رها شدن گودال های بزرگ در تهران/ رانش زمین پایتخت را تهدید می کند

به گزارش خبرنگار اجتماعی نیوز، حفاری های وسیعی در گوشه و کنار تهران به چشم می خورد که برخی از آنها سال هاست رها شده اند و در حالی که به ظاهر آرام و بی ضرر به نظر می رسند، می توانند جان مردم محلی را به خطر بیندازند. شاید همین ظاهر آرام و فریبنده باعث شده تا مردم برای تعریف این فضاهای بزرگ و خالی کمتر تقاضا داشته باشند. هر کدام از این گودال‌ها سابقه‌ای دارند و بیشتر حاصل پروژه‌های رها شده توسط سازمان‌های دولتی یا شرکت‌های بزرگ خصوصی هستند که به دلیل مشکلات مالی، موانع قانونی و دلایل دیگر رها شده‌اند.

ادامه مطلب

برج خوب میلاد

رها شدن گودال های بزرگ در تهران/ رانش زمین پایتخت را تهدید می کند

یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین چاه‌های تهران، چاهی است که در کنار برج میلاد قرار دارد. پس از افتتاح فاز اول برج میلاد در سال 1387 تصمیم به ساخت برج دوقلو در کنار آن گرفته شد که این موضوع به دلیل کمبود ظرفیت در این مجموعه منتفی شد، سپس مسئولان تصمیم به ساخت مجتمع تجاری و هتل جهانی گرفتند. در کنار برج میلاد کاوش هایی انجام شده و حتی مسابقه ای برای طراحی این پروژه برگزار شده و پروژه زاها حدید انتخاب شده است اما به دلیل مشکلات بین نهادها کار متوقف شده و سال هاست که این گودال خطرناک بلاتکلیف مانده است. سپس اعلام شد که این پلان 55 طبقه از کف بزرگراه و 45 طبقه از جدول برج میلاد است که می تواند از فاصله نزدیک برج میلاد را مختل کند.

در بهار 92 اعضای شورای شهر سوم با متهم کردن سازه‌های جدید به تخریب نمای بصری برج میلاد به حفاری‌های اطراف برج میلاد اعتراض کردند.

مهدی علیپور، معاون ساخت شرکت برج میلاد در این باره می گوید: ماجراهای این گودال از سال 92 آغاز شد و قرارداد این پروژه به صورت مشارکتی منعقد شد. 49 و نیم درصد از درآمد شهرداری تهران و 50 و نیم درصد از درآمد بنیاد تعاون ناجا در این پروژه گنجانده شد، اما به دلیل تغییرات زیاد در طراحی و سرمایه گذاری، در نهایت دستور خروج نهادهای نظامی از بخش های اقتصادی را صادر کرد. . این پروژه تکمیل نشد تا اینکه چند ماه پیش به طور کامل لغو شد و زمین آن متعلق به شهرداری تهران بود. همچنین بر اساس مصوبه شورای عالی شهری برای این اراضی اهدافی که باید برای آن قرارداد سرمایه گذاری منعقد شود مشخص می شود. بر اساس این مصوبه به نظر می رسد طرح فروش این زمین ها منتفی شده و این پروژه جزء درآمدهای پایدار شهری محسوب می شود.

شکراله بنار، مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی استان تهران سال گذشته از واگذاری طرح میلاد خوب توسط کمیسیون ماده 5 به بانک شهر خبر داد. تقریبا یک سال از اعلام این خبر می گذرد و گودال برج میلاد همچنان در برابر بارندگی ها مانده است.

براوو بابک زنجانی

رها شدن گودال های بزرگ در تهران/ رانش زمین پایتخت را تهدید می کند

بابک رضوی زنجانی تاجر و سرمایه دار، موسس گروه سورینت و مالک بزرگترین شرکت خوشه ای ایران بود که در ۹ آذر ۱۳۹۲ به اتهام تخلف در نظام اقتصادی توسط دادستانی کل کشور بازداشت شد. پروژه بزرگ تجاری و اداری در خیابان ایران زمین در غرب تهران متعلق به هلدینگ سورینت به مدیریت زنجانی بود که در سال 92 به دلیل رانش زمین و تخریب بخشی از پروژه و آسیب شدید به اطراف آن تعطیل شد. خیابان ها و ساختمان ها این حادثه به دلیل گودبرداری بی رویه و بی رویه پروژه رخ داد که در تاریخ 25 آذرماه 1388 پروانه ساخت برج 27 طبقه ایران زمین با 314000 متر زیربنا از سوی شورای عالی معماری و شهرسازی لغو و این پروژه لغو شد. لغو شد. پس از دستگیری زنجانی رها شد. گودالی که برای ساخت این برج حفر شده یکی از گودال های معروف تهران است که به گودال بابک زنجانی معروف است.

مهدی صالحی، شهردار منطقه دو بهمن سال گذشته گفت: گودال ایران زمین که به گودال بابک زنجانی معروف است، اکنون طبق اسناد ارائه شده به وزارت نفت است و اخطارهایی نیز دریافت کرده ایم و گزارش فنی داشتیم که نشان می دهد که گودال بابک زنجانی گودال خطرناک بود گودال متروکه یعنی هیچ کار ساختمانی در آن انجام نمی شود و باید تکلیف مشخص شود. گودال ایران زمین صاحب مشخصی دارد و این وزارتخانه باید برای تکمیل ساخت گود اقدام کند.

مرزبانان خوب

رها شدن گودال های بزرگ در تهران/ رانش زمین پایتخت را تهدید می کند

یکی دیگر از گودال‌های پرخطر تهران، منطقه مرزداران است که به گودال حالاتبری معروف است. پیش از این محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شهر تهران گفته بود: ساخت ملک از سال 93 آغاز شد، کاوش در عمق 35 متری زمین انجام شد و سازه امنیتی به صورت موقت ساخته شد اما در سال 94 ساخت و ساز متوقف شد. جان و مال حداقل 150 خانواده در صورت سقوط در خطر است. در نهایت سال گذشته سقف هایی برای این گودال احداث شد.

گودال های متعلق به ستاد اجرایی فرمان امام

شهردار منطقه 2 از وجود 20 گودال در این منطقه خبر داد و گفت: در خیابان حافظی روبروی سازمان آب گودالی وجود دارد و متعلق به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) است که دستور قضایی را اجرا می کند. گودال را ایمن یا پر کنید. همچنین یک گودال متروکه در بلوار فرحزادی، نبش دادمان، متعلق به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) وجود دارد. جلسه ای با نماینده ستاد اجرایی برای تعیین تکلیف گود تشکیل شد تا ذینفع اقدام کند. این در حالی است که شهرداری منطقه 8 با اجرای حکم قضایی نسبت به ایمن سازی گودال اقدام و ایمن سازی گودال انجام شد.

شهردار منطقه 2 خاطرنشان کرد: علاوه بر این 5 حلقه چاه، یک چاه نیز در خیابان بهزاد وجود دارد که باید ایمن سازی شود. از آنجایی که این گودال خاص است، در حال بررسی نحوه اتصال آن هستیم، زیرا با روش پر کردن نمی توان آن را محکم کرد. در واقع به دلیل شرایط مختلف، این گودال باید با روش های دیگری که در نظر داریم ایمن سازی شود، ایمن شود.

ضلع شمالی بلوار کشاورز تهران نیز دارای سه فرورفتگی است. گودال جنب بیمارستان ساسان، گودال جنب سازمان زیباسازی تهران و گودال جنب خیابان حجاب و پارک لاله، گودال جنب سازمان زیباسازی در حال تبدیل شدن به پارکینگ و مرکز خرید هستند اما خبری نیست. از دو گودال دیگر

در 26 خرداد 1400، محمد سالاری، رئیس کمیته معماری و شهرسازی شورای اسلامی، پنجمین جلد آماری تعداد گودال های خطرناک شهر تهران را ارائه کرد. وی گفت: حدود 375 گودال پرخطر در تهران وجود دارد که تعداد قابل توجهی از آنها خارج از خطر هستند و نگران بودیم که وجود این گودال ها آسیبی به مردم وارد کند بنابراین شهرداری موظف است 22 منطقه شهر تهران را تحت پوشش قرار دهد. ” به افراد در معرض خطر تذکرات قانونی داده ایم. کسانی که به هشدارهای ما توجهی نکرده اند باید این موضوع را در دستور کار خود قرار دهند و هرچه سریعتر خلأهای موجود را پر کنند.

خطر اشباع آب در چاه های بزرگ تهران

فریبرز ناطقی الهی، کارشناس زلزله و استاد مهندسی عمران و بنیانگذار مدیریت بحران ایران در گفت وگو با ایسکانیوز درباره خطرات کاوش های متروکه برای تهران گفت: کاوش های بزرگ و متروکه زیادی در تهران وجود دارد. «آنها نیز خطرات خاص خود را دارند. گودال ها نسبت به اشباع آب باران بسیار حساس هستند اما متأسفانه حفاری های بزرگی در تهران برای پروژه های بزرگ انجام شده است اما به دلایل مختلف از جمله مشکلات مالی و صدور مجوز رها شده است.

وی افزود: اگر با بارندگی های مکرر اشباع شوند، مانند رانش زمین حرکت می کنند و تمام ساختمان های فرعی را با خود می برند. در غرب شهر و در کنار برج میلاد و سایر مناطق شهر چنین گودال هایی داریم. اینها چیزهایی نیست که برای اولین بار می شنویم، اما در دنیا اتفاق افتاده است.

شن و ماسه در سوراخ ها و خطر فرونشست

از موضوع گوی های رها شده که بگذریم، به ماجرای چاله های شن و ماسه در منطقه 18 می رسیم، معادن شن و ماسه، گودال های خطرناکی را با برداشت نادرست از محیط ایجاد کرده اند که جان مردم محلی را به خطر می اندازد.

حمیدرضا صارمی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با تاکید بر تثبیت دیواره‌های شن‌چاله‌ها، گفت: چاله‌ها. برداشت گاهی تا عمق 120 متری انجام می شود و این اقدام خطر فرونشست و سیلاب های فصلی را افزایش می دهد و هزینه های تثبیت دیوارها بر عهده مالکان و استفاده کنندگان است.

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران افزود: همچنین اگر مالکانی که طبق قانون به عمران و آبادانی شهر پیوسته اند، بخواهند آن را به دوش بکشند، باید در چارچوب قانونی شهرداری عمل کنند. “

وی با اشاره به طغیان رودخانه کن در سال 93 گفت: شهرداری تهران از سال 94 مطالعات طرح تثبیت چاه های پرخطر را به پایان رسانده است. گودال های شنی شامل دیوارهای مختلفی است که در مناطق مختلف دارای عمق های متفاوتی بوده و در حال حاضر متروکه و دارای شرایط متلاطم می باشد که در این راستا نیز تعیین شد و تمامی ذی نفعان و نهادهای مرتبط با رهبری و رهبری شهرداری منطقه 18 به بهره برداری می رسند.

به گزارش ایسکانیوز، این ها تنها بخشی از گودال های بزرگ و خطرناک باقی مانده در تهران هستند که در صورت بی توجهی به آن ها مشکلات جبران ناپذیری ایجاد می شود. چند روز پیش دادستان تهران قول رسیدگی به موضوع ساختمان های بزرگ و متروکه و خندق های متروکه را داد و باید دید که وعده دادستانی به مرحله عملیاتی شدن و رفع تهدید تهران می رسد یا مانند دیگر وعده ها تخریب می شود.

انتهای پیام/

  مدل مانتو فاطمه گودرزی + عکس

دیدگاهتان را بنویسید