دو سال بسیار سخت در آستانه دولت بایدن / احتمال استیضاح رئیس جمهور توسط جمهوریخواهان وجود دارد

636487753507798876 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار بین الملل ایسکانیوز، سرانجام پس از ماه ها گمانه زنی و تلاش دو حزب دموکرات و جمهوری خواه برای پیروزی در انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا، این انتخابات به پایان رسید و اکثریت مجلس نمایندگان به سمت مجلس نمایندگان رفتند. جمهوری خواهان و اکثریت سنا در دست دموکرات ها باقی می ماند. اگرچه نتایج انتخابات آنطور که جمهوری خواهان می خواستند پیش نرفت، اما عملکرد یک دولت دموکرات در دو سال باقی مانده به همان اندازه دشوار خواهد بود. همچنین بسیاری از تحلیلگران در آمریکا بر این باورند که نتایج این انتخابات بر انتخابات ریاست جمهوری 2024 تاثیرگذار خواهد بود که برای بررسی بیشتر این موضوع گفت وگویی با دکتر فواد عزدی، ​​تحلیلگر سیاست خارجی انجام شد.

این کارشناس سیاست خارجی در پاسخ به سوالی درباره انتخابات میان دوره ای آمریکا گفت: پیش بینی می شد جمهوری خواهان اکثریت مجلس نمایندگان را در اختیار بگیرند اما در مورد مجلس سنا که در دست دموکرات ها باقی ماند، تردید وجود داشت. وی با اشاره به اینکه جمهوری خواهان می توانستند درصد بالاتری در مجلس نمایندگان داشته باشند، تصریح کرد: این اتفاق نیفتاد و موج قرمز که باید قاطعانه پیروز می شد، در عمل موفق نبود.

این تحلیلگر سیاسی به ویژگی این دور از انتخابات اشاره کرد و گفت: در انتخابات گذشته رکورد 16 میلیارد دلار هزینه شد که نشان می دهد نفوذ پول در ساختار سیاسی آمریکا همچنان وجود دارد. وی افزود: اگر نامزدی در آمریکا بیشتر هزینه کند 94 درصد شانس برنده شدن دارد و فردی که کمتر هزینه کند تنها 6 درصد شانس برنده شدن دارد.

  جنایت وحشتناک برای سوء ظن بی اساس / قربانی یک زن جوان

یزیدی همچنین خاطرنشان کرد: اکثریت مردم آمریکا در انتخابات کنگره شرکت نمی کنند و میزان مشارکت مردمی حدود 42 درصد است اما متاسفانه به این امر توجهی نمی شود. وی افزود: اما یافتن آمار مشارکت بسیار دشوار است زیرا معمولاً منتشر نمی شود، دلیل آن هم این است که موفقیت در انتخابات در آمریکا درصد شرکت کنندگان نیست. به گفته دکتر یزدی، بسیاری از آمریکایی ها به نظام دو حزبی اعتقادی ندارند و به همین دلیل در آن مشارکت ندارند.

این کارشناس مسائل بین الملل در پاسخ به سوالی درباره تاثیر نتایج بر دو سال باقی مانده از دولت بایدن و شرایط سخت تر برای وی در دو سال آینده، این موضوع را تایید کرد و خاطرنشان کرد: برای دولت بایدن فوق العاده سخت است. دولت بایدن می خواهد طرحی را در کنگره تصویب کند، باید هم در مجلس نمایندگان و هم در سنا تصویب شود و از آنجایی که اکثریت مجلس نمایندگان در دست جمهوری خواهان است، تصویب این طرح ها به چالش کشیده خواهد شد. وی در ادامه افزود: «دولت بایدن پرونده های متعددی دارد که احتمالا در مجلس نمایندگان منتشر می شود و حتی احتمال استیضاح بایدن نیز وجود دارد.» به گفته دکتر یزیدی، علاوه بر این، پرونده پسر بایدن، که مردی بسیار فاسد است، فرار مفتضحانه آمریکا از افغانستان، مسئله استفاده سیاسی وزارت دادگستری علیه جمهوری خواهان و بسیاری موارد دیگری که احتمالا دوباره توسط جمهوریخواهان مطرح می شود.

وی پیش بینی کرد که دو سال باقی مانده از دولت بایدن به درگیری ها و اختلافات سیاسی داخلی سپری شود. به گفته یزیدی، دولت بایدن اکنون باید یک به اصطلاح “اردک شل” را مدیریت کند. به گفته این کارشناس مسائل آمریکا، دولت بایدن در دو سال اول چندان فعال نبود، بنابراین اکنون که اکثریت مجلس نمایندگان در دست جمهوری خواهان است، قطعا کار دشوارتری در پیش دارد.

  واتس اپ فیلتر شد، اما نه برای همه!

یزیدی در پاسخ به سوالی مبنی بر تاثیر نتایج بر انتخابات ریاست جمهوری 2024 گفت: اینکه دولت بایدن نتواند نتایج خوبی از خود نشان دهد قطعا بر انتخابات 2024 تاثیر خواهد گذاشت اما به این معنا نیست که نامزد جمهوری خواهد خواست. پیروزی؛ زیرا در ذهن مردم آمریکا، جمهوری خواهان تاریخ جالبی ندارند. وی با بیان اینکه از این پس نمی توان نتایج سال 2024 را پیش بینی کرد، افزود: تنها چیزی که می توان گفت این است که احتمالا بایدن نتواند کارنامه خوبی از خود به جای بگذارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید