رازهای یک زندگی سالم و طولانی

539391 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، محققان می گویند مردان و زنانی که از سبک زندگی سالم پیروی می کنند، مدت طولانی تری بدون آلزایمر یا سایر زوال عقل زندگی می کنند.

بیشتر بخوانید:

دکتر کلودین دانا، محقق ارشد موسسه راش برای پیری سالم در شیکاگو، می گوید: «رژیم غذایی سالم غنی از سبزیجات، انواع توت ها، غلات کامل داشته باشید و کمتر غذاهای سرخ شده یا فست فود و گوشت قرمز یا فرآوری شده مصرف کنید. همراه با فعالیت های جسمی و شناختی، مانند مطالعه کتاب، بازدید از موزه ها و بازی جدول کلمات متقاطع، می توانند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را در سالمندان کاهش دهند.

اگرچه این مطالعه نمی تواند ثابت کند که سبک زندگی سالم دلیل زندگی طولانی تر و بدون زوال عقل است، دانا معتقد است که علل بیولوژیکی ممکن است ارتباط بین سبک زندگی و زوال عقل و امید به زندگی باشد.

مطالعات نشان می دهد که یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی و ویتامین ها می تواند التهاب در مغز و همچنین استرس اکسیداتیو را کاهش دهد که می تواند منجر به تجزیه سلول ها و بافت ها شود. دانا گفت: فعالیت بدنی کمتر با فشار خون بالا و دیابت مرتبط است که می تواند خطر ابتلا به زوال عقل عروقی را کاهش دهد.

دانا افزود: “فعالیت های شناختی از فرضیه حفظ شناختی پشتیبانی می کنند، یعنی با روند کندتر زوال شناختی همراه هستند.”

برای این مطالعه، تیم تحقیقاتی اطلاعاتی را در مورد 2500 مرد و زن 65 سال و بالاتر بدون زوال عقل جمع آوری کردند.

  هند، پاکستان، ایران مراکز اصلی مهاجرت نیروی کار هستند

شرکت کنندگان پرسشنامه های رژیم غذایی و سبک زندگی را تکمیل کردند و نتیجه سبک زندگی سالم بر اساس عوامل متعددی تعیین شد.

این عوامل عبارتند از پیروی از یک رژیم غذایی غنی از غلات کامل، سبزیجات برگ سبز و انواع توت ها، و همچنین مصرف کمتر غذاهای سرخ شده و گوشت قرمز. شرکت در فعالیت های تحریک کننده ذهنی در پایان زندگی؛ حداقل 150 دقیقه در هفته فعالیت بدنی؛ سیگار کشیدن ممنوع؛ و الکل ننوشید.

برای شرکت کنندگانی که از سبک زندگی سالم پیروی می کنند، امید به زندگی در سن 65 سالگی برای مردان 23.1 سال و برای زنان 24.2 سال است. محققان دریافتند که برای افرادی که سبک زندگی کمتر سالمی دارند، امید به زندگی برای مردان 17.4 سال و برای زنان 21.1 سال است.

این مطالعه نشان داد که عادات سالم فواید زیادی برای سلامت مغز دارند.

نتایج نشان می دهد که زنان با سبک زندگی ناسالم تقریباً 4.1 سال (19٪) از سال های باقی مانده را با بیماری آلزایمر سپری کردند. این در مقایسه با 2.6 سال (11٪) برای افرادی که از چهار یا پنج عادت سالم پیروی می کنند، است.

در مردان، سبک زندگی سالم با 1.4 سال (6٪) از زندگی با بیماری آلزایمر مرتبط است، در حالی که 2.1 سال (12٪) با افراد دارای عادات ناسالم مرتبط است.

دانا گفت: “ما معتقدیم که این داده ها می تواند به متخصصان سلامت کمک کند تا نقش عوامل سبک زندگی را در خطر ابتلا به بیماری آلزایمر درک کنند.”

پیش‌بینی می‌شود که در سطح جهانی تعداد افراد مبتلا به آلزایمر و سایر دمانس‌ها تا سال 2050 سه برابر شود و از حدود 57 میلیون نفر در سال 2019 به 152 میلیون تا سال 2050 برسد.

  قیمت روز گوشت در بازار اعلام شد

منبع: مدیسون نت

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید