دلیل کاهش آمار تاج در ایران چیست؟

در آستانه آغاز سال جدید، پس از آنچه تغییر رفتار جمعی پس از افزایش سفر و گشت و گذار در نوروز نامیده می شود، بارها کارشناسان نسبت به افزایش حجم کاری آمیکرون کرونا در روزهای پس از تعطیلات هشدار داده اند. اما خوشبختانه با گذشت بیش از 50 روز از آغاز سال جدید، این روزها شاهد کاهش چشمگیر موارد و مرگ و میر ناشی از این بیماری در کشور هستیم. مشکلی که از ابعاد مختلف قابل بررسی است.

طبق آمار روزانه در جدول Crown Pandemic در سایت رسمی و رسمی وردامتر، در چهار ماه گذشته سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس با جهش قابل توجهی به بالای جدول، انفجار تسلیم را تجربه کردند. تنها در چند ماه، حتی بیشتر از تعداد کل موارد از زمان شیوع بیماری (حدود دو سال)، موارد جدیدی را ثبت کردند.

به عنوان مثال، در فرانسه که تقریباً 10 میلیون مورد از شروع همه گیری تا حدود 10 ژانویه سال گذشته ثبت شده است، اما در این چند ماه تعداد موارد ناگهانی به بیش از 28 میلیون نفر افزایش یافته است. این کشور رکورددار اروپا و چهارمین کشور مبتلا به بیماری در جهان شده است.

تقریباً همین اتفاق در مورد آلمان و بریتانیا افتاد و در این مدت دو کشور اروپایی بیش از 20 میلیون مورد را ثبت کردند. برخی از کارشناسان و محققین افزایش کاهش محدودیت‌ها در انتشار ایمیکرون غوطه‌ور را از جمله برداشتن ماسک، کاهش اثربخشی دوزهای اولیه واکسن و امتناع برخی افراد از امتناع واکسیناسیون نسبت می‌دهند.

این در حالی است که مجموع بیماران ایران از حدود مهرماه سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است، بنابراین آمار آن از رتبه هشتم جدول وردامتر به رتبه شانزدهم سقوط کرده است. ایران نیز یکی از کشورهایی است که درصد مشارکت مردمی بالایی در واکسیناسیون و استفاده از ماسک و همچنین دسترسی به واکسیناسیون دارد.

بر اساس نقشه آماری «دنیای ما در داده» که با مشارکت دانشگاه آکسفورد تهیه شده است، ایران از نظر مجموع دوزهای تزریقی واکسن کووید، با بیش از 148 میلیون و 800 هزار دوز و رتبه سیزدهم، شرایط مساعد در میان کشورهای وجود دارد. در جهان.

مراجعه کل به آمار تاج در آخرین روز هزار و 400 نشان از شناسایی هزار و 816 بیمار جدید و فوت 60 نفر دارد در حالی که پیش بینی می شود آمار تاج کشور به دلیل سفر و گشت و گذار افزایش یابد. اما این روزها شاهد سه رقمی شدن تعداد بیماران شناسایی شده و کاهش چشمگیر مرگ و میر و در برخی موارد تک رقمی هستیم. بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، طی شبانه روز 375 بیمار جدید شناسایی و 12 نفر جان خود را از دست دادند.

  باید فضایی سالم و خلاق برای رقابت همه اهالی سینما فراهم شود

در عین حال، بر اساس اعلام وزارت بهداشت، بررسی هفتگی وضعیت ویروس کرونا در کشور در هفته دوم اردیبهشت ماه (یکصد و پانزدهمین هفته اپیدمی در ایران) نشان می‌دهد که با وجود افزایش تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌ها در هشت استان کشور، اما کاهش یا رکود موارد مثبت در 26 استان. یعنی در حالی که بررسی هفتگی وضعیت تاج در هفته قبل یعنی. هفته اول اردیبهشت 1401 مصادف با یکصد و چهاردهمین هفته اپیدمی تاج نشان می دهد که با وجود افزایش تعداد بیماران بستری در دو استان، در 21 استان شاهد کاهش مرگ و میر مثبت هستیم. این در حالی است که بررسی هفته صد و سیزدهم این همه گیری نشان می دهد که چهار استان ایلام، سمنان، کوگیلویه و بویراحمد و بوشهر این هفته را بدون فوت از ولیعهدی سپری کردند.

از سوی دیگر، طبق آخرین رنگ بندی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، در حال حاضر هیچ کرون قرمزی در کشور وجود ندارد، در حالی که چهار شهر به رنگ نارنجی، 319 شهر به رنگ زرد و 125 شهر به رنگ آبی هستند. موارد شایع این بیماری در کشور

در این میان نقش واکسیناسیون ملی و تزریق حدود 149 میلیون دوز واکسن برای ایجاد شرایط پایدار در کشور و کاهش عوارض را نمی توان نادیده گرفت. اخیراً تمرکز ستاد ملی تاج بر روی تزریق دوز چهارم در گروه سنی بالای 70 سال و بیماران مبتلا به سیستم ایمنی زمینه ای و معیوب بوده تا با افزایش سطح ایمنی در افراد، در صورت شیوع جدید عروق کرونری، از بیماری شدید عروق کرونر قلب پیشگیری شود. جهش ها ، جلوگیری شد.

خوشبختانه ایران از ابتدای اسفندماه سال گذشته با عبور از قله موج ایمیکرون توانسته شرایط باثباتی را پشت سر بگذارد که بی شک این امر مرهون تلاش ویژه کارشناسان و مسئولان برای جلوگیری از شرایط حاد، همدلی و همکاری مردم برای رعایت است. با پروتکل ها و گسترش واکسیناسیون. .

همه گیری هنوز تمام نشده است

البته این به معنای پایان همه گیری تاج و تخت در ایران نیست. یکی از اعضای کمیته علمی کرون گفت: کاهش موارد ابتلا به کرونا در کشور طی یک هفته گذشته خوب است، اما در برخی کشورها مانند هند، ابتلا به این بیماری افزایش یافته است که برای ما نگران کننده است. همه گیری تاج در ایران هنوز تمام نشده است زیرا ما تحت تاثیر سایر کشورهای جهان هستیم و در بسیاری از کشورها هنوز مواردی از بیماری عروق کرونر قلب، بستری شدن در بیمارستان و مرگ وجود دارد. بنابراین نمی توان گفت که همه گیری تاج در یک کشور پایان یافته و در کشورهای دیگر در حال افزایش است. در حال حاضر، تعداد بستری شدن در بیمارستان در چین و هند افزایش یافته است و باعث محاصره در شانگهای و احتمال محاصره در پکن شده است. “بنابراین ما باید اقدامات احتیاطی بهداشتی را انجام دهیم و توالی ویروسی را در جامعه بررسی کنیم.

  رضا رویگری در بیمارستان کهریزک بستری شد + فیلم

وی همچنین به کشوری اشاره می‌کند که هنوز غالب نشده است: برخی از گونه‌های جدید که هنوز غالب نشده‌اند، مانند لامبورگینی، در ایتالیا به‌عنوان زیرشاخه‌های Emicron شناسایی شده‌اند و کمتر تحت تأثیر قرار گرفته‌اند و اهمیت سویه‌های غالب آن است. قابل توجه است. «نه زیاد.» اگرچه او این جنبه را دست کم می گیرد، اما مسئله مهم لزوم توجه به پروتکل های بهداشتی و واکسیناسیون کامل برای ریشه کنی ویروس کرونا است.

اهمیت تکمیل واکسیناسیون و تزریق نوبت سوم

با توجه به وضعیت بیماری در کشورهای دیگر و تجربه دو سال اخیر که به یاد داریم، این ویروس توانایی ایجاد جهش های مختلف و شدید مانند دلتا را دارد و باعث مرگ روزانه چند صد نفر می شود، ساده سازی نکردن و در عین حال پیگیری ضروری است. پروتکل و گسترش واکسیناسیون را اولویت اصلی خود قرار دهیم. چندی پیش دکتر محسن زهرعی رئیس اداره پیشگیری از واکسن وزارت بهداشت به کاهش توجه به واکسیناسیون اشاره کرد و گفت: درصد واکسن دوم را نیز دریافت کردند. گروه سنی 12 تا 18 سال نیز واکسن را به خوبی دریافت کردند، اما گروه سنی 5 تا 12 سال کمترین فعالیت را داشتند و تنها 23.9 درصد از گروه سنی اولین دوز و 11 درصد واکسن را دریافت کردند. دوز دوم با توجه به اینکه وجه مشترک کشور ما همچنان آمیکرون است، توصیه اصلی ما تزریق دوز سوم واکسن به افراد واجد شرایط و واجد شرایط است.

اما این روزها پس از پشت سر گذاشتن شرایط سخت بیماری در تابستان سال 1400 و روزهای مشابه و رسیدن به روزهای آرامی که به فضل الهی، تلاش مدعیان و کارکنان سلامت حاصل شده است، مهم است که بتوانیم به آن دست یابیم. نگه دار تا روزهای سخت تاج دیگر تکرار نشود.

دلیل کاهش آمار تاج در ایران

در همین راستا و با توجه به کاهش تعداد تاج ها در کشور، دکتر مهرداد حق ازلی – دبیر هیأت داخلی کمیته علمی کشوری مبارزه با کرون می گوید: بروز بیماری و موارد شدید آن در کشور باعث شده است. کاهش یافته. علاوه بر این در دو هفته اخیر مرگ تاج ما زیر 20 بوده است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

  معمای ناشناخته در مورد بشقاب پرنده ها!

وی افزود: یکی از دلایل کاهش آمار ما روند واکسیناسیون کشوری است، اما افرادی که نوبت سوم واکسن تزریق نشده اند باید واکسینه شوند و از سوی دیگر طبق پروتکل واکسیناسیون موجود، نوبت چهارم باید به افراد واجد شرایط داده شود.» در شرایط فعلی از وضعیت پیک خارج شده ایم اما این به معنای کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی نیست.

وی درباره پیش بینی کشور برای روزهای آینده گفت: با توجه به شرایط فعلی به نظر می رسد در روزهای آینده موج بزرگی را تجربه نکنیم. بروز این بیماری می تواند طی چند روز یا چند هفته افزایش یابد، اما با توجه به وضعیت واکسیناسیون و تعداد زیاد افراد جامعه آلوده به ویروس و تشکیل ایمنی ذاتی، به نظر نمی رسد اوج بزرگی باشد مگر اینکه ژنتیکی باشد. ماهیت ویروس می تواند تغییر کند. مراقب باش.

حق ابدی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود تذکرات، ایام نوروز نتوانست بر وقوع آن بیافزاید؟ وی گفت: در برخی استان ها شاهد افزایش بسیار اندک موارد بودیم اما به سرعت کنترل شد. یکی از دلایل عدم موج یا شرایط حاد بعد از عید این بود که زمان واکسیناسیون توده های مردم ما تا عید نوروز فاصله چندانی نداشت و در تعطیلات عید مردم در امنیت خوبی به سر می بردند و از ابتلای شدید آنها جلوگیری می شد. موارد علامت دار

وی همچنین درباره وضعیت ایران نسبت به سایر کشورها در خصوص عبور موج آمیکرون می گوید: آمیکرون نسبت به سایر کشورها در ایران با تاخیر فعال شد اما موج ایجاد شده نسبت به موج قبلی (دلتا) و مدت زمان آن کمتر بود. کمتر بود در شرایط فعلی به نظر می رسد آمیکرون در ایران کنترل داشته باشد و این وضعیت نشان می دهد که درگیری گسترده ای در قالب موج سخت پنجم در موج ششم نداشته ایم.

وی گفت: در روزهای اخیر آمریکا و برخی کشورهای اروپایی موضوع خروج از بیماری همه گیر تاج را مطرح کرده اند. کم کم جامعه جهانی به سمتی می رود که مانند آنفولانزا در تاج، سالانه تعدادی مورد و مرگ و میر داریم.

یکی از اعضای کمیته علمی ملی مبارزه با تاج و تخت در پایان گفت: هنوز خیلی زود است که بگوییم ایران تحت تأثیر آمارهای فعلی از وضعیت همه گیر خارج شده است. اگر در چنین شرایطی 8 هفته از تعداد مرگ و میرهای کرونا در کشور کاسته شود، می توان گفت که از وضعیت همه گیر خارج شده ایم./ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید