راه های کاهش زمان خرید خانه به توصیه کارشناس

558563 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، افزایش شدید قیمت مسکن فاصله خانواده ها با ملک را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. با این حال، وضعیت مستاجران خیلی بهتر نیست و یکی دو سال است که رشد می کنند، گاهی اوقات بیش از تورم.

ادامه مطلب

تعداد متفاوتی از زمان انتظار برای صاحبان خانه در نظر گرفته شده است. بر اساس برخی برآوردها این تعداد 109 نفر است که امروز علیرضا زاکانی، شهردار تهران، مدت زمان مورد نیاز برای خرید خانه برای کارمندان را 66 سال دانست که خرید مسکن برای این افراد تبدیل به یک آرزو شده است. وی گفت: امروز مسکن به بلای جان مردم تبدیل شده و دو سوم دستمزدها را اشغال کرده است. اما آنچه برای مردم اهمیت دارد، افزایش عجیب قیمت مسکن در سال های اخیر است که باعث شده حدود دو سوم درآمد خود را صرف خرید مسکن کنند.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی، قیمت مسکن در تهران از پایان سال ۱۳۹۶ که بازارها رشد شدیدی را آغاز کردند، ۶ برابر شده و از متری ۵ میلیون و ۷۶۰ هزار تن به ۳۴ میلیون و ۲۷۲ تن رسیده است. هزار تومان در پایان سال 1396. E.

با آمدن اردیبهشت ماه به تدریج نگرانی ها از وضعیت بازار مسکن افزایش می یابد. مستاجران هر سال منتظر قیمت های جدید هستند و کسانی که به خرید خانه فکر می کنند در معرض افزایش قیمت هستند. البته آمارها نشان می دهد که نرخ رشد قیمت ها از سال گذشته کاهش یافته و طبق اعلام بانک مرکزی تورم مسکن در تهران در فروردین ماه 1401 به 16.9 درصد رسیده است. مرکز آمار نیز این رقم را برای فروردین ماه سال جاری در سراسر کشور 28 درصد اعلام کرد.

  قطعا سپاه باید از لیست تحریم ها خارج شود

یک کارشناس بازار مسکن راه حل کوتاه مدت خانه داران و افراد متوسط ​​را خرید کنتور خانه دانست و گفت: در شرایط فعلی بسیاری از مردم توان خرید آپارتمان را ندارند. از طریق سیستم پس انداز، گاهی اوقات چندین دهه طول می کشد تا یک فرد خانه دار شود. برنامه های دولت نیز کارساز نخواهد بود. چرا که در پنج دهه اخیر نقش دولت ها در تولید مسکن در ایران زیر 5 درصد بوده است.

سعید لطفی گفت: یکی از راه های خانه دار شدن در شرایط تورم ایجاد ارزش افزوده برای سرمایه های خرد است. در سطح کلان، دولت می تواند از شرکت هایی حمایت کند که مبالغ کمی برای خانواده ها جمع آوری می کنند. نقش دولت در این امر حفاظت از سرمایه مردم است. خانوارها به تدریج پول خود را در صندوقی سرمایه گذاری می کنند که برای خودشان ایجاد شده و با خرید سهام اقدام به خرید کنتورهای مسکونی می کنند. بنابراین با افزایش قیمت مسکن، سهام مردم نیز افزایش می یابد.

وی گفت: آنچه در حال حاضر به صورت پیش فروش مسکن است، مدل سنتی سرمایه گذاری در بازار املاک است. مدل پیش فروش به خانوارها کمک می کند تا حدودی از تورم مسکن در آینده در امان باشند». البته قانون پیش فروش ایراداتی داشته که سال هاست در مورد آن بحث می شود اما نتیجه مشخصی به دست نیامده و به همین دلیل بازار مسکن از این مکانیسم تامین مالی بی بهره است.

لطفی تاکید کرد: در بحث فروش کنتورهای مسکن در بورس کالا، لزومی به پرداخت کامل پول به ازای هر واحد مسکونی نیست. صرافی تحویل به موقع بلوک را تضمین می کند و در صورت عدم انجام تعهدات سازنده باید خسارت را پرداخت کند. این اوراق که به اوراق آتی معروف هستند، متناسب با قیمت مسکن در حال رشد هستند. مزیت دیگر قدرت نقدینگی است. سرمایه به بازار مسکن نیز می آید که یک حوزه مولد است و به این ترتیب در کاهش تورم موثر خواهد بود.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به طرح فروش مسکن خاطرنشان کرد: این موضوع حدود دو سال است که مطرح می شود اما به صورت محدود اعمال می شود. اگر این ابزار در بازار مسکن به صورت گسترده و با سازوکارهای درست اجرا شود، می تواند تاثیرات مناسبی داشته باشد.

محمد عدالتکا، کارشناس مسکن نیز گفت: مالکان باید مالیات بر ارزش افزوده زمین خود را پرداخت کنند. وی در این خصوص توضیح داد: هزینه های انجام شده برای زیرساخت های شهری از بیت المال است. دولت باید بخشی از بیت المال را از طریق مالیات بر ارزش افزوده زمین از مالکان دریافت کند و برای ساخت مسکن اقشار پایین جامعه و زوج های جوان اختصاص دهد. در این صورت هم قیمت مسکن کنترل می شود و هم کسری مسکن جبران می شود. مالیات بر ارزش افزوده در سرتاسر دنیا از زمین اخذ می شود، اما ما در چهار دهه اخیر آن را جدی نگرفته ایم.

وی در تحلیل وضعیت فعلی این بازار گفت: واقعیت این است که با توجه به تورم موجود در جامعه نمی توان انتظار داشت که همه چیز گران شود اما قیمت مسکن افزایش نمی یابد. دلیل رکود مسکن در سال گذشته این بود که سال های گذشته گران شده و این روند برای مدتی متوقف شده است.

عدالتخواه با اشاره به نقدینگی بیش از 4 میلیون و 500 هزار میلیارد تنی گفت: این حجم پول که وارد بازار می شود دائما تورم ایجاد می کند و منجر به کاهش ارزش پول ملی می شود. درآمدهای دولت از فروش نفت اندکی افزایش یافت، اما هزینه ها به دلیل تورم و رشد دستمزد افزایش یافت. این مشکلات به طور حتم بازار مسکن را تحت تاثیر قرار می دهد.

  برای مجازات مجرمان زیر 18 سال باید تدابیر ویژه ای اتخاذ شود

وی در خصوص پیش بینی بازار مسکن در سال جاری گفت: در صورت کنترل عوامل موثر بر این بازار مانند تورم کل، رشد نقدینگی، افزایش قیمت مصالح ساختمانی و افزایش ساخت و ساز می توان انتظار ثبات یا کاهش قیمت مسکن را داشت، اما هیچ. وی ادامه داد: موارد فوق محقق نشده است، بنابراین جا برای رشد در بازار مسکن در سال جاری وجود دارد.

براساس اعلام بانک مرکزی در فروردین ماه سال 1401 متوسط ​​قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران 34 میلیون و 270 هزار تن بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب 2.4 درصد کاهش و 16.9 درصد افزایش داشته است. . همچنین تعداد معاملات در این ماه 3.4 هزار مورد بوده که نسبت به ماه قبل 49.9 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 63.7 درصد افزایش داشته است.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید