دیپلماسی فوتبال

گفت صفرای

یک روزنامه نگار

دیپلماسی در دنیای امروز پیچیده و تخصصی شده است، معنای این ضرب المثل این است که برای رسیدن به نتیجه در سیاست باید از ابزارهای مختلف و حوزه های مختلف استفاده کرد. تکیه بر متون کهن و روش های از پیش آزموده شده در دنیای امروز قابل اجرا نیست. این درسی است که می توانیم از همسایگان خود بیاموزیم و درگیری های سیاسی را به پیروزی در کشورهای دیگر تبدیل کنیم.

جام جهانی 2022 قطر به عنوان بروشور فنون دیپلماتیک و مطالعات منطقه ای افتتاح شد و چشمان باز و هوشیاری دولتمردان برای آموختن از این بروشور کافی است.

تیم ملی فوتبال عربستان را دیدیم که اولین شگفتی این جام جهانی را در قطر با غلبه بر آرژانتین رقم زد.

از سال 2017، مصر، امارات متحده عربی و بحرین با مرکزیت عربستان سعودی روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند و بحران دیپلماتیک قطر با پیوستن 9 کشور دیگر به این کمپین تشدید شد.

اگرچه سه سال بعد طرف های متخاصم در نشست شورای حکام خلیج فارس به سازش رضایت دادند، اما به نظر می رسید این کدورت همچنان پابرجاست تا اینکه قطر با استفاده از فرصت طلایی جام جهانی توانست مرزهای آشتی با کشورهای عضو را گسترش دهد. برادران عرب از طریق دیپلماسی فوتبال.

شیخ تمیم امیر قطر دیدار عربستان مقابل آرژانتین را تماشا کرد و از پیروزی تیم فوتبال عربستان ابراز خوشحالی کرد و چیزی نیست که بن سلمان فراموش کند.

مخالفان میزبان قطر که تا دیروز به او حمله می کردند، امروز این جام را جام جهانی عرب می نامند و از امیر قطر تمجید می کنند.

  قیمت روز خودرو در بازار روز جمعه 27 شهریور 1401

امروز قطر نشان داده است که با دیپلماسی فعال مبتنی بر منافع ملی، می توان رقبای دیروز را به متحدان امروزی تبدیل کرد و بدون دادن هیچ امتیازی، مخالفان سرسخت را پای میز مذاکره آورد. فقط با دیپلماسی فوتبال.

دیدگاهتان را بنویسید