دور جدیدی از مذاکرات درباره آزادسازی ارزهای منجمد آغاز شده است

562463 خبر ناگهانی

در دیدار محمد بن حمد الهجری سفیر قطر در تهران با دکتر علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بر لزوم توسعه روابط بانکی دوجانبه و همکاری های بین المللی تاکید شد. بانک مرکزی، عموم مردم

آبان ماه گذشته، زمانی که رئیس کل جدید بانک مرکزی که کمتر از یک ماه در ساختمان میرداماد حضور داشت، در سکوت خبری به عمان سفر کرد، مشخص نبود هدف اصلی از این سفر چیست. در آن زمان رسانه های متعددی این سفر را پوشش دادند و مانند همه این گونه اخبار و ادبیات دیپلماتیک، دیدار صالح آبادی با مقامات اقتصادی و سیاسی عمان از جمله رئیس کل بانک مرکزی بر گسترش همکاری های اقتصادی و بانکی متمرکز بود.

بیشتر بخوانید:

اما حدود 4 ماه بعد، در مارس 1400، اخباری مبنی بر روشن شدن بیشتر هدف از این سفر آرام منتشر شد. خبر این بود: ایران در حدود 40 سال موفق شد حدود 390 میلیون پوند از انگلیس جذب کند. این خبر که ابتدا به صورت رسمی در محافل غیررسمی و سپس به صورت رسمی از سوی مقامات وزارت امور خارجه اعلام شد، مدتی بعد با تاکید صریح صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر قطعی بودن مبلغ درخواستی، تکمیل شد. به برخی ابهامات در این زمینه پایان دهید. اگرچه رئیس کل بانک مرکزی به نحوه دریافت این مبلغ اشاره ای نکرد اما برخی رسانه ها همان زمان اعلام کردند که این مبلغ به حساب ایران در عمان و پس از توافق با آن کشور رفته است.

اکنون با گذشت حدود دو ماه از موضوع و در حالی که قرار است امیر قطر در روزهای آینده به تهران سفر کند، صالح آبادی با سفیر قطر نیز دیدار کرد. بازدیدی که هر چند دفعه قبل تنها یک عکس است و جزئیات بیشتری از محتوای آن وجود ندارد، اما ممکن است مقدمه ای باشد برای خبرهای جدیدی به خصوص در یک ماه اخیر چندین خبر رسمی و غیررسمی از توافق اولیه انتشار منابع قابل توجه در ایران به گفته مقامات وزارت امور خارجه، آزاد شده اند و حتی یک هیئت منطقه ای به تهران سفر کرده است. محافل غیررسمی می گویند که منابع محاصره در کره 7 میلیارد دلار مسدود است و در هیئت منطقه ای که اخیراً در این زمینه به تهران سفر کرده اند، تمرکز بر قطر است.

  این زندان زندانی می خواهد!

با این توضیحات شاید هدف امیر قطر از سفر به تهران و البته دیدار رئیس کل بانک مرکزی با سفر به قطر قبل از این دیدار کمی روشن شود. آیا باید منتظر ماند و دید که آیا خبر جدیدی می آید؟ روزهای آینده را مشخص خواهد کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید