رابطه گروه خونی و بیماری قلبی

553174 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، طبق بررسی های انجام شده گلبول های قرمز A، B یا AB و رگ هایی که از آنها عبور می کنند چسبندگی بیشتری دارند و در برابر جریان خون مقاومت بیشتری دارند. گروه خونی شما می تواند حقایق زیادی را در مورد شما آشکار کند، حتی احتمال ابتلا به بیماری های مختلف از جمله بیماری قلبی.

بیشتر بخوانید:

راستی گروه خونی چیه؟

گروه های خونی A، B، AB و O با آنتی بادی های متصل به سلول های خونی مرتبط هستند. B، A دو گروه متفاوت هستند و AB شامل این دو گروه است.

گروه O را گروه صفر نیز می نامند زیرا هیچ آنتی بادی روی سطح آن وجود ندارد. اما چگونه بیماری قلبی را تشخیص دهیم؟ آنتی بادی های گروه خونی در سلول های بسیاری از اندام ها یافت می شوند، اما نکته مهم وجود آنها در سطح سلول هایی است که رگ های خونی را پوشانده اند. آنتی بادی ها پروتئین های چسبنده در خون هستند که مواد خارجی مانند ویروس ها، باکتری ها و انگل ها را از بین می برند.

گروه های خونی غیر O و خطر بیماری قلبی

بیماری قلبی در افراد دارای گروه های خونی A، B و AB شایع تر است. دانشمندان دقیقاً دلیل این امر را نمی‌دانند، اما برخی می‌گویند که ممکن است به دلیل غلظت بالای عوامل لخته‌کننده باشد که احتمال لخته شدن خون را افزایش می‌دهد.

گروه خونی AB

گلبول های قرمز A، B یا AB و عروقی که از آنها عبور می کنند چسبنده تر هستند و در برابر جریان خون مقاوم تر هستند. طبق تحقیقات، گروه خونی AB بیشترین خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را دارد زیرا بیشترین آنتی بادی های سطحی را دارد و پس از آن A و B و O کمترین مقدار آنتی بادی را دارد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

مطالعات نشان می دهد که افراد دارای گروه خونی A یا B; 51 درصد بیشتر مستعد لخته شدن خون در رگ ها و 47 درصد بیشتر مستعد لخته شدن خون در ریه ها هستند.

به طور کلی گروه A حدود 6٪، گروه B حدود 15٪، گروه AB حدود 23٪ باعث بیماری قلبی می شوند.

فون ویلبراند (VWF) چیست؟

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد بین داشتن گروه خونی غیر از O و بیماری قلبی ارتباط وجود دارد. از جمله سطح خون فون ویلبراند، سطح کلسترول یا خطر لخته شدن خون. فون ویلبراند پروتئینی است که در لخته شدن خون نقش دارد. سطح فون ویلبراند در افراد دارای گروه خونی O پایین است.

با این حال، گروه خونی تنها عامل خطر نیست

طبق تحقیقات، هر چیزی که خون را غلیظ کند (کم آبی، داروهای تجویزی، بیماری های خودایمنی) می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مانند حملات قلبی، سکته مغزی و لخته شدن خون را افزایش دهد. این بدان معناست که گروه خونی تنها عامل بیماری های قلبی عروقی نیست. عواملی مانند چاقی، ژنتیک، رژیم غذایی، مصرف ویتامین و ورزش وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید