راهکارهای پیشگیری از مسمومیت دارویی

576097 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، داروها یکی از خطرناک ترین عوامل مسمومیت در منازل هستند و شایع ترین عامل مسمومیت در دنیا مصرف داروهای بیش از حد درمانی است. عدم رعایت مقدار دارو، مصرف داروهای همراه با خواب آلودگی و مصرف تصادفی آنها می تواند منجر به مسمومیت دارویی شود.

درمان های خانگی برای مسمومیت و حالت تهوع

لازم به ذکر است که مسمومیت دارویی در کودکان اغلب به صورت تصادفی و در نتیجه کنجکاوی کودک یا اشتباهات والدین اتفاق می افتد.

برای جلوگیری از بروز مسمومیت دارویی در کودکان باید به نکات زیر توجه کرد:

– اگر کودک زیر پنج سال در خانه دارید، حتما داروها را در کابینت های بلند و غیر قابل دسترس و مجهز به قفل قرار دهید.

– مواظب باشید زمانی که کودک بیمار است دوز تکراری یا بیشتر از مقدار تجویز شده به کودک داده نشود.

– از قرار دادن دارو در کیف دستی برای جلوگیری از خوردن آن توسط کودکان خودداری کنید.

– دارو را در حضور کودکان مصرف نکنید، زیرا آنها رفتار بزرگسالان را تقلید می کنند و ممکن است دارو را در دهان خود مصرف کنند.

– اگر به فرزندتان دارو می دهید، به او توضیح دهید که دارو است و از کلماتی مانند آب نبات، شکلات یا غذا استفاده نکنید.

– رفرنس ها را در بسته بندی اصلی نگهداری کنید تا در صورت مسمومیت بتوانید اطلاعات صحیح دارو را در اختیار پزشک قرار دهید.

– اگر فردی در خانواده تحت درمان ترک اعتیاد است، به کودکان اجازه دسترسی به درمان ترک اعتیاد را ندهید.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

– بسیاری از کودکان و حتی بزرگسالان به دلیل نگهداری شربت متادون در یخچال و به ویژه بر اثر تعویض بطری دارو با شیشه نوشیدنی و مصرف تصادفی آن جان خود را از دست داده اند.

در عین حال نکات دیگری که در خصوص پیشگیری از مسمومیت دارویی و مواجهه با فرد مسموم توصیه می شود به شرح زیر است:

– بهتر است از داروی بیماران افسرده، بیمارانی که تعادل رفتاری ندارند و یا افرادی که سابقه خودکشی داشته اند دوری کرده و مراقب میزان مصرف دارویی خود باشید.

– در افراد مسن مسمومیت دارویی بسیار شایع و البته خطرناک است. ظاهر مشابه داروها، رنج بردن از فراموشی، ندانستن نام داروها، بی سوادی یا بی سوادی و یا نخواندن دستورالعمل داروها می تواند باعث شود که سالمندان داروهای خود را اشتباه یا مکرر مصرف کنند. برای پیشگیری از مسمومیت دارویی در سالمندان باید مصرف دارو توسط سالمندان خانواده را زیر نظر داشت. بهترین راه برای جلوگیری از تکرار دوز دارو این است که تعداد دفعات مصرف دارو را یادداشت کنید.

در عین حال، باید توجه داشت که مصرف بسیاری از داروها در اقدام به خودکشی ممکن است در ابتدا علائم و نشانه های خاصی نداشته باشد، اما ممکن است وضعیت فرد مسموم به طور ناگهانی بدتر شود یا منجر به آسیب دائمی به کبد و کلیه در ناحیه شود. آینده. to be زمانی که با یک فرد ناهوشیار مسموم روبرو هستید که بسته های دارویی را در کنار شما خورده است، با حفظ خونسردی خود و عدم ایجاد استفراغ در آن فرد، بسته های دارو را با بیمار به بیمارستان ببرید.

  سامسونگ تولید تراشه های 3 نانومتری را آغاز کرده است

با توجه به اعلام معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران، توجه داشته باشید که القای استفراغ در مسمومیت ها فقط با نظر پزشک انجام شود. زیرا این عمل در برخی از مسمومیت های دارویی منجر به بدتر شدن حال بیمار خواهد شد.

در اغلب موارد مسمومیت های دارویی تصادفی یا عمدی، در اسرع وقت با مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم 190 یا با اورژانس 115 تماس بگیرید تا از نحوه انجام اقدامات اولیه مطلع شوید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید