روسیه باید از تجربه ایران در دور زدن تحریم ها استفاده کند

558568 خبر ناگهانی

به گزارش بین الملل ایسکانیوز، ایران تحریم شده ترین کشور جهان بود، اما روسیه اکنون رکورددار است و تحلیلگران معتقدند با شروع جنگ در اوکراین، روابط این کشور با ایران بیش از پیش قوی تر و نزدیک تر خواهد شد.

جورجیو کافئیرو، مدیر اجرایی Gulf State Analytics مستقر در واشنگتن دی سی، گفت: “منافع مشترک در دور زدن تحریم ها برای این پویایی در روابط روسیه و ایران بسیار مهم است.”

ادامه مطلب

ویتالی ساولوف، وزیر حمل و نقل روسیه گفت که مسکو در حال مطالعه ایران برای کمک به تحریم ها و حمایت است.

پس از چهار دهه تحریم غرب علیه ایران، این کشور در اجتناب و دور زدن تحریم ها و دور زدن آن تحریم ها به طرق مختلف به استادی تبدیل شده است. روسیه امروز با وضعیت مشابهی مواجه است.

برخی کارشناسان بر این باورند که روسیه پیش از این توانسته است با پیروی از ایران، تحریم های غرب را دور بزند.

ایالات متحده و گروه هفت تحریم‌های فلج‌کننده‌ای را علیه روسیه وضع کرده‌اند، اما شدیدترین تحریم‌ها می‌تواند ممنوعیت خرید انرژی روسیه باشد که نیمی از صادرات این کشور در سال 2020 را تشکیل می‌دهد.

ایالات متحده و بریتانیا پیش از این واردات نفت از روسیه را ممنوع کرده اند و اتحادیه اروپا نیز به دنبال انجام همین کار است، اگرچه کشورهای اروپایی به شدت به واردات انرژی از روسیه وابسته هستند.

یکی از راه هایی که روسیه می تواند تحریم های نفتی خود را دور بزند، جابه جایی کشتی ها و تغییر نام آنهاست. ایران پیش از این میلیون ها بشکه نفت خام را در بنادر ناشناخته آسیا ذخیره کرده است. این کشور نفت را یک شبه از یک کشتی به کشتی دیگر با استفاده از پرچم های مختلف حمل می کند و بدون اطلاع ناظران غربی نفت خود را به مشتریان آسیایی می فروشد.

  احمق های مشهدی منتظر معجزه هستند

کورک مک گاری، تحلیلگر آمریکایی، به سیان گفت که ناپدید شدن متداول ترین روشی است که توسط آن کشتی ها سیستم های تشخیص خودکار خود را هنگام انتقال محموله به کشتی دیگر خاموش می کنند.

ویندوارد، آژانس اطلاعات فراساحلی اسرائیل، گفت که تجارت نفت خام را در ماه گذشته زیر نظر داشته است.

به گفته این شرکت اسرائیلی، کشتی های روسی پس از خروج از بنادر آن کشور، محموله های خود را در محل به سایر کشتی ها منتقل کرده و سپس این کشتی ها وارد آمریکای شمالی، آسیا، روسیه و اروپا شده اند.

در مورد ایران، از بنادر دورافتاده مالزی برای مخلوط کردن نفت این کشور با نفت های دیگر و فروش آن به خریداران بین المللی به عنوان یک محصول غیر ایرانی استفاده شده است.

تحلیلگر دیگری خاطرنشان کرد که دوری از تحریم ها و دوری از زنان کار آسانی نیست. درسی که روسیه باید از تجربه ایران بگیرد این است که دور زدن تحریم ها و مخالفت با آن دشوار است.

او می گوید در بهترین حالت، روسیه می تواند نشان دهد که در برابر تحریم ها مقاومت می کند، اما این فقط برای کاهش فروپاشی اقتصادی است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید