلیتیک انرژی جهان بوده است. اهمیت این خط به عنوان اهرم در این واقعیت نهفته است که اگر نورد استریم 1 صادرات را به طور کامل پس از تعمیر و نگهداری در 21 جولای متوقف کند، سطح ذخیره سازی اتحادیه اروپا تا قبل از زمستان تنها به حدود 65 درصد خواهد رسید و این یک خطر واقعی است. گاز این قاره در طول فصل گرما تمام می شود و به بحران عمیق انرژی اروپا دامن می زند.

  آمریکا مسئول کشتار غیرنظامیان در دیرالزور است

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید