روسیه امروز نمونه ای موفق از گفتگوی ادیان ابراهیمی و مذاهب اسلامی است

565201 خبر ناگهانی

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در پیامی به اجلاس مسلمانان روسیه به مناسبت یکصد و صدمین سالگرد اسلام در روسیه که توسط نماینده وی در این نشست، حاج ابوالقاسم دولابی قرائت شد، وی این کشور را از نخستین مراکز اسلام خواند و با قرائت حضور اسلام در سرزمین های دور اظهار داشت: ما ایرانیان مسلمان به این افتخار می کنیم که شهر تاریخی دربند که مرکز آمیختگی و تلاقی فرهنگ روسی، ایرانی و اسلامی است. ، اولین گذرگاه و کانون حضور مسلمانان در این سرزمین پهناور است.

رئیسی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی با توجه به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی همچون گذشته و در چارچوب سه اصل عزت، حکمت و مصلحت، همواره خواستار توجه به ظرفیت ها بوده است. دین اسلام در کشور پهناور روسیه برای توسعه تعاملات دوجانبه و در نتیجه بدون هیچ گونه کمک و همکاری دست بر نمی دارد.

متن پیام رئیس جمهور به شرح زیر است:

دین اسلام در برهه ای از تاریخ دنیا ظهور کرد که تاریکی و ظلمت جهل و فساد و انحراف در عرصه زندگی نسل بشر را تنگ کرده بود و پیامبر اسلام (ص) این انحراف معنوی و اخلاقی را به وجود آورد. ، ودیعه آرامش و امنیت در عرصه عدالت برای بشریت، راه سعادت و هدایت را به روی مردم آورد و گشود.

دین مبین اسلام در سایه هدایت های قرآن و سیره پیامبر گرامی اسلام و اهل بیت پاک و پاکش، دین رحمت و رحمت برای همه ملت های جهان و با خطاب شد. «سبحان کلام چه ببینیم و چه نبینیم او را می بینیم»، همه را در میان ادیان الهی رایج کرد، یعنی به پرستش خدای یگانه و پرهیز از شریک برای او و مبارزه با او دعوت کرد. سلطه مستکبران .

  حق بیمه امسال برای هر ایرانی چقدر خواهد بود؟

این امر عملاً با انقلاب اسلامی ایران محقق شد و ایران در سایه اسلام توانست این افتخار را کسب کند که بر سلطه قدرت های آینده غلبه کند و به یک ملت مستقل تبدیل شود.

اما قدرت طلبان و مستکبران با بسیج شبکه تبلیغاتی و رسانه ای و ایجاد گروهک های تروریستی مانند القاعده و داعش سعی کردند این حقیقت را وارونه به جهانیان عرضه کنند، غافل از اینکه تاریخ تمدن بشری فراموش نمی کند که اینها هستند. تلاش پیامبر اعظم (ص) و اهل بیتش بود که توانستند ظرفیت ملل مختلف در غرب آسیا را بیدار کنند و آنها را به بنیانگذاران تمدن بزرگ اسلامی تبدیل کنند، به طوری که نقطه عطفی در پیشرفت همه جانبه تمدن کنونی

لئو تولستوی نویسنده مشهور روسی در تشریح عظمت پیامبر اسلام می گوید: «شکی نیست که محمد (ص) از مصلحان بزرگی بود که راه امنیت را هموار کرد و از قربانی شدن انسان ها و خونریزی در میان ملت ها جلوگیری کرد و گشایش یافت. دروازه پیشرفت و تمدن است.

به گواه تاریخ، روسیه یکی از نخستین کانون های حضور اسلام در سرزمین های دور است و ما ایرانیان مسلمان مفتخریم که شهر تاریخی دربند که مرکز آمیختگی و تلاقی فرهنگ روسی، ایرانی و اسلامی است. اولین گذرگاه و کانون حضور مسلمانان در این سرزمین وسیع است.

امروزه حضور اسلام به عنوان دین بزرگ روسیه این کشور را به بزرگترین جامعه مسلمان اعم از برادران شیعه و سنی در میان کشورهای غیر اسلامی تبدیل کرده است با این تفاوت که اسلام در روسیه بر خلاف سایر کشورهای غیر اسلامی دین تاریخی، فرهنگی و مذهبی. ریشه های هزار ساله در این سرزمین پهناور دارد.

  وام دیگری به بازنشستگان پرداخت می شود

گواه این گفته سخنان شخصیت ها و نویسندگان مشهور روسی درباره دین مبین اسلام و سیرت و چهره مبارک پیامبر (ص) است.

این خصلت چشمگیر توانسته در برابر طوفان ایدئولوژی الحادی و مادی گرا ایستادگی کند و به عنوان دینی زنده و پویا همچنان فعالانه در زندگی مردم این سرزمین حضور داشته باشد.

روسیه امروز نمونه موفقی از گفتگوی ادیان ابراهیمی و مذاهب اسلامی است. تبلور عینی این توانایی ضروری در روابط گسترده کلیسای ارتدکس و مفتیان اهل سنت با مراکز دینی و علمی ایران اسلامی متجلی می شود.

برکات این نوع ارتباط بین مذاهب که منجر به تفاهم مشترک دو کشور روسیه و ایران در مسائل جهانی به ویژه در موضوع تروریسم شد، منجر به اتحاد عمل این دو کشور در مبارزه با داعش و افراط گرایی مذهبی

بر اساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی و همچنین در گذشته و در چارچوب سه اصل عزت، حکمت و مصلحت، جمهوری اسلامی همواره خواستار توجه به ظرفیت دین مبین اسلام در کشور پهناور روسیه برای توسعه تعاملات دوجانبه و در نتیجه از هیچ گونه کمک و همکاری خودداری نمی کند.

سیاست اصلی جمهوری اسلامی ایران در تعامل با روسیه همواره مبتنی بر تحکیم روابط با این کشور بوده است و این در حالی است که ظرفیت بی نظیر دین و مذاهب اسلامی در این کشور متمدن زمینه های همکاری و هم افزایی بیشتری را در یک کشور نوید خواهد داد. آینده روشن و بلند ظرفیتی که با حضور روسیه در سازمان همکاری اسلامی به عنوان عضو ناظر می تواند بر انزوای تمدن غرب و غفلت از تمدن های غیرغربی و یکجانبه گرایی فائق آید.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

در پایان بر خود لازم می دانم که از شرکت کنندگان در این کنفرانس بین المللی که به مناسبت یکصد و یکصدمین سالگرد اسلام در روسیه برگزار شد تشکر و قدردانی نموده و از خداوند متعال توفیق زحمات ارزشمند شما را مسئلت دارم. امت

دیدگاهتان را بنویسید