رئیس، مانند برخی، به اندازه کافی خود را منزوی نمی کند تا زخم بستر شود

روزنامه کیهان نوشت: یکی از اعضای حزب اعتماد ملی نیمه تعطیل می گوید: رئیسی فهمیده بود که ما اصلاح طلبان حق داشتیم (!)

اسماعیل گرامی مقدم زمانی سخنگوی حزب اعتماد ملی بود و پس از طرح شورش علیه سبزها، مدتی از کشور گریخت، اما با احساس ناامیدی در خارج از کشور به کشور بازگشت.

وی در این نامه گفت: یک مشکل عمده در کشور وجود دارد و آن مشکلات اقتصادی است و حل مشکلات اقتصادی در گرو حل مسائل سیاست خارجی است. در تمام دنیا این اقتصاد است که روند سیاسی را تعیین می کند، اما در ایران بر خلاف کشورهای دیگر، سیاست تعیین کننده اقتصاد است. یعنی در واقع سیاست خود را در قالب سیاست خارجی به اقتصاد تحمیل می کند. تا زمانی که با دنیا تعامل نداشته باشیم، وضعیت همین است و نمی توان انتظار مشکل اقتصادی داشت.

وی گفت: آقای رئیسی که زمانی به اصلاح طلبان گفته بود نباید همه چیز را به برجام و لغو تحریم ها ربط دهیم، به این نتیجه رسیده است که حق با ماست و این تا زمانی است که تحریم ها برداشته شود. حامیان دولت که زمانی دولت روحانی را مقصر می دانستند، حالا باید پاسخ دهند که چرا تورم دوباره افزایش یافته است؟ چرا بدون رفع تحریم ها نتوانستند مشکلات اقتصادی را حل کنند؟ چرا پول ملی دوباره سقوط کرد؟ «البته خوشحالیم که وقتی آقای رئیسی روی کار آمد، تلاش کرد مشکل هسته ای را حل کند و تحریم ها را لغو کند.

این گفته صحت ندارد، زیرا آقای رئیسی بیش از هر چیز در وسط حوزه حکومت داری قرار دارد و مانند برخی از کارمندان سابق دولت به اندازه کافی قرنطینه نکرده است تا زخم بستر را دریافت کند.

  7 مشکل رایج تلفن و سانترال

دوم اینکه دولت جدید در طول 7 ماه روی کار آمدن، علیرغم تحریم ها، توانست تجارت خارجی را تقریباً به سطح سال 96 (سال اوج برجام که تجارت خارجی 110 میلیارد دلاری بود) برساند. در این مدت در حالی که در دولت قبل صادرات نفت حتی نزدیک به صفر بود، دولت اصلی توانست بدون برجام و FATF دوباره صادرات نفت را به 1.5 میلیون بشکه برساند.

واردات انبوه واکسن و کاهش موفقیت آمیز قربانیان تاج و تخت، گسترش چتر دیپلماتیک در غرب دور (از منطقه و کشورهای همسایه تا چین و روسیه) و انعقاد قراردادهای اقتصادی متعدد از دستاوردهای این مدت کوتاه است. .دولت سابق در رکود بود.

ثالثاً، در حالی که برخی اصلاح طلبان حتی اذعان دارند که دولت روحانی برای دیپلماسی و رونق اقتصادی برنامه ای جز برجام نداشته است، عجیب است که گرانی مقدم مدعی است «حل مشکلات اقتصادی در گرو برجام است و رئیسی به این نتیجه رسیده است که ما اصلاح طلبان حق با ماست. . »! در این زمینه باید توجه داشت که رونق اقتصادی صرفاً در گرو دیپلماسی نیست و دیپلماسی نیز به توافق با آمریکا محدود نمی شود.

طعنه آمیزتر از همه فرار سخنگوی حزب اعتماد ملی نیمه تعطیل است: «چرا تورم دوباره افزایش یافته است؟ چرا ارزش پول ملی کاهش یافته و چرا مشکلات اقتصادی بدون رفع تحریم ها حل نشده است؟ و البته به گفته همه کارشناسان با وجود کسری بودجه و نقدینگی و بدهی های انباشته در دولت قبل (گاهی 8 تا 10 برابر افزایش یافته) حل مشکلات اقتصادی زمان زیادی می برد. در واقع این مشکل بزرگ را تندروهای اصلاح طلب به وجود آوردند که دولت را به دار آویختند و هشت سال مدیریت را تعلیق کردند، اما اکنون مدعی گناه، خیانت ها و خیانت های خود توسط دولت اصلی هستند.

  دستورالعمل جدید سازمان بهداشت جهانی در مورد سقط جنین

دیدگاهتان را بنویسید