دیگر نیازی به آزمایش PCR نیست

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: متأسفانه موج ششم تاج آغاز شده و اکنون تقریباً در میانه آن موج هستیم. با این حال، ما به مردم توصیه می کنیم دستورالعمل های بهداشتی را به شدت رعایت کنند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون 135 میلیون دوز واکسن تزریق شده است، افزود: در مجموع 90 درصد از گروه هدف اولین دوز، 80 درصد دو دوز و 27 درصد از هر سه دوز واکسن کراون در کشور دریافت کردند. همچنین در تهران 93 درصد افراد اولین دوز، 85 درصد دو نوبت و 35 درصد سه نوبت واکسن دریافت کردند. دومین اقدام جلوگیری از انتشار ویروس است که با تمهیدات سنجیده شده در ستاد مرکزی کرونا و دستورالعمل های ارائه شده انجام می شود. ما معتقدیم در ۲ تا ۳ هفته آینده با درخواست از مردم برای رعایت بیشتر پروتکل های اعلام شده در جمع های خانوادگی به اوج خواهیم رسید. سومین وظیفه در حوزه درمان این است که تمام خدمات پزشکی در دسترس همه بیماران باشد.

عین اللهی با بیان اینکه تفاوت موج ششم با موج تاج در دریافت سویه جدید کودکان است گفت: متاسفانه در سویه جدید بیماری 20 درصد بیماران را کودکان تشکیل می دهند. در گذشته چنین نقشی در ذهن مردم وجود داشت که بچه ها را مبتلا نکنند، اما الان اینطور نیست و باید بسیار مراقب بود، مخصوصاً کودکان زیر 2 سال. افرادی که اولین علائم را دارند نباید با کودکان ارتباط برقرار کنند، درگیری کودکان دغدغه بزرگی است که در وزارت بهداشت داریم. واکسیناسیون کودکان 9 تا 12 سال آغاز شد، امیدواریم طی یک تا دو هفته آینده و پس از بررسی نتایج واکسیناسیون کودکان 9 تا 12 سال، واکسیناسیون کودکان زیر 9 سال را آغاز کنیم.

  مردم در سراسر جهان هر ماه از 129 میلیارد ماسک استفاده می کنند

وزیر بهداشت در پایان گفت: مراجعه به مراکز درمانی ضروری نیست، در صورت وجود علائم خفیف، افرادی که بیماری های زمینه ای دارند و حال عمومی خوبی ندارند به مراکز درمانی مراجعه کنند. امروزه نیازی به انجام آزمایش PCR نیست و اگر فردی سرماخورده باشد، احتمال ابتلا به ایمیکرون بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید