دولت با حذف ارز 4200 حجمی تورم را کاهش می دهد

552048 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، پیمان گوربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی با حضور در برنامه توده اقتصادی ارز ترجیحی را تاثیرگذار بر اقتصاد کلان کشور دانست و گفت: این کار برای دور نگه داشتن خانوارها از رشد دلار انجام شده است.

ادامه مطلب

وی ادامه داد: ارزهای دو و چند نرخی باعث فساد در جامعه می شود و بنابراین سیاست هایی مانند ارز ترجیحی باید کوتاه مدت باشد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: با توجه به اینکه برخی از کالاها ارز 4200 دریافتی داشتند، بنابراین واردات آنها اقتصادی بوده و مردم تمایلی به تولید آن در کشور ندارند و واردات با تولید داخلی مدیریت می شود که بخشی از واردات غیرواقعی است.»

وی در پاسخ به این سوال که «سیاست تورم 4200 تومانی چقدر بود؟» ارز مورد نیاز از بازار نیما خریداری شد و در نتیجه پایه پولی و نقدینگی افزایش یافت.

وی ادامه داد: افزایش پایه پولی و نقدینگی باعث افزایش تورم در کشور و هدر رفتن منابع بانک مرکزی شده است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: در سال های مختلف تورم 4200 تومانی ارز متفاوت بود.

قربانی با تاکید بر اینکه سیاست ارز ترجیحی تورمی است، ادامه داد: در چند سال اخیر یکی از عوامل مهم اختلال در پایه پولی ارز ترجیحی و مابه التفاوتی که خود موجب تورم می شود، ایجاد کرده است.

وی گفت: سیاست کاهش ارزش پول در اقتصاد کلان اختلال ایجاد می کند و هیچ یک از کارشناسان و اقتصاددانان در موضوع اصلاح سیاست پولی اتفاق نظر ندارند.

این مقام مسئول بانک مرکزی تاکید کرد: جهت گیری دولت سیزدهم کاهش تورم با حذف ارز 4200 تومانی، حذف قاچاق و اولویت بندی برنامه های کمک به خانوارها و هدایت یارانه ها به خانوارها است تا واردکننده از این امر منتفع شود. نه

  گزارش زنده؛ کپر رفسنجان 1-1 پرسپولیس -

وی خاطرنشان کرد: حذف ارز ترجیحی نیازمند سیاست گذاری درست، لحظه مناسب و روش درست با کمک مردم است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید