ربات ها اثر انگشت را پیدا می کنند

557306 خبر ناگهانی

به گزارش گروه علمی و فناوری باشگاه خبرنگاران ( ایسکانیوز ) ; محققان مؤسسه سیستم‌های هوشمند Max Planck در آلمان از یک حسگر لمسی نرم به نام Insight رونمایی کردند که با استفاده از بینایی رایانه‌ای و شبکه‌های عصبی عمیق به ربات‌ها اجازه می‌دهد تا در مورد محل تماس اجسام با دست و میزان نیروی اعمال شده قضاوت کنند. این پروژه گاهی اوقات در دنیایی که ربات‌ها در اطراف خود احساس انسان و حیوان می‌کنند اهمیت دارد. این سنسور نوک انگشت مانند یک نمونه واقعی بسیار حساس، قدرتمند و وضوح بالایی دارد.

این حسگر انگشت شست از یک پوسته نرم ساخته شده است که دور یک اسکلت سخت و سبک پیچیده شده است. بدنه از الاستومر ساخته شده است که با قطعات آلومینیومی تیره اما بازتابنده مخلوط شده است که رنگ را به رنگ خاکستری مات در می آورد و از ورود نور خارجی جلوگیری می کند. داخل درپوش یک دوربین کوچک 160 درجه چشم ماهی قرار دارد که تصاویر رنگی می گیرد.

هنگامی که جسمی پوسته حسگر را لمس می کند، ظاهر الگوی رنگی درون سنسور تغییر می کند. این دوربین چندین بار در ثانیه عکس می گیرد و داده ها را به شبکه عصبی عمیق خود منتقل می کند. این الگوریتم حتی کوچکترین تغییر را در نور یک پیکسل تشخیص می دهد و در یک ثانیه مکان دقیق تماس انگشت با جسم را تعیین می کند و تعیین می کند که نیروها در چه قدرتی و در چه جهتی اعمال می شوند. در واقع این مدل بردار نیرو را برای هر نقطه از نوک انگشت ربات به صورت سه بعدی مشخص می کند. محققان این مدل را “نقشه قدرت” نامیده اند.

  آقای وکیل مادرم زنده است!

محققان گفتند: ما یک پلتفرم آزمایشی برای تولید داده های آموزشی مورد نیاز برای این مدل از یادگیری ماشین حسی طراحی کردیم تا رابطه بین تغییر پیکسل ها در تصویر خام و نیروهای اعمال شده را درک کنیم. این سنسور توانست بردار واقعی نیروی تماس را همراه با تصویر دوربین داخل سنسور ثبت کند و در نتیجه حدود 200000 نیرو را شناسایی کند.

تقریباً سه هفته طول کشید تا داده‌های مربوط به این نیروها جمع‌آوری شود و مدل یادگیری ماشینی داده‌ها را تجزیه و تحلیل و یاد گرفت.

یکی دیگر از ویژگی های سنسور Insight این است که دارای یک ناحیه میخ شکل با یک لایه الاستومری نازک تر است که برای تشخیص نیروهای کوچک و اشکال دقیق اجسام طراحی شده است. برای این ناحیه بسیار حساس، محققان ضخامت الاستومری 2.1 میلی متری را به جای 4 میلی متر برای بقیه حسگر انگشت انتخاب کردند.

دیدگاهتان را بنویسید