رضایت مردم از شرکت های بیمه چقدر است؟

534670 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقات افکار عمومی دانشجویان ایران (ایسپا)، پوشش و عملکرد شرکت‌های بیمه خوب نیست و باید برای بهبود آن اهتمام جدی داشت. این مطالعه در بازه زمانی 27 تا 31 فروردین ماه سال جاری انجام شد. و 1591 نفر بالای 18 سال در شهرها و روستاهای کشور به صورت تلفنی پاسخگو بوده اند.

51.5 درصد بیمه شدگان از بیمه ناراضی هستند

سوال مهم در این تحقیق میزان رضایت افراد از بیمه است که پاسخ های آنها قابل توجه است: 28.7 درصد بسیار کم، 22.8 درصد کم، 14.3 درصد متوسط، 23 درصد زیاد و 8.3 درصد بسیار زیاد. بر اساس این نظرسنجی، 51.5 درصد افراد از بیمه رضایت «بسیار کم» و «کم» دارند که نوعی ابراز نارضایتی است.

18 درصد بیمه ندارند

همچنین از مردم پرسیده شد: «شما از چه نوع بیمه ای هستید؟» و پاسخ ها به این صورت بود: 50.7 درصد بیمه، 9.8 درصد بیمه روستایی و عشایری، 7.8 درصد بیمه سلامت، 7.2 درصد بیمه سلامت، 3.4 درصد بیمه نیروهای مسلح و 2.9 درصد موارد دیگر (رانندگان، بانک ها، صدا و سیما و غیره). ذکر این نکته ضروری است که 17.6 درصد از پاسخ دهندگان در این نظرسنجی اعلام کرده اند که تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند.

شاکیان زیادی از بیمه سلامت اجتماعی وجود دارد

سازمان تامین اجتماعی با پوشش بیش از 43 میلیون بیمه شده پایه و تابعه بزرگترین سازمان بیمه گر کشور است و مهم است که بدانیم نظر افراد تحت پوشش این بیمه در مورد پوشش خدمات درمانی آن چیست؟ پاسخ شرکت کنندگان به این سوال این است: 28.7 درصد خیلی کم، 23.6 درصد کم، 15.2 درصد متوسط، 23.7 درصد زیاد و 6.6 درصد خیلی زیاد. با این حساب 52 درصد بیمه شدگان از خدمات درمانی این بیمه شکایت دارند و راضی نیستند.

  سفید کردن و تمیز کردن لباس با مواد طبیعی

تنها 29 درصد از بیمه شدگان دارای بیمه تکمیلی هستند

در خصوص بیمه تکمیلی نیز تنها 28.8 درصد از پاسخگویان عنوان کرده اند که تحت پوشش بیمه تکمیلی هستند و 52.1 درصد نیز اعلام کرده اند که بیمه اضافی ندارند. فراموش نکنیم که 17.6 درصد تحت پوشش هیچ بیمه پایه ای قرار نگرفته اند و از بیمه تکمیلی هم استفاده نمی کنند.

عملکرد نسبتا خوب بیمه تکمیلی

البته میزان رضایت از بیمه تکمیلی حدود 60 درصد است: 12.4 درصد رضایت بسیار بالا، 29.1 درصد بالا، 19.3 درصد متوسط، 17.6 درصد کم و 14.7 درصد بسیار کم؛ البته در میان شاکیان گروه هایی مانند معلمان بازنشسته نیز دیده می شود که گلایه های زیادی از تدارک الحاقی وزارت آموزش و پرورش دارند.

هشدار و نگرانی جدی

سوال مهم دیگر در این نظرسنجی این بود که “آیا عضوی از خانواده دارید که نیاز به مراقبت های پزشکی مداوم داشته باشد؟” 38.7 درصد افراد به این سوال پاسخ «بله» دادند. نگران کننده این است که از این 38.7 درصد، 16.8 درصد تحت پوشش هیچ گونه بیمه ای نیستند و 70.5 درصد آنها فاقد بیمه اضافی هستند. این بدان معناست که 86 درصد از خانواده های دارای افراد بیمار از خدمات بیمه ای اضافی محروم هستند و هزینه های سنگین درمان را متحمل می شوند.

این آمارها اهمیت اقدام دولت و مجلس برای افزایش سطح پوشش بیمه ای در جامعه و نظارت بر کیفیت خدمات بیمه ای را دوچندان می کند. بحث تصویب قوانین اولین قدمی است که برداشته شده است اما مراحل بعدی که اجرا و نظارت است نباید فراموش شود.

  دلار از 30 هزار تن عبور می کند!

منبع: روزنامه خراسان

دیدگاهتان را بنویسید