دلیل و راه حل احساس پشیمانی و ندامت بعد از غذا خوردن

556704 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، برخی افراد بعد از خوردن غذا احساس گناه می کنند; اما این احساس از کجا می آید و چرا به وجود می آید و چگونه باید با آن برخورد کنیم، باید اطلاعاتی به دست آوریم. در واقع، احساس گناه به این دلیل است که احساس می کنید کار اشتباهی انجام داده اید یا به خود یا شخصی آسیب رسانده اید. بنابراین احساس گناه و پشیمانی بعد از غذا خوردن، این احساس است که از غذای اشتباه یا در زمان نامناسب استفاده کرده اید.

بیشتر بخوانید:

چه زمانی بعد از غذا خوردن احساس گناه می کنیم؟

در طول روز ممکن است نسبت به مشکلات مختلف احساس گناه کنیم که گاهی به دلیل غذایی که می خوریم اتفاق می افتد. شایع ترین دلایل ممکن است شامل پرخوری یا خوردن غذاهای خاص یا احساس منفی باشد که فکر می کنیم پس از آن وزن اضافه می کنیم. البته این مشکل می تواند به دلیل اختلالات فیزیولوژیکی نیز رخ دهد، شایع ترین این اختلالات شامل مواردی است که در این قسمت به شما خواهیم گفت.

پرخوری عصبی یا پرخوری عصبی

این اختلال مربوط به غذا خوردن است و مشکلی است که در آن بیمار احساس گرسنگی غیرعادی و غیرعادی دارد و مدام پرخوری می کند. اما در عین حال، احساس پشیمانی و گناه را به همراه دارد که می تواند مشکلاتی مانند استفراغ، استفاده از روان کننده ها برای کار معده یا ورزش بیش از حد ایجاد کند. هدف از پرخوری مصرف مقادیر زیاد غذا در مدت زمان کوتاه است. در چنین شرایطی فرد از کاری که انجام داده احساس شرمندگی و شرمندگی می کند و به خود قول می دهد که دیگر این عمل را تکرار نکند; اما این چرخه دوباره تکرار می شود. این اختلال می تواند مشکلات زیر را ایجاد کند:

  عملکرد سردار آزمون زیر ذره بین رسانه های فرانسوی قرار گرفت

خشکی و کم آبی بدن
پوسیدگی شدید
استرس و افسردگی
بدون دوره های خودآزاری یا مصرف مواد
مشکلات قلبی و گوارشی

بی اشتهایی یا بی اشتهایی عصبی

یک چیز دیگر؛ پرخوری عصبی باعث می شود که فرد بخواهد همه چیز را به یکباره جبران کند و برای از دست دادن کالری به کارهای مضر زیادی روی بیاورد که به آن بی اشتهایی عصبی می گویند. بی اشتهایی در واقع نوعی اختلال روانپریشی است که در آن فرد کالری دریافتی و از طریق ورزش را به شدت محدود می کند. آنقدر انرژی می سوزاند که احساس گناه، وسواس و غفلت برایش اتفاق می افتد. عوارض و مشکلات آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آریتمی قلبی
آمنوره یا عدم قاعدگی
سوء تغذیه
فشار خون بالا
ریزش مو
آتروفی ناخن
نقص توجه یا اختلال تمرکز
تغییر در احساس درد
بی اشتهایی

اختلال پرخوری

این اختلال زمانی رخ می دهد که فرد کنترل خود را از دست می دهد و بیش از حد معمول غذا می خورد، غذاهای ناسالم می خورد و کالری نمی سوزاند. در چنین شرایطی ممکن است احساس گناه، شرم و پشیمانی کند. این گرسنگی ممکن است در پاسخ به شرایطی مانند استرس باشد. ناراحتی یا عدم تعادل عاطفی.

در واقع این نوع گرسنگی در پاسخ به نیازهای عاطفی و حالات مختلف روانی رخ می دهد که می تواند ناگهانی باشد; اما این همیشه اتفاق می افتد و باعث مشکلاتی مانند موارد زیر می شود:

افسردگی
بیخوابی
اضافه وزن
مشکلات گوارشی
درد مفاصل
تغییرات در چرخه قاعدگی

چگونه با احساس پشیمانی و ناراحتی بعد از غذا مقابله کنیم؟

در چنین شرایطی باید از یک متخصص کمک بگیرید و وضعیت خود را توضیح دهید. اما موارد زیر ممکن است کمک کند:

  زنگا: ایران صعود خواهد کرد

خوردن آگاهانه

حتما خودتان را بررسی کنید و ببینید چرا بعد از غذا خوردن احساسات منفی را تجربه می کنید. از طرف دیگر، از احساساتی که در حین غذا خوردن تجربه می کنید کاملاً آگاه باشید تا مشکل را سریعتر تشخیص دهید.

کاوش گرسنگی عاطفی یا فیزیولوژیکی

ابتدا باید دریابید که آیا این گرسنگی به دلیل فیزیولوژی بدن شما است یا احساسات و عواطف شما. در این صورت، اگر به دلیل اختلال عاطفی خود گرسنه هستید، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد که باید آن را پیگیری کنید.

خوردن برای انرژی

پیشنهاد می کنیم فقط در چنین حالتی غذا بخورید که به معنای ایجاد انرژی در بدن است. اگر در چنین مواقعی همچنان احساس گناه می‌کنید، حتماً با متخصص و روان‌پزشک مشورت کنید تا از تخلفات زیر که جدی‌تر هستند، اجتناب کنید. جلوگیری شود

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید