دولت سیاست درستی برای مدیریت یارانه ها به بدترین شکل اجرا می کند/ احمدی نژاد نتایج بالاتری از رئیس جمهور دارد

636354663568515728 خبر ناگهانی

کامران ندری در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایسکانیوز، درباره آسیب شناسی لغو ارز 4200 و مسائل مطرح شده در روزهای اخیر در خصوص لغو یارانه آرد و یارانه نان هوشمند، گفت: این موضوع مطرح شد. در سال گذشته و در عین حال کارشناسان گفتند و در اجرای این طرح باید شرایط اقتصادی را در نظر گرفت. حتی قبل از جنگ روسیه و اوکراین، قیمت مواد غذایی در حال افزایش بود. در همان زمان کارشناسان به دولت گفتند که اگر می‌خواهید این اصلاحات را انجام دهید، باید تدریجی باشد و خوب نیست که همه آنها را یکجا انجام دهید.

ادامه مطلب

وی گفت: موضوع دیگر این است که یارانه نقدی جبرانی باید همزمان برای افراد در نظر گرفته شود. این یارانه باید برای همه مردم یکسان باشد، زیرا امکان شناسایی افراد توسط دولت وجود ندارد. این توصیه ها قبل از نوروز نیز به دولت ابلاغ شده بود. کارشناسان بارها به دولت هشدار داده اند که انتظارات تورمی را تغذیه نکند. گفته می شود وقتی طرحی بر سر زبان ها می افتد اما دولت نتواند به نتیجه برسد، انتظارات تورمی را بالا می برد.

این کارشناس اقتصادی گفت: این دولت نیز مانند سایر دولت ها توجه چندانی به نظرات کارشناسی ندارد. مدیریت این پروژه ها کار سختی است. حذف ارز از 4200 دیر یا زود باید اتفاق می افتاد اما خوب پیش نرفت. رویه فعلی انتظارات تورمی را افزایش داده و احتمال افزایش قیمت کالاها از جمله آرد و نان و البته بدون یارانه را افزایش داده است.

ندری گفت: به نظر من این سیاست درستی است اما در عمل باید دید تا کجا پیش خواهد رفت. دولت قصد خود برای اجرای این طرح را اعلام نکرده است. شرایط مشابه اجرای طرح بنزین در دولت قبل است. در مورد دویدن این کار درستی است. اگر این حرف ها زده نمی شد، می گفتیم دولت نه اطلاعاتی دارد و نه ما توقعی داریم. اما چیزهایی را که من می گویم بارها گفته ایم. فکر می کردیم کارمندان به این مصاحبه ها هم توجه کنند و با همه دیدگاه ها در این زمینه آشنا شوند تا بهترین تصمیم را بگیرند.

  سرنوشت تناسب حقوق بازنشستگان تا کنون

وی در پاسخ به این سوال که دولت در شرایط فعلی چه کاری باید انجام دهد، گفت: دولت باید همین الان کار را تمام کند و تمام کند. زیرا اجرای ناقص یا توقف آن در شرایط فعلی منجر به زیان بیشتر می شود. البته فکر می کنم دولت در پرداخت یارانه ها هم مشکل داشته باشد. این دولت نیز مانند دولت گذشته در حوزه اجرایی ارزیابی قابل قبولی ندارد. در عین حال، روش هایی را ارائه می دهد که مشخص نیست می توان آن را اعمال کرد یا خیر. راه آسان تری نسبت به نصب کارت خوان هوشمند وجود دارد. دولت می تواند یارانه را به همین صورت پرداخت کند و به مرور زمان اثر پروژه از بین رفته و به حالت عادی بازگردد. مشخص نیست که نصب پایانه های هوشمند در نانوایی ها یا کارآمد بودن چقدر برای دولت هزینه دارد.

ندری گفت: نتیجه احمدی نژاد در اجرای چنین طرح هایی بالاتر از روحانی و رئیسی است. زیرا توانست هدفمندی یاراها را با کمترین عواقب اجتماعی حل کند. دولت در حال حاضر سیاست درست را به بدترین شکل ممکن دنبال می کند.

دیدگاهتان را بنویسید