رشد ابتلا به کرونا در کشور

دکتر طلعت محتاری آزاد درباره ویژگی های زیر سویه های جدید اومیکرون که اخیراً در کشور شناسایی شده است، گفت: اصولاً نمی توان از انتقال بیماری تنفسی جلوگیری کرد و بر این اساس، زیر سویه های جدید Omicron از کشورهای مختلف وارد ایران شده است. مرز ها. آنچه در مورد این زیرسویه ها مانند BQ1، XBB و غیره می دانیم این است که در حال حاضر از نظر بیماری زایی شدیدتر نیستند، اما قدرت انتقال آنها بیشتر است. قبل از ورود زیرسویه‌های جدید Omicron به کشور، پنج درصد از نمونه‌های ارسالی برای تشخیص عفونت‌های کرونا ویروس سارس بود، اما اخیراً مقدار کمی افزایش یافته است. البته لازم به ذکر است که نمونه های آزمایش شده نیز افزایش یافته است. اکنون می خواهیم کمی زمان بگذرانیم تا ببینیم روند موج چگونه است. زیرا هر چه حساسیت بیماری بیشتر باشد، نمونه برداری بزرگتر و نمونه های بیشتری مورد آزمایش قرار می گیرند.

رشد ابتلا به کرونا در کشور

وی با بیان اینکه در آمارها شاهد افزایش آلودگی در کشور هستیم اما در حال حاضر پیک بزرگی را شاهد نیستیم، افزود: اکنون که زیرسویه های جدید شناسایی شده و افزایش مبتلا داریم، می توان گفت که موج هشتم کرونا نیز آغاز شده است. البته، باید ببینیم که موج کرونا در یکی دو هفته آینده چگونه خواهد بود.

محتاری آزاد با بیان اینکه خوشبختانه هنوز شاهد افزایش چشمگیر مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در کشور نبوده ایم، گفت: به هر حال در کشور ما به مردم واکسن تزریق شده است و تعداد زیادی از خود مردم نیز واکسن تزریق کرده اند. قبلاً به کووید-19 آلوده شده بودند و در نتیجه ایمنی کافی در جامعه وجود دارد. به نظر می رسد کشورهایی که فقط با واکسیناسیون واکسینه شده اند، مرگ و میر را افزایش داده اند، اما در کشورهایی مانند ما که مصونیت هم از واکسیناسیون و هم از عفونت ناشی می شود، بیماری خفیف تر است.

  دیدارهای جام جهانی قطر کرواسی 2 - مراکش 1

زیرسویه های Omicron; در سراسر جهان پراکنده شده است

وی با بیان اینکه علیرغم اینکه زیرسویه های جدید دستخوش تغییرات زیادی شده، امیدواریم شاهد موج بزرگی در کشور نباشیم، اظهار داشت: تمامی زیرسویه های در گردشی که در حال حاضر در دنیا شاهد آن هستیم، زیرآب های Omicron هستند. یک سری از زیرسویه های جدید مانند BQ1 که از زیر گروه BA5 یا زیرسویه های Amicron BA2 مانند XBB هستند. با این حال، Omicron دارای زیر گروه های مختلفی است و آنهایی که اکنون شناسایی شده اند عمدتاً زیر گروه های BA2 و BA5 هستند. در حال حاضر، زیرمجموعه‌های BA2 مانند XBB در حال افزایش هستند.

محتاری آزاد تاکید کرد: به نظر می رسد زیر لایه های جدیدی از آذرماه وارد کشور شده و اکنون که در دی ماه هستیم. بنابراین حدود یک ماه از ورود این سویه ها به کشور می گذرد. با این حال خوشبختانه نسبت به موج های قبلی افزایش زیادی در تعداد بستری ها و فوتی ها نداریم اما باید منتظر روند آن در هفته های آینده باشیم.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید