رشد پیج های دانشجویی در اینستاگرام/ ماجرای دختری که به دلیل آرایش نکردن مردود شد

نرگس کشیارا در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، پدیده سبک دانشجویی و رعایت پوشش ویژه دانشجویان برای حضور در کلاس های دانشگاه را به یکی از مهم ترین چالش های فرهنگی تبدیل کرد. هیچ عنوانی برای بازدید از سایت تحقیقاتی مناسب نیست و قوانین مربوط به پوشش توسط دانشجویان به شدت رعایت نمی شود.

وی گفت: کارکنان دانشگاه در انجام وظایف خود کوتاهی کرده و نقش مهمی در ایجاد فضای نامناسب فرهنگی فعلی داشته اند. انجمن و دانشگاه دانشگاهی ندارند و بعد از مدتی ناامید می شوند.

استاد دانشگاه آزاد اسلامی افزود: افت کیفیت علمی و برنامه های درسی در رشته های مختلف باعث شده تا دانشجویان احساس بی نیازی کنند. در نتیجه ناخودآگاه در جهت پرکردن شکافی با پوشش های مختلف برای جلب توجه یا کسب جایگاه در دانشگاه یا کلاس درس حرکت می کنند.

رشد پیج های دانشجویی در اینستاگرام/ ماجرای دختری که به دلیل آرایش نکردن مردود شد

وی ادامه داد: در حال حاضر برخی از دانش آموزان مجهز به دانش و تجربه نیستند اما از سوی دیگر مدام در معرض تبلیغات مد و لباس در شبکه های اجتماعی هستند. در نتیجه سعی می کنند محبوب باشند تا همیشه در کلاس و دانشگاه محبوب باشند. به عبارت دیگر، آنها سعی می کنند با تعویض منظم کت و شلوار خود و یا با تعریف یا پیروی از مد جهانی، جذابیت خاصی برای جنس مخالف داشته باشند.

دانشجویانی که دارای موقعیت علمی یا تخصصی در دانشگاه هستند پوشش بسیار ساده ای دارند.

کشتی آرا درباره دلایل استفاده دانش آموزان از سبک دانشجویی یا هدایت این پیچ و خم ها برای نگاهی متفاوت یادآور شد: دانش آموزانی که اغلب در خانواده تحصیلات خوبی ندارند و تعدادشان کم نیست سعی می کنند از دیگران الگوبرداری کنند. از سوی دیگر، دانشگاه اکولوژی از گروه های مختلف همتا تشکیل شده است. به این ترتیب مبلغان این مدها که غالباً به سبک های غربی گرایش دارند، از این خلأ شخصی برخی دانشجویان سوء استفاده کرده و آنها را برای منافع مالی و نفوذ فرهنگی جذب می کنند.

  دعوای آرام الهامی و اخراج او از سایت + فیلم -

این جامعه شناس شرط ورود و عضویت در برخی گروه های غیررسمی در دانشگاه ها را به روز بودن و پایبندی به سبک هایی دانست. این دختر گفت که دیگر همکلاسی ها او را در گروه های دوستانه نمی پذیرند چون نوع دانشگاه مدرن مناسبی وجود ندارد!

ارزیابی دانشگاه ها در حوزه فرهنگ رد شد

وی در پاسخ به این سوال که فضای فرهنگی دانشگاه ها را چگونه ارزیابی و ارزش می دهید، گفت: از 100 به آن امتیاز 10 از 100 می دهم زیرا فکر می کنم فضای فرهنگی فعلی دانشگاه ها تاسف بار است و متاسفانه مشکل روز است. روز به روز در حال افزایش است. مثلاً زمانی در جامعه پوشیدن شلوار 90 پا یا شورت برمودا یا حتی کراوات منزجر کننده بود. اما اکنون انتخاب این پوشش توسط دانشجویان دختر دانشگاه کاملا رایج شده است.

رشد پیج های دانشجویی در اینستاگرام/ ماجرای دختری که به دلیل آرایش نکردن مردود شد

وی در ادامه به مثالی اشاره می‌کند: «یک بار دختر دانشجویی برای مشاوره نزد من آمد و گفت یکی از همکلاسی‌های پسرش با مدل شلوار غیرعادی به کلاس آمده است و وقتی در ردیف جلو نشسته بود خیلی ناراحت به نظر می‌رسید و همین باعث شد. او دختر به برنامه درسی تمرکز نمی کند. وقتی برخی از دانش آموزان انتخاب پوشش خود را به خوبی درک نمی کنند، مسئولان باید هوشیارتر باشند.

بی میلی دانشجویان پژوهشگر توانا به سبک های دانشجویی

کشیارا گفت: دانش آموزانی که در زمینه علمی توانمند هستند کمتر جذب پدیده هایی مانند سبک دانشجویی می شوند. دانشجویانی که اغلب تجربه پژوهشی در دانشگاه دارند یا پروژه تحقیقاتی یا پژوهشی خاصی انجام داده اند، معمولاً از نظر پوشش افراد ساده ای هستند».

  نادال سلطان هاکراس آقای تنیس جهان

این مدرس دانشگاه مثالی زد: وقتی در جلسات انجمن مطالعات زنان در دانشگاه های مختلف کشور شرکت می کنم، به پوشش دانشجویان و نشریات آنها توجه می کنم. دانش آموزانی که موضوعات آنها علمی یا اجتماعی و فرهنگی بود پوششی ساده و آراسته داشتند. اما برای دانش‌آموزانی که متفاوت و غیرعادی به نظر می‌رسند، اغلب چیزها اشتباه پیش می‌رفت.

وی درباره راهکارهای کاهش درگیر شدن دانشجویان با سبک های غیر سنتی و استفاده از پوشش مناسب در دانشگاه ها گفت: چون زمانی که ذهن دانشجویان درگیر باشد کمتر به مسائل علمی می پردازد که با فرهنگ جامعه همخوانی ندارد.

کستی آرا آموزش مسئولیت اجتماعی را یکی دیگر از راهکارهای مقابله با پدیده سبک دانشجویی می داند و می افزاید: مربوط به پوشش از جمله ممنوعیت استفاده از لباس های زیر یا لوازم آرایشی و بهداشتی و استفاده از لباس های تجویز شده توسط دانشگاه است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید