رشد 50 درصدی ایران در شاخص جهانی نوآوری / پتانسیل سرمایه انسانی برای ارتقای جایگاه بین المللی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، رتبه جهانی ایران در شاخص نوآوری در سال 2021 نسبت به سال 2020 با هفت پله صعود به 60 رسیده است.

ایران در سال 2011 در فهرست جهانی نوآوری به جمع کشورهای جهان پیوسته است و بر اساس گزارش جهانی، ایران در سال 2011 در مقایسه با سایر کشورهای جهان رتبه 95 را به خود اختصاص داده است. این رتبه در سال 2012 با 9 پله کاهش به 104 رسید. ایران در سال 2015 در بین 141 کشور جهان رتبه 106 را به خود اختصاص داد. در حالی که رتبه ایران در سال 2013 113 و در سال 2014 120 بوده است.

رتبه ایران در شاخص جهانی نوآوری در سال 2016 به 78 رسید که نسبت به سال قبل پیشرفت خوبی نداشته است. روند بهبود شاخص جهانی نوآوری کشورمان طی سه سال آینده ادامه یافت، یعنی. در سال 2017 با رتبه 75، در سال 2018 با رتبه 65 و در سال 2019 با رتبه 61; اما در سال 2020 این روند تغییر کرد و رتبه ایران 6 پله سقوط کرد.

جدول زیر رتبه ایران را در شاخص جهانی نوآوری در 10 سال گذشته نشان می دهد.

رشد 50 درصدی ایران در شاخص جهانی نوآوری / پتانسیل سرمایه انسانی برای ارتقای جایگاه بین المللی

همانطور که جدول نشان می دهد، طی 10 سال گذشته، ایران در ارزیابی شاخص های نوآوری جهانی روندی نوسانی داشته است. با توجه به اینکه کارشناسان معتقدند سنجش پتانسیل نوآوری در سطح ملی مقدمه ای برای سیاست گذاری در این حوزه است و مدیریت نوآوری بدون سنجش و ارزیابی آن امکان پذیر نیست. به همین دلیل شناخت این شاخص ها، برنامه ریزی دقیق برای ایجاد روند صعودی ضروری است.

  این 5 مرد پلیس قلابی بودند

شاخص های نوآوری جهانی چیست؟

شاخص های جهانی نوآوری شامل سرمایه انسانی، زیرساخت، پیچیدگی بازار، دانش و خروجی فناوری و خروجی خلاق است. سرمایه انسانی یعنی آموزش پایه (قبل از ورود به دانشگاه)، آموزش عالی و تحقیق و توسعه. شاخص زیرساخت به زیرساخت های انرژی، ارتباطی و حمل و نقل اطلاق می شود که می تواند منجر به تحقق ایده ها و تولید و تبادل کالا و خدمات شود.

دسترسی آسان به اعتبار، صندوق های سرمایه گذاری، دسترسی به بازارهای بین المللی، رقابت پذیری بازار کشور برای توسعه کسب و کار نشان دهنده شاخص پیچیدگی بازار است.

حجت‌الله حاجی حسینی معتقد است ایران یکی از نقاط برجسته در شاخص سرمایه انسانی و تحقیقات است. بنابراین جایگاه کشور در این شاخص مناسب و رو به رشد است. این دانشیار سازمان تحقیقات علمی و صنعتی ایران بیان می کند: حضور پرشمار جوانان در دانشگاه های داخلی و دانشجویان ایرانی در سایر کشورها نشان دهنده وجود ظرفیت های بالقوه فراوان در سرمایه انسانی کشور است که در برنامه ریزی های جامع و هماهنگ نمایان خواهد شد. . .

آسیب شناسی رتبه نامطلوب ایران در شاخص جهانی نوآوری

به گفته کارشناسان؛ فقدان فرهنگ نوآوری در سطح دانش کشور، عدم ارتباط بین المللی با سازمان های ذیربط که از نظر رتبه بندی نیز بسیار تاثیرگذار هستند، عدم ورود به بخش خصوصی، عدم تخصیص بودجه کافی برای تحقیقات، وضعیت بازار و تقاضا. برای نوآوری، ثبت اختراعات بین المللی پایین و نبود فضای مناسب برای نوآوری در کشور که روند مهاجرت را تشدید کرده است، یکی از عوامل تاثیرگذار در رتبه نه چندان مطلوب ایران است.

  گلچین مداحی ویژه شهادت امام علی (ع) + صوت

مطالعه فاطمه صادقیان، فارغ التحصیل رشته مدیریت فناوری از دانشگاه علامه طباطبای نشان می دهد که کشورهای در حال توسعه مانند ایران باید از راهکارهای زیر برای توسعه نوآوری استفاده کنند. توسعه استراتژی ملی نوآوری، ایجاد زیرساخت های تحقیقاتی و فناوری مرتبط با صنعت و اقتصاد، ایجاد پارک های علم و فناوری محلی و حمایت موثر از نوآوران و کارآفرینان.

در نهایت، با توجه به اینکه دنیای امروز دنیای نوآوری است، همه کشورها در تلاش هستند تا بر محصولات و فرصت‌های کلیدی تمرکز کنند و برای ایجاد نوآوری تکنولوژیک نیاز به سرمایه‌گذاری دارند. در ایران نیز علیرغم اقدامات موثری که برای ارتقای رتبه کشور در شاخص جهانی نوآوری انجام شده است، طی 10 سال گذشته این کشور به رشد 50 درصدی در ایران در این شاخص دست یافته است. اما هنوز برای انجام این کار به برنامه ریزی و تلاش بیشتری نیاز داریم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید