دکتری تفاوت روش آموزشی-پژوهشی با مقطع دکتری پژوهش محور چیست؟

542425 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، نتایج اولیه آزمون ورودی رشته های دکتری (نیمه متمرکز) دکتری 23 فروردین 1401 از پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد. از 186556 داوطلب شرکت کننده در این آزمون، 137117 نفر حق انتخاب رشته داشتند. متقاضیانی که مجاز به انتخاب رشته هستند می توانند رشته مورد نظر را در کد رشته 247 محل اعلام شده در دفترچه راهنمای انتخاب پرواز انتخاب کنند.

24 هزار و 254 داوطلب در 1401 آزمون دکتری نیمه متمرکز پذیرفته می شوند. ظرفیت پذیرش در دانشگاه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری 12716 و ظرفیت پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی 11538 می باشد. ممکن است برخی از داوطلبان به نتایج اعلام شده آزمون دکتری اعتراض داشته باشند.

روش آموزشی-پژوهشی روشی است که محتوای برنامه آن شامل دروس و پایان نامه است. این روش تا سال 1389 تنها روش آموزشی در ایران بود و پذیرش دانشجو در تمامی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور تنها از این طریق انجام می شد. ایسکانیوز در ادامه به بررسی روش تدریس و تحقیق در مقطع دکتری می پردازد.

تفاوت روش شناسی تدریس و تحقیق با مقطع دکتری علم محور

بر اساس قانون « سنجش و پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور و شورای سنجش و پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد».

روش پژوهش محور، روشی پژوهش محور است که شامل اخذ واحدهای آموزشی محدود و ارائه پایان نامه می باشد. حفظ برنامه دکتری علم محور مشروط به داشتن طرح پژوهشی تقاضا محور است. این پروژه تحقیقاتی باید دارای کارفرمای مشخصی باشد که طبق قرارداد به موسسه واگذار شده و اعتبارات کامل آن به همراه هزینه های نظارت آن توسط کارفرما تامین و نتیجه کار تحویل داده شود. کارفرمای این طرح باید یک شخص مشخص و حقوقی اعم از دولتی و غیردولتی باشد که در قرارداد پروژه تحقیقاتی دانشگاه/موسسه را به امانت گذاشته و متعهد به تامین کلیه هزینه های اجرا و نظارت بر پروژه می باشد. موضوع قرارداد

  قیمت جدید مرغ هفته آینده اعلام می شود

در مقطع دکتری علمی محور، آزمون متمرکز 30 درصد، تجربه آموزشی، پژوهشی و فناوری داوطلب 20 درصد، مصاحبه علمی و سنجش عملی 30 درصد و آمادگی شماتیک نتیجه دارد. 20 درصد نتیجه دارد.

محتوای روش تدریس و تحقیق شامل دروس و پایان نامه است. این روش تا سال 1389 تنها روش آموزشی در ایران بود و پذیرش دانشجو در تمامی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور تنها از این طریق انجام می شد. در مقطع دکتری 50 درصد به آزمون متمرکز، 20 درصد به مدارک آموزشی، پژوهشی و فناوری و 30 درصد به مصاحبه علمی و ارزیابی علمی داوطلب اختصاص دارد.

لازم به ذکر است اجرای مرحله اول (آزمون متمرکز) توسط سازمان سنجش آموزش کشور و تخصیص امتیاز مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری، مصاحبه علمی و … توسط دانشگاه ها و بالاتر انجام خواهد شد. مراکز آموزشی، میزبان دانش آموزان.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید